ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİK BEKLİYORUZ!

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 seçimleri ile iki dönemdir Muş’ta Belediye Başkanlığı yapıyor. 30 Mart 2014 yılında ilk belediye bakanı seçildikten sonra Öğretmenevinin altında tuvalet yaparak başladı. İlk icraatı hiç yapılmaması gereken bir yerde tuvalet yapan Sayın Başkan daha sonra eski devlet hastanesinin yerine, “kent meydanı yapacağım” diye […]

ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİK BEKLİYORUZ!
ŞEFFAF BİR BELEDİYECİLİK BEKLİYORUZ!
  • Yayınlanma4 Ekim 2019 12:58
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:00

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 seçimleri ile iki dönemdir Muş’ta Belediye Başkanlığı yapıyor.

30 Mart 2014 yılında ilk belediye bakanı seçildikten sonra Öğretmenevinin altında tuvalet yaparak başladı. İlk icraatı hiç yapılmaması gereken bir yerde tuvalet yapan Sayın Başkan daha sonra eski devlet hastanesinin yerine, “kent meydanı yapacağım” diye tutturdu. Hatta ihalesi yapılmadan kent meydanı sahası belediye imkânları ile kazıldı ve topraklar taşındı.

Şehrin su gibi önemli sorunları varken ilk etapta kent meydanı ve benzer işleri hedeflemesinin ne kadar yanlış olduğunun eminim ki kendisi de farkına varmıştır. Gazetemizde sürekli çıkan haberlerden dolayı bizi hedef göstermesi ve bizlere kin ve nefretle yaklaşmasına da her kesim şahit. Ortak akıl ve ortak fikirle yola çıktığını iddia eden sayın Belediye Başkanımız bu güne kadar sorduğumuz hiçbir sorunun cevabını da veremedi. Bırakın soruların cevabını vermeyi bizleri hedef gösterdi. Yaklaşık olarak 6 yıldır görevde olan sayın belediye başkanı çalışmalarını ve icraatlarını da basın toplantıları düzenlemek yerine belediyeden yaptıkları ısmarlama haberlerle bizlere sunuyor.

Bir belediye başkanının kendi eksik ve yanlışlarını yazan gazete veya gazetecilere karşı kin ve nefretle yaklaşması da acizliğini ortaya koyuyor. Muş Belediyesinde görev yapan ve bakanlık tarafından açılan görevde yükselme sınavında başarı sağlamalarına rağmen kendilerine yetki verilmeyen personeller dururken dışarıdan atanan birim amirlerini hiçbir Muş’lu tasvip edip onaylamıyor sanırım. Çünkü dışarıdan getirdiğiniz hiçbir birim amiri ehliyet ve liyakat sahibi değil.

Başkan Asya göreve başladığı günden bu yana kentte hep su sorunu yaşandı. Kentte yaşanan su sorununun çözülmesi yerine Başkan Asya, ille de kent meydanı diye tutturdu. Kent meydanında neden bu kadar ısrarcı olduğu halen belirsizliğini koruyor. Her tarafı su olan bir kentte insanların susuz kalması memleket insanına bir hakarettir. İnsanlarımız her şeye sabır gösterdi fakat susuzluğa hiçbir zaman tahammülü yoktur. Üstelik insanlar evlerinde içecek su bulamayıp Belediyeyi aradığında, vatandaşa taşıma suyunu bile çok görürken kendinize yakın insanlara bırakın içme suyu taşımayı temizlik ve yer sulamaları için bile su taşımanız ne kadar doğru?

Belediye bünyesinde yapılan ihaleler, bugüne kadar hep yandaşlara gitti. İstasyon cadde üst yapı işi ihale edilmesine rağmen Muş Belediyesi tarafından yapıldı. “Yüklenici firma işi neden bıraktı, bu güne dek ne kadar ödeme yapıldı?” gibi sorular halen vatandaşlar arasında dolaşmaktadır.

Bir belediye başkanının gece gündüz dolaştığı insanlarla ticarete girmesi ne kadar doğru ve ne kadar etik? Belediye Başkanı, Belediye bünyesindeki kurum amirlerini de özellikle kendi akraba çevresiyle donattı. Bir belediyenin kentte güzel ve verimli işler yürütmesi için birim amirlerinin işin ehli ve liyakat sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Fakat Başkan işlerin yürümesinden çok akrabalık ilişkilerini sağlamlaştırma hesabı yaptı.

Üç yıldır başlatılan alt yapı çalışmaları ile şehrin her tarafı kazınmış her yer köstebek yuvasına dönmüş insanlar toz ve toprak içinde hayat mücadelesi veriyor. İşe bilinçsizce başlayan Belediye, bitirmek üzere olduğu altyapı çalışmaları ile sınıfta kaldı.

Üç yıldır Muş merkezde devam eden altyapı çalışmalarına üstyapı çalışmaları da eklendi. Umarım uzunca yıllar artık bu tür sıkıntıları yaşamayız. Şehrimiz tozdan topraktan kurtulur ve en önemli sorunumuz olan suya bir an önce de çözüm bulunur. Belediye Başkanımız da eski hatalarından ders çıkarıp şehrin vizyonu için çalışmaya çaba sarf eder.

www.dalilaescort.com