MUŞ HİZMET BEKLİYOR!

Muş’un en önemli problemlerinden biri olan işsizlik sorunu çözülüyor. Muş’ta göreve geldiği günden bu yana özellikle gençler için birçok projeyi hayata geçiren Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Sultan Alparslan ve Sungu tekstilkentte inşa ettirdiği yeni fabrikalarla istihdam sorununu ortadan kaldırıyor. Kentin sorunları ile yakından ilgilenen Valilik, Muş’taki işsizlik gibi çok önemli sorunu sorun olmaktan çıkarıyor.  […]

MUŞ HİZMET BEKLİYOR!
MUŞ HİZMET BEKLİYOR!
  • Yayınlanma17 Ocak 2023 14:11

Muş’un en önemli problemlerinden biri olan işsizlik sorunu çözülüyor. Muş’ta göreve geldiği günden bu yana özellikle gençler için birçok projeyi hayata geçiren Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Sultan Alparslan ve Sungu tekstilkentte inşa ettirdiği yeni fabrikalarla istihdam sorununu ortadan kaldırıyor.

Kentin sorunları ile yakından ilgilenen Valilik, Muş’taki işsizlik gibi çok önemli sorunu sorun olmaktan çıkarıyor.  Özellikle yarınımız için hükümetin açıkladığı, uzun vadeli yatırım paketlerinden ilimiz son süreçte kurulan tekstil fabrikaları ile yararlanmaya başladı.

İlimizde çalışmaların sadece Valilik veya devlet eli ile değil her kurumun üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Burada en büyük iş sivil toplum örgütüne de düşüyor. Sivil toplum kuruluşu demişken kentin en büyük ve en önemli sivil toplum kuruluşu olan Muş Ticaret ve Sanayi Odasına büyük görevler düşer. Doğal olarak bu kuruluşun başkanı olabilmek için çok büyük uğraşlar veren başkanlar, ilin ekonomik kalkınması için de çaba sarf etmelidirler.

Muş’taki kitlelerin harekete geçmesi ve teşviklerden daha iyi yararlanması için Ticaret ve Sanayi Odalarının rolü büyüktür.

Bir insan çok iyi niyetli olabilir. Kimsenin iyi niyetinden asla şüphe duymuyoruz. Fakat ilimizin gelişmesi ve kalkınması için yatırım teşviklerinden daha iyi yararlanmamızda en büyük görev Ticaret ve Sanayi Odasına düşüyor. O yüzden Muş TSO Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin çalışması ve üretim yapması gerekiyor.

Söz konusu olan bu kentin geleceği ve yaşamakta olduğu sorunların çözümü ise burada Muş TSO başkan ve yetkilerine bir şeyler söylemek isterim: Koltuk hoştur, güzeldir.
Hele sürekli “Başkanım” denmesi, size cazip gelebilir. Etrafınızdaki yağcıların sürekli pohpohlaması da sizi etkileyebilir. Ancak Muş’un sorunları öyle hafife alınacak işlerden değil!

Muş TSO gibi bir kuruluşun başkanı olmak büyük sorumluluk ister. Bakmayın siz diğer başkanların yaptığına! En kısa sürede, Muş’un gerek milletvekilleriyle, gerek belediye başkanlarıyla ve gerekse de üniversitesi, sivil toplum kuruluşlarıyla, çok güçlü bir lobi oluşturulması gerekiyor.

Kente yatırım yapmak, yatırımların önünü açmak ve yatırımcıları teşvik etmek için Ticaret ve Sanayi Odalarına büyük görevler düşer. Bir odanın görevi, bu kişiyi ziyaret ettik, şu kişi ile görüştük gibi çalışmalar normal gündelik hayatta yapılan işlerdir. Maalesef özelikle bizim memleketimizde ne kadar fotoğraf paylaşılırsa o kadar çalışıldığı zannediliyor. Yapılan her paylaşımdan sonra herkes şunu sormalı “artısı ne oldu”? Bir makamın sorumluluğunu yüklenip onu sadece itibar kazanmada kullanmak etik değildir. O sorumluluğun hakkını verebilmek için o koltukta boşa geçen her dakikanın muhasebesi yapılmalıdır. Bu tür görevler kişisel görevler değildir, bu memlekette yaşayan her bir vatandaşın hakkı vardır üzerinizde. Açıkçası böyle yüzeysel düşününce bile ürpertici geliyor, bu mesuliyet herkesin taşıyabileceği türden değildir. Bir an evvel öncelikler belirlenmeli, gerekli adımlar atılmalıdır. Önemli olan yatırımcılara öncelik vermek ve yatırım getirmek.

Büyük uğraşlar vererek Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı koltuğuna oturdunuz. Hadi siz içinde bulunduğunuz durumdan memnunsunuz. Başkanlığın verdiği yapay güzelliğin büyüsü içindesiniz. O nedenle de sesinizi çıkarmıyor olabilirsiniz! Ama Muş halkı artık yatırım istiyor ve yatırım bekliyor. Burada sizlere büyük görevler düşüyor. Başkanlık koltuğuna oturmakla sorunlar çözülmüyor. Sizin göreviniz ve sorumluluğunuz çok büyük.

Bu gidiş sizin için şimdilik iyi olabilir ama Muş için hiç de iyi bir gidiş değil.