GÖÇMEN KUŞLARIN KONAKLADIĞI YERDİR: MUŞ

Göçmen kuşların konaklama yuvalanma üreme güzergahı bolluğun bereketinin olduğu çayır çimen güzel Muş ilimiz… Muş Kuş Gözlem Ekibi, Gönüllü Olarak Yıllardır İlimizin Nehir.  Sazlık, Sulak, Bataklık, Göl, Gölet, Su Havzaları, Dere Yatakları, Vadi, Kayalık, Ormanlık, Dağ Yamaçlarındaki Çeşitli Kuş Türlerini Araştırmakta, Gözlem Ve Kayıtlarını Tutmaktayız. Sulak sazlık alanlarıyla zengin bitki çiçek zenginliğiyle tabiatıyla doğasıyla çok […]

GÖÇMEN KUŞLARIN KONAKLADIĞI YERDİR: MUŞ
GÖÇMEN KUŞLARIN KONAKLADIĞI YERDİR: MUŞ
  • Yayınlanma2 Haziran 2019 14:10

Göçmen kuşların konaklama yuvalanma üreme güzergahı bolluğun bereketinin olduğu çayır çimen güzel Muş ilimiz…

Muş Kuş Gözlem Ekibi, Gönüllü Olarak Yıllardır İlimizin Nehir.  Sazlık, Sulak, Bataklık, Göl, Gölet, Su Havzaları, Dere Yatakları, Vadi, Kayalık, Ormanlık, Dağ Yamaçlarındaki Çeşitli Kuş Türlerini Araştırmakta, Gözlem Ve Kayıtlarını Tutmaktayız.

Sulak sazlık alanlarıyla zengin bitki çiçek zenginliğiyle tabiatıyla doğasıyla çok sayıda canlıya kuş türlerine ev sahipliği yapan güzel muş ilimiz kuşların konaklama yuvalanma üreme yaparak nesillerini özgür bağımsız devam ettirebilmeleri için önemli bir ildir.

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli göç güzergâhlarından olan ilimiz kuş türlerinin göç etmesiyle tabiat doğa kuş gözlemcilerinin fotoğrafçıların ve vatandaşların yoğun ilgisini çekecek özelliklere ve zenginliklere sahiptir.

Gelecekte kuş gözlem turizminin ilimizde canlanması gelişmesi tanıtılması sadece ilimizde değil ulusal ve uluslararası alanda var olabilmemizi sağlayarak caba sarf ederek hak ettiğimiz yere gelmesi arzumuz temennimizdir. Bunun için elimizden gelen tanıtım faaliyetlerini de ulusal kapsamda yerine getirme gayreti içindeyiz.

Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ele alındığında ilimizde rastlanılan, üremelerini yapan, yaz, güz, kış ve bahar dönemlerini il coğrafyasında geçiren yüksek popülasyonlar bulunmaktadır. Yılın herhangi bir döneminde, özellikle bahar ve güz dönemlerinde il coğrafyasının herhangi bir yerinden gökyüzüne birkaç dakika baktığınızda bile çeşitli kuş hareketliliğini, ahenkli süzülüşlerini görebilir, ötüşlerini duyabilirsiniz. Burada özellikle turnaların ötüşlerini, şarkı, türkü söyler gibi ahenkli seslerini duyduğunuzda doğanın sadeliğini huzurunu hissedebilir, yaşayabilirsiniz.

İlimizdeki bazı kuş türleri;  Telli turna,  Toy kuşu, kızıl şahin, Bozkır kartalı, Küçük akbaba, sakallı akbaba, Mahmuzlu kız kuşu, sürmeli kız kuşu, kocagöz, bıldırcın.  Atmaca, Kerkenez, Kızıl boynuzlu batağan, bahri, balaban, Angıt, Karabatak, çeşitli ördek türleri, çayır ve dere kuş türleri, dağ bülbülleri, çulluklar, Dere düdükçüsü, karatavuk, Saz horozu,  Kınalı keklik,  Leylek,  Balıkçıl, Balaban, uzun kulaklı orman baykuşu,  Meşe çulluğu,  Karaleylek, dağ turnası, Dev kartal, Büyük ve küçük kaya kartalları,  Büyük akbaba,  Gümüş martı, Vangölü martısı, küçük martı, tepeli toygar, Kaya güvercini, gökçe güvercin, tarla güvercini, Tahtalı, Sumru,  Cılıbıt, dağ bülbülü, Mavi baştan kara,  Boz kaz, Sakarca, Kum kuşu, Ağaç kakan,  Bağ bahçe bostan,  Kuşları…  gibi birbirinden farklı ve çeşitli güzelliklere, özelliklere sahip 500 üzerinden kuş türü bulunmakta, yaşamaktadır.

Amaçlarımız ve faaliyetlerimiz kuş gözlem ekibi olarak milli manevi değerlerimiz olan tarihimizde kültürümüzde türkülerimizde deyişlerimizde edebiyatımızda şiirlerimizde önemli yerleri olan nesli tükenmekte olan kuş türlerinden telli turna, toy Kuşu… Kınalı keklik, leylek, bir çok canlıya bolluğuyla bereketiyle yaşam alanlarıyla ev sahipliği yapan kuşun bülbülün baykuşun otladığı öttüğü çayır çimen muş ovası baharın gelişiyle göçmen kuşların konaklama yuvalama üreme güzergahı ve yeridir.

İlimiz zengin coğrafi bakımından ülkemizin en önemli ilidir ırmaklarıyla. Akarsularıyla, gölleriyle, sazlıklarıyla, dağlarıyla, vadileriyle, ormanlarıyla, yaylalarıyla, ovalarıyla, bağlarıyla, bahçeleriyle, bostanlarıyla, bin bir çeşit ekilebilir biçile bilir harmanıyla bolluğuyla bereketiyle havasıyla suyuyla tabiatıyla doğayasıyla tüm canlıların nefes alıp verdikleri yaşam alanıdır Muş ilimiz…

Tabiat doğa tüm canlıların ortak nefes alıp verdikleri yaşam alanlarıdır. Bu alanlarımızın korunması için hem devlet hem millet olarak çaba sarf etmeliyiz

Tabiatı doğayı tahrip etmemeliyiz avcılığın yasaklanması önemli alanlara kuş gözlem evleri yapılarak korunmalı gelecekte kuş gözlem turizmini canlandıracak kalıcı çözümler projeler üretilmeli hayata geçmelidir ülkemizde ilimizde kuş bilincinin gelişmesi önem arz etmekte.

Her alanda ilimizin geride kalmışlığını giderecek tanıtılması gelişmesi kalkınması için ilimizin güzelliklerinden faydalanacak tarıma hayvancılığa turizme dayalı kalıcı projeler üreterek gelecekte hak ettiğimiz yere gelebilmek için bizler gönüllü dernekler olarak menfaatsiz çıkarsız yıllardır kendi imkanlarımızla ülkemiz milletimiz memleketimiz için çaba sarf ediyoruz. Bizlerle hareket eden cefakar emektar samimi çalışkan üretken dernek başkanlarımıza gönülden teşekkür ederim. Haber 49 gazetemizde her alanda ilimizin sesi olmaya devam edeceğiz saygılarımla…