GENÇLER YÖNETMELİ Mİ?

Kıymetli bir hocamla sohbet ederken seçilme yaşının 18’e düşürülmesi bahsi açıldı. Herkesin aynı şeyi yazdığı bir zamanda yazmayı düşünmediğim için bu konuyu ertelemiştim fakat tamamen zihnimin arka raflarında kalmış. Hocam vesilesi ile bu konu üzerine heyecanımı paylaşmak isterim. Evet, genciz… Acemi, heyecanlı, tecrübesiz, tahammülsüz, çabuk pes eden, meraksız, kestirmeci, hayalperest fakat gayretsiz. Tüm bunlar hakikat. […]

GENÇLER YÖNETMELİ Mİ?
GENÇLER YÖNETMELİ Mİ?
  • Yayınlanma24 Ekim 2017 01:02
  • Güncelleme24 Ağustos 2020 15:12
Kıymetli bir hocamla sohbet ederken seçilme yaşının 18’e düşürülmesi bahsi açıldı. Herkesin aynı şeyi yazdığı bir zamanda yazmayı düşünmediğim için bu konuyu ertelemiştim fakat tamamen zihnimin arka raflarında kalmış. Hocam vesilesi ile bu konu üzerine heyecanımı paylaşmak isterim.
Evet, genciz… Acemi, heyecanlı, tecrübesiz, tahammülsüz, çabuk pes eden, meraksız, kestirmeci, hayalperest fakat gayretsiz. Tüm bunlar hakikat. Ancak bizi bu raddeye getiren neydi? Bir anda “apaçi” olmadık, bir anda “fenomen”, bir anda “stalker”, bir anda “vlogger, blogger”, “trend-topik” olmadık. İnce ince işlediler zihnimizi, oydular ruhumuzu. Dünyadan bîhaber fakat her türlü malayaniye kulak kesilmiş bir nesil için her şeyi yaptılar.
Seçilme yaşı 18’e düşürüldüğünde tüm bunlar bilinmiyor muydu peki? Burada gaye, gençlerin dikkatini özlerine çekmek. Bu madde ile elbette ülkede 18 yaşındaki gençlerin hepsi başvuru yapacak değil. Madde 18-25 yaş aralığını ilgilendiriyor üstelik. Her ne kadar muhalefet 18’e odaklanıp yanlış algı oluşturuyor olsa da ülkemizde 18’inde ciddi bir başvuru yapacakların sayısı az olacaktır. Diyelim ki akın akın başvuru oldu, partilerin adaylık kriterleri belli; içlerinden en makul tercihi yapacaklardır. Yukarıda saydığım özellikler gözümüzü korkutsa da bu ülkede aklıselim, köklerinden beslenen, itidalli gençlerin olduğu da unutulmamalı, hakları yenmemelidir. Pişmek, evde oturarak olmuyor. Bu gençlerin toparlanmasını isteyenler onlara alan açmalı, ateşi de tandırı da sunmalıdır. Hadi biraz da verilerle konuşalım. Sizce kaç ülkede seçilme yaşı 18? Almanya, Fransa, Avusturya, İspanya, Avustralya, İngiltere, İsveç, Danimarka gibi gelişmiş ve gelişmekte olan toplamda 55 ülkede seçilme yaşı 18. 62 ülkede seçilme yaşı 21 iken, 59 ülkede 25 ve 2 ülkede bu yaş 17’dir. 2017 verilerine 55.294.122 yurt içi seçmenin 7.727.148’i, 18-25 yaş aralığında. Seçmen sayısının %13’lük kısmını oluşturan bu topluluğun mecliste temsilcilerinin olması tabii bir durumdur. Bu demokrasinin bir göstergesidir. Böylelikle siyasete hareket gelecek, gençlerin bakış açısı siyasete daha fazla yansıyacaktır.
Hz. Osman gibi, Hz. Ömer gibi genç yaşta komutan olan sahabeleri hatırlayıp, 14’ünde tahta oturan 21’inde İstanbul’u fetheden Fâtih’i hayırla yad ederken geçmişten de payımızı almış olalım. Evet, şimdilerde bir Fâtih bulmak zor ama buna talip olma arzusu gençleri özlerine yoğunlaştıracaktır inşallah…