Reklam
Reklam

Kovid-19’un kahramanları hastalara şifa oluyor

Muş Devlet Hastanesi’nde görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Süleyman Polater ve Kovid-19’u iki kez yenen pratisyen Dr. Işıl Işık, Kovid-19 hastalarına şifa olabilmek için canla başla çalışıyor. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın büyük bölümüne yayılan Kovid-19 salgınına karşı sağlık çalışanları büyük bir mücadele veriyor. Zorlu süreçte Kovid-19 yoğun bakım ve servisinde […]

Kovid-19’un kahramanları hastalara şifa oluyor
Kovid-19’un kahramanları hastalara şifa oluyor
Haber49 Editör
  • Yayınlanma11 Ekim 2020 12:31

Muş Devlet Hastanesi’nde görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı Süleyman Polater ve Kovid-19’u iki kez yenen pratisyen Dr. Işıl Işık, Kovid-19 hastalarına şifa olabilmek için canla başla çalışıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın büyük bölümüne yayılan Kovid-19 salgınına karşı sağlık çalışanları büyük bir mücadele veriyor.

Zorlu süreçte Kovid-19 yoğun bakım ve servisinde görev yapan Polater ve Kovid-19’u iki kez yenen Işık, gece gündüz demeden hastaların taburcu olması için çalışıyor.

Salgınla en ön cephede savaşan Polater ve Işık, gençler başta olmak üzere herkesin maske, sosyal mesafe ve hijyen kullarına özen göstermesini istiyor.

Doktorlar, tedavi sürecine katkı sağladığı Kovid-19 hastalarını taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesi’nde görev yapan Polater, pandemi sürecinin hem hastaları açısından hem de kendi açılarından çok zor olduğunu söyledi.

“BİR HASTAMA EŞİNİN SELAMINI İLETMEDEN HAYATINI KAYBETTİ”

Pandemiden dolayı ailelerinden uzak kaldıklarını ifade eden Polater, şöyle konuştu:

“Hem yeni karşılaştığımız pandemi sürecine karşı kendimizi bir anda bilimsel olarak tamamlamaya çalışırken bir yanda da hastalarımıza modern tıbbın gerek gördüğü bütün tedavileri güncel dünyayla birlikte uygulamaya çalıştık. Hasta yakınlarını yoğun bakıma alamadığımız için günlük onlara telefonla bilgi veriyoruz. Özellikle hastaları bilgilendirmek için aradığımızda hastaların yakınları hastaya bir haber ve mesaj iletmek istiyorlar. Çoğu zaman hastalara ailelerinin söylediklerini iletiyoruz.”

Hastanın ailesiyle başından geçen olayı üzülerek anlatmak istediğini belirten Polater, şunları söyledi:

“Bir hastanın eşiyle uzun zaman görüşememiştik ve telefonla görüştüm. Hastanın eşi, kocasına selamını iletmesini, kendisinin Kovid-19 tedavisinin tamamladığını ve iyileştiğini söylememi istedi. Bende mesai başladığında hemen hastanın yanına gittim, ancak hasta o anda kalbi durmuştu, müdahale ediliyordu ve hasta kurtarılamadı. Bende o selamı ve haberi hastaya iletemedim. Gerçekten benim için çok üzücü bir andı. Onu halen üzerimde bir borç olarak hissediyorum.”

“HİÇ KİMSEYLE BAĞLANTI KURAMADIKLARI ALANDA NEFES ALMAYA

   ÇALIŞIYORLAR”

“Yoğun bakımda çalıştığımız için solumum yetmezliği çeken ve çok zor nefes alan hastalarla muhattabız.” diyen Polater, şunları kaydetti:

“Tedbir alarak önleyebileceğimiz bir hastalık. Bu hastalarımızın çoğu bir kaç gün önce aileleriyle çok güzel anlar yaşıyorlardı. Bir kaç gün sonra aniden hiç bilmedikleri bir yerde hiç kimseyle bağlantı kuramadıkları alanda ne yazık ki nefes almaya çalışıyorlar. Bunların hepsi tedbirlerle kolaylıkla engellenebilecek durumlar.”

“BU SAVAŞIN EN ÖNÜNDE GİDEN ASKERLERİZ”      

Kovid-19 kliniğinde çalışan Işık ise pandemi sürecinde hastaları iyileştirmek için fedakarca çalıştığını söyledi.

Kliniğe bir çok Kovid-19 hastasının geldiğini kaydeden Işık, şöyle konuştu:

“22 Nisan’da ilk Kovid-19’a yakalandı. Antikor testimin pozitif gelmesiyle kendimi hastalarıma daha faydalı bir hekim olmak için 14 gün karantinada kaldım. Bu karantina sürecim evde izole etmekle geçti. Bu esnada ailemden, arkadaşlarımdan ve hastalarımdan uzak kaldım. Benim için hem psikolojik açıdan hem de sağlık açısından zorlu bir süreçti. Biran önce toparlanmalıydım çünkü hastalarım ben dahil pek çok hekime ihtiyacı vardı. Çünkü bu süreç kolay bir süreç değil. En iyi şekilde kendimi toparlayarak görevimin başına geldim. Ne yazık ki 2 Eylül’de 2. kez Kovid-19’a yakalandım. Yine 14 gün evde kendimi karantinaya aldım ve tekrardan hastalarım için görevimin başına geldim. Biliyordum bunların başıma geleceğini, çünkü biz sağlık çalışanlarıyız. Kovid-19’u savaşa benzetiyorum. Bu savaşın en önünde giden askerleriz aslında.

“ENTÜBE OLUP YOĞUN BAKIMDA OLMAK İSTEMİYORSAK MASKELERİ

YÜZÜMÜZDEN EKSİK ETMEYELİM”

Işık, “Pandemi sürecinde maske, mesafe ve hijyene dikkat ettiğinizde sevdiklerinizden uzak kalmayacaksınız. Eğer ki dikkat etmezseniz bu süreç yoğun bakıma kadar uzanabilir. Birçok hastayı yoğun bakımda görebiliyoruz. Nefes darlığı çekenlerden tutun, ailesinden uzak kalanlara kadar. Nefesi hissedememek hastalar açısından çok zor. Entübe olup yoğun bakımda olmak istemiyorsak maskeleri yüzümüzden eksik etmeyelim. Maske bizim için bir bariyer. Maske hem karşımızdakini hem de bizim koruyan bir bariyer.”HABER49

Windows 10 Home Satın Al