SEÇİM ZAFERLE Mİ SONUÇLANDI?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerini geride bırakırken, kentin gündeminde halen seçim ve seçim sonuçları konuşuluyor. Vatandaşların büyük kısmında, “Seçim zaferle mi sonuçlandı? Sorusu hakim. Mahalli İdareler Seçimlerinin üzerinden yaklaşık olarak bir ay geçti. Muş tarihinde ilk defa seçime düşük katılım sağlandı. Önceki seçimlerde katılım oranları yüzde 80 ve üzeriyken 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde […]

SEÇİM ZAFERLE Mİ SONUÇLANDI?
SEÇİM ZAFERLE Mİ SONUÇLANDI?
  • Yayınlanma30 Nisan 2019 13:10
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:00

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerini geride bırakırken, kentin gündeminde halen seçim ve seçim sonuçları konuşuluyor. Vatandaşların büyük kısmında, “Seçim zaferle mi sonuçlandı? Sorusu hakim.

Mahalli İdareler Seçimlerinin üzerinden yaklaşık olarak bir ay geçti. Muş tarihinde ilk defa seçime düşük katılım sağlandı. Önceki seçimlerde katılım oranları yüzde 80 ve üzeriyken 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde ise katılım oranı yüzde 70’lerde kaldı.

Evet, bir seçimi geride bıraktık ama seçimin yankıları halen devam ediyor. Seçim öncesinde yazdığım bir köşe yazısında vatandaşların partilere olan tepkilerini burada yine sizlerle paylaşmıştım. Seçimin katılım oranının düşüklüğünün yanı sıra son seçimlerde Muş’a iki partinin yarışı haricinde vatandaşların çıkardığı ve desteklediği Bağımsız Aday Şerafettin Yatçı damga vurdu.

Seçimin sonucu belirlendi fakat son yıllarda AK Parti ve HDP arasında geçen seçim yarışması, bu seçimde vatandaşların iki partiye de tepkili olduğunu göz önüne serdi. Bu seçimin sonucu hiçbir şekilde göz ardı edilmeyecek nitelikte idi. AK Parti ve HDP parti olarak yine birbirlerine yakın oy aldı. 31 belediye meclis üyesi ile seçime giren AK Parti ve HDP; kadın kolları, gençlik kolları, milletvekilleri, il yönetimleri ve en önemlisi hazineden aldıkları para desteği ile seçim çalışmalarını yürütürken, Bağımsız Aday Şerafettin Yatçı ise tek başına ve en önemlisi hazineden maddi destek almadan yani değim yerindeyse parasız pulsuz seçime gitti. Seçimde AK Parti ve HDP tüm desteklere rağmen 15 binin üzerinde oy alırken, bağımsız aday Şerafettin Yatçı ise 12 binin üzerinde oy aldı.

Seçim öncesi yine bu sütunlarda kaleme aldığım yazıda, Şerafettin Yatçı’nın vatandaşlardan büyük bir destek alacağını ve seçimde sürpriz yapacağını siz değerli okuyucularımız ile paylaşmıştım.

Muş’ta 31 Mart Mahalli İdareler Seçiminin galibi olan AK Parti ve Feyat Asya’nın yeni dönemde hatalardan ders çıkarması ve bu kente yapılan iş ve işlevlerde daha dikkatli davranması lazım. Kentin en önemli sorunlarının başında gelen su ve yol çalışmalarının biran önce tamamlanması gerektiği kanaatindeyim. Önceki dönemde yapılan hata ve yanlışlardan ders çıkarması lazım. Aksi takdirde AK Parti’ye büyük zararlar doğurabilecek gibi görünüyor.

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminde dikkat çeken bir başka konu ise; AK Parti Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya ve Belediye Meclis üyelerinin aldıkları oy farkı oldu. AK Parti Belediye Başkan Adayı Feyat Asya, 15 binin üzerinde oy alırken AK Parti’nin belediye meclis üyeleri ise 19 binin üzerinde oy aldı. Bu sonuçlar bile bizlere şunu gösteriyor ki, tepkiler sadece belediye başkan adayına…

Seçim sonrası AK Parti’den belediye başkanı seçilen Feyat Asya’nın, seçim sonuçlarını ve seçimdeki mağlubiyetini başkalarına mal etmeye çalışması ve belediyedeki birim amirlerini üç aylık zorunlu izne ayırması bile seçimden bir ders almadığının göstergesidir. Bunun yanında seçimde şu kurum amirleri bana destek verdi veya şu kurum amirleri bana destek vermedi hesapları yapılacağına, “Ben nerede yanlış yaptım? Vatandaşlar bana neden tepkili?” hesaplarının yapılması lazım…

Seçimin faturasını başkalarına yüklemek yanlıştır. Bir yanlış varsa kişinin önce kendini sorgulaması lazım. Kendini sorgulan bir kişinin yanlışları da az olur. O yüzden seçimler insanların gönlünü kazanmakla zafere ulaşılır. Toplumu dikkate almadan belirli kişi veya kişilerle belediyeleri kendi kişisel menfaatleri doğrultusunda yönetmeye çalışanlara asla izin verilmez. Yeni belediye döneminde eski hatalardan ders çıkarılması ve tüm vatandaşlara eşit mesafede yaklaşılması gerekir.

Sonuç olarak her seçimin bir kazananı var. Ve bu seçimin kazananı da yine AK Parti oldu. Seçimlerin Muş ve Muşluya hayırlar getirmesi dileğiyle, belediyeciliğin aile belediyesinden uzak vatandaş odaklı bir belediyecilik anlayışı ile hizmetlerin yapılmasını umut ediyorum. Önümüzdeki 5 yıllık zaman süreci içerisinde kişisel menfaatler değil, toplumsal menfaatlerin ön planda tutulacağı bir belediyecilik anlayışın hakim olması dileğiyle. Kentteki alt yapı ve üst yapının biran önce tamamlanması, su sorununun ivedilikle çözülmesini temenni ediyorum.