Reklam
Reklam

Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi kurulacak

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğünün girişimleriyle ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’ kurulmasına yönelik Yükseköğretim Yürütme Kuruluna sunulan teklif kabul edildi. MŞÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada, ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasına yönelik teklifin, Yükseköğretim Yürütme Kurulunca kabul edildiği belirtildi. MŞÜ Rektörlüğü bünyesinde kurulacak olan ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, Muş ve […]

Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi kurulacak
Selçuklu ve Malazgirt Araştırma Merkezi kurulacak
baykal
  • Yayınlanma30 Ocak 2018 20:54

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğünün girişimleriyle ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’ kurulmasına yönelik Yükseköğretim Yürütme Kuruluna sunulan teklif kabul edildi.

MŞÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada, ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasına yönelik teklifin, Yükseköğretim Yürütme Kurulunca kabul edildiği belirtildi.
MŞÜ Rektörlüğü bünyesinde kurulacak olan ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, Muş ve çevre yerleşim alanlarının tarih ve kültür mirasına ışık tutacağı ifade edilen açıklamada, “Kurulacak olan ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Selçuklu ve Malazgirt tarihine, Muş ve çevre yerleşim alanlarının tarih ve kültür mirasına ışık tutacak. Bu noktadan hareketle bölgenin geçmişle bağlarında bir ilim yuvası olacak olan uygulama ve araştırma merkezi yazılı ve görsel bir bilgi deposu olacak. Araştırmacılara büyük katkıları olacak uygulama ve araştırma merkezi; bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda projelere koordinatörlük yaparak, danışmanlık hizmetleri de verecek. Muş, Malazgirt ve Selçuklu tarihi başta olmak üzere bölgenin ortaçağ tarihinin nitelikli yayınlar eşliğinde gün yüzüne çıkarılmasını sağlayacak. Öte yandan, araştırmacılara yazılı kaynak ulaştırılması, gerekli çalışma ve sunum olanaklarının tesis edilmesi için de her türlü girişimi sağlayacak. Bunun yanı sıra öğrenci araştırmacıların, merkezin ilgi alanı ile ilgili nitelikli yüksek lisans ve doktora çalışmalarının basım, yayım ve dağıtımını üstlenecek. Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi; sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve öğrenciye dönük eğitim ve öğretim programları, projeler, konferanslar, kurslar, çalıştaylar, paneller, söyleşiler, seminerler, ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyumlar, sergiler, yaz ve kış okulları, akademik, kültürel ve edebi yarışma türünden etkinlikler düzenleyecek. Rektörlük bünyesinde kurulacak olan uygulama ve araştırma merkezi tarafından, Selçuklu tarihi araştırmalarını temel alan ve tematik bir içerik arz eden yılda en az bir kolektif kitap ve iki kez yayınlanan ‘Selçuklu Tarihi Araştırmaları’ isimli basılı ve elektronik nitelikli uluslararası hakemli bir akademik dergi çıkarılarak çeşitli kongreler, konferanslar ve paneller düzenlenecek. İlgi alanında saygın bir uygulama ve araştırma merkezi olması hedeflenen ve en kısa sürede enstitüye dönüşmesi beklenen ‘Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi’, Selçuklu ve Malazgirt zaferi ile ilgili olarak kaleme alınıp neşredilmiş bulunan bütün yazılı neşriyatın toplandığı bir kütüphanenin kuruluşunu planlayıp gerçekleştirilmesi için çalışmalarda bulunacak. Yine aynı şekilde Selçuklu tarihi ve Malazgirt Zaferi ile ilgili görsel, nesnel ve simgesel eser ve malzemeleri sergilemeyi hedef alan bir müzenin kuruluşunu planlayarak gerçekleşmesi için çalışmalar yürütecek. Bunların yanı sıra her yıl düzenlenen Malazgirt Zaferi kutlamalarına büyük hizmetler yapacak olan Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi; Muş’a, Muş Alparslan Üniversitesine ve akademiye katkı sağlayarak bilim, kültür, sanat ve tarih çalışmalarında önemli bir dönüm noktası olacak” denildi.