Muş’taki sağlık çalışanlarından Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine tepki

Muş’ta hekimler ve sağlık çalışanları, kardiyoloji uzmanı Doktor Ekrem Karakaya’nın Konya’da bir hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto etti. İş bırakıp Muş Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlıkçılar, basın açıklaması yaptı. Hekimler ve sağlık çalışanları, Doktor Ekrem Karakaya’nın görev yaptığı Konya Şehir Hastanesi’nde bir hasta yakını tarafından öldürülmesi ile ilgili Muş’ta da eylem yaptı. Muş merkez ve […]

Muş’taki sağlık çalışanlarından Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine tepki
Muş’taki sağlık çalışanlarından Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine tepki
  • Yayınlanma7 Temmuz 2022 15:25

Muş’ta hekimler ve sağlık çalışanları, kardiyoloji uzmanı Doktor Ekrem Karakaya’nın Konya’da bir hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto etti. İş bırakıp Muş Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlıkçılar, basın açıklaması yaptı.

Hekimler ve sağlık çalışanları, Doktor Ekrem Karakaya’nın görev yaptığı Konya Şehir Hastanesi’nde bir hasta yakını tarafından öldürülmesi ile ilgili Muş’ta da eylem yaptı. Muş merkez ve ilçelerde görev yapan çok sayıda hekim, iki günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Muş’taki protestolar il Sağlık Müdürlüğü önünde başladı. Sağlık çalışanları tarafından düzenlenen törende Ekrem Karakaya anıldı ve hekimlere yönelik şiddet protesto edildi.

Sağlık Müdürlüğü önündeki protestoya, Aile Hekimleri Birliği Federasyonu Muş Şubesi, Sağlık Liyakat Sen ve Türk Tabipler birliği üyesi doktorlar katıldı.  

Sağlık çalışanları adına basın açıklaması yapan Sağlık Liyakat Sen Muş Şube Başkanı Ferhat Akdeniz, “Yüreğimiz yanıyor, Kelimeler kifayetsiz! Sağlık Çalışanlarımız kolay yetişmiyor! Bir evlat, bir eş, bir baba, bir hekim… Ömrünü ailesinden çok hastalarına ayıran, gece gündüz demeden büyük bir özveri ile Canı pahasına önce insan sağlığını düşünen değerli Kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın Konya Şehir Hastanesi’nde görevi başındayken uğradığı saldırı nedeniyle hayatını kaybetmesinin acısını yaşıyoruz” dedi.

Sağlıkta şiddettin son bulması için daha kaç canımızı kaybetmemiz gerekiyor diyen Akdeniz şöyle konuştu: “Bu anlamda; Biran önce tüm sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirleri alınması ve yaşanan bu elim hadisenin son olmasını istiyor ve bu kapsamda biran önce hastanelerin girişlerine XR cihazları konmalıdır. Her isteyen istediği gibi belinde silahı ve cebindeki kesici, delici, aletler ile hastanelere girmemelidir. Nasıl ki Bakanlıklara, adliyelere, karakollara, askeri kışlalara AVM’lere de girerken emniyet ve güvenlik biriminden geçtikten sonra içeri alınıyorsa hastanelerde de buna benzer güvenlik tedbirleri derhal alınmalıdır. Hastaneler yolgeçen hanı mı? Sağlık hizmeti sunan personelin ve hizmet alan masum vatandaşlarımızın günahı ne? Size soruyorum; İnsan canından daha önemli ne olabilir? Bu durumun ötesi yok. Dönüşü yok. Maalesef sonu da yok. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Keşke bu şekilde gündem olmasaydık. Şehit Doktorumuzun kederli ailesinin sevenlerinin ve tüm sağlık çalışanlarımızın başı sağ olsun.”

“YETER BU CANİLİK”

Aile Hekimleri Federasyonu Muş Şubesi adına bir konuşma yapan Doktor Ekrem Bayraktar ise, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Savaşta bile düşman tarafından dokunulamayan, dokunulması savaş suçu sayılan hekimlere sistematik olarak her gün uygulanan şiddet bugün Dr. Ekrem KARAKAYA’YI aramızdan almıştır. Şehit meslektaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve tüm sağlık camiasına sabırlar dileriz.

Sizler savaşta kendi askerini, polisini vuran halk gördünüz mü? Kaldı ki bir doktorun kendini koruyabileceği ne bir silahı ne bu konuda aldığı bir eğitimi vardır. Bu yüzden sağlık çalışanına şiddet vatan hainliğidir.

Tek yeteneği insanları ve insanlığı yaşatmak olan hekimlere uygulanan şiddeti engelleyecek tek güç olan hukuk ise sözde yasal düzenlemelerle canilerin, katillerin hekimlere uyguladığı şiddeti, caniliği yanlarına bırakmaktadır.

KÖR, SAĞIR, DİLSİZ VE BİLGİSİZ BÜROKRASİ;

AHEF olarak, yine bir hasta yakını tarafından görevi başında sırtından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan cinayetinden beri yıllardır bürokrasiyi her platformdan uyardık.

Sadece yakın tarihimizde bile onlarca arkadaşımız hayatını kaybetti. Yüzlercesi hatta binlercesi çok ağır şiddete maruz kaldı.

Doktor Aynur Dağdemir, çalıştığı özel hastaneye elinde ekmek bıçağı ile giren erkek tarafından 7 yıl önce öldürüldü.  Dr. Edip Kürklü’yü, Dr. Göksel Kalaycıoğlu’nu, Dr. Kâmil Furtun’u, Dr. Hüseyin Ağır’ı, Dr. Fikret Hacıosman’ı da işyerlerinde uğradıkları cinayetler sonrası kaybettik.

Maalesef kör, sağır, dilsiz ve bilgisiz bürokratik yaklaşımdan bir türlü vazgeçilmedi.

Marketlere bile bıçakla, silahla girilmezken hasta görünümlü caniler ve katiller artık sağlık merkezlerine caniliği önceden planlayarak gelmeye başlamıştır.

Toplum yararına olmayan en basit kanun düzenlemelerini bile yüzlerce defa, birkaç saat içerisinde düzenleyen iradenin, hekimler ve sağlık çalışanlarınca ihbar edilen on binlerce beyaz koda rağmen yıllardır sistematik şiddeti önleyememiş olmasının, yaşanan cinayetlerin bir kusur değil, muhataplarınca öngörülen bir kasıt olduğunu gün gibi ortaya koymuştur.

Bizler bu cinayetlerin sorumlusunun, iyi yönetilemeyen, popülist, sağlık politikaları olduğunu çok iyi biliyoruz.

Çünkü meslektaşımızın hayatına son veren silahın bir cani tarafından değil, bu cinayete alet olan künt yaklaşımın sayesinde o hastaneden içeri girdiğini de çok iyi biliyoruz.

YOZLAŞMIŞ YAKLAŞIMLA SAĞLIK SİSTEMİ YÜRÜTÜLEMEZ,

Şiddete sadece sağlık merkezlerinde değil ekranlardaki dizilerde, gazetelerdeki köşe yazılarında, politikacıların sözlerinde, idarecilerin baskılarından da tanıklık ediyoruz. Toplumda yaygınlaşan şiddeti sağlık merkezlerinde de makul gören, okumuşu cahile ve caniye kırdıran yoz yaklaşım artık sağlık sistemini işleyemez duruma getirmiştir.

Bir gün herkes bize gösterilen kapıdan çıkıp gidecek ancak bizler şerefli beyaz önlüklerimizle, hekimlik mesleğinin onuru ve şerefi ile burada olacağız.

AHEF olarak son kez uyarıyoruz,

-Sağlıkta Şiddeti önleyecek en sert hukuki yaptırımları içeren etkili bir yasal düzenleme yapılmalıdır.

-Hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, iyi hal indirimi veya başkaca bir cezada indirim uygulanmamalıdır.

– Hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmalıdır.

-TÜM SAĞLIK MERKEZLERİNDE EKSİKSİZ, AZAMİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMALIDIR.

Hem de hemen!

Bugün Dr. Ekrem KARAKAYA’yı ışıklar içinde uğurlayacağız, ancak her zamankinden daha kararlı ve daha güçlü bir şekilde, birlik ve beraberlik duygusu içerisinde hareket edecek ve inisiyatifi bir daha asla bu caniliğe sebep olanlara bırakmayacağız.”HABER49