Çölyak Derneği’nden farkındalık mesajı

Dünya çölyak günü farkında mısınız. Seslerini duyurmaya çalışıyorlar Nüfusun yaklaşık olarak yüzde birlik kısmı çölyaklı. Uzun süre hafif belirtilerle seyir etmesinden dolayı fark edilemeyen hastalık, karın ağrısı, şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Çölyaklılar seslerini duyurmak, varlık içinde yokluk çekmemek için son dönemde yoğun çaba gösteriyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kurulan Çölyak Araştırma Komisyonu […]

Çölyak Derneği’nden farkındalık mesajı
Çölyak Derneği’nden farkındalık mesajı
  • Yayınlanma9 Mayıs 2020 13:30
  • Güncelleme14 Mayıs 2020 01:41

Dünya çölyak günü farkında mısınız. Seslerini duyurmaya çalışıyorlar

Nüfusun yaklaşık olarak yüzde birlik kısmı çölyaklı. Uzun süre hafif belirtilerle seyir etmesinden dolayı fark edilemeyen hastalık, karın ağrısı, şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Çölyaklılar seslerini duyurmak, varlık içinde yokluk çekmemek için son dönemde yoğun çaba gösteriyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kurulan Çölyak Araştırma Komisyonu ve bakanlıkların bilgilendirme çabaları hastalığın erken teşhisinde etkili olsa da henüz istenen seviyeye ulaşamadı. Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz ve Başkan Yardımcısı Rukiye Eker, çölyak farkındalığı oluşturmak için adeta gecelerini gündüzüne katıyor. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle kısa videolar çeken dernek, vatandaşın çölyakı fark etmesini istiyor.

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Muş Çölyak derneği başkanı Züleyha Almaz, “Çölyak hastalığı; bağırsaklardaki villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan dolayısıyla yiyeceklerdeki besinin emilimini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır” dedi.

Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

“Çölyak hastalığının belirtileri, küçük yaşlarda iştahsızlık, karın şişliği, kusma, ishal, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama şeklinde görülebilmekte, ileri yaşlarda ise kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve çeşitli karaciğer rahatsızlıkları gibi çok değişik şekillerde kendini gösterebilmektedir. Çölyak hastası olan kişiler buğdayda, arpada, çavdarda bulunan ve glüten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir. Çölyaklı hastalar glüten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Bu nedenle, vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir.

TÜRKİYE’DE ÇÖLYAK

Türkiye’de ÇÖLYAK olmak, dünyanın en çok buğday tüketen toplumunda buğday (GLUTEN) dan uzak bir yaşam demektir.

Fırından çıkan ekmeği yiyememek, simitçinin tablasındaki simitlere uzanamamak, arkadaşlarının doğum günlerinde üflenen pastaları tadamamak, içtiği çaya bisküvi banamamaktır. Pratik, ucuz ve kolay bulunan sevgili makarnaya hasret kalmaktır.

Her köşe başını tutmuş pideci, lahmacuncu, pizzacı, mantıcı, börekçi, gözlemeci ve pastanenin yakınından bile geçmemektir.

Hepimizin sabahları bir koşu fırından aldığı ekmeği, ülkemizde GLUTENSİZ EKMEK üreten bir kaç şehirdeki belediye ve özel üretim fırınlarından kargo ile sipariş ederek ortalama 3 günde alabilmektir.

En önemlisi normal ekmek, un, makarna, bisküvi için herkes 1 öderken çölyaklı bu ürünlerin GLUTENSİZ ine en az 7-8 ödemektedir.

Zaman zaman yoksunluk, mahrumiyet, bıkkınlık hissettiren bir süreçtir. Bu süreçte çölyaklıya en büyük desteği ailesi ve yakınları ver’ektedir.

Omur boyu süregelen bir hastalık olduğundan dolayı bireylerin hayatlarını sağlıklı bir şekilde yönetmelerinin tek yolu glütenden uzak kalmaktır. Tabi ki, bu hayati sürdürmek ve yönetmek oldukça zor… Şuan Dünya üzerinde yaşanan Covid-19 Pandemi sorununun insanlığa getirdiği geçici de olsa kısıtlamalar biz çölyaklıların bir omur yasamakta olduğumuz sosyal izolasyonun ne denli zor bir durum olduğunu özetlemektedir. Özellikle lokanta, restorant gibi yeme içme yerlerinden ve sosyal ortamlardan uzakta kalmak zorunda olan, ailece bile oturup bir şeyler yiyemeyen, çölyak hastaları için…

İşte tam da bu noktada çölyak gibi tıbben özel beslenmesi gerekenleri anlamak için bir fırsattır.

Bu süreçte evde ekmek yapmak için un gibi temel malzemeyi, makarna gibi ihtiyaç maddelerini marketlerde bulamayan veya yüksek fiyatlara almak zorunda kalan, ailece bir restorana gidip yemek yiyemeyen, iş yerine evinden yiyecek götürmek zorunda kalan ve sefer taslarını ortaya çıkaran insanlar, bu durumu bir ömür boyu yapmak zorunda olan çölyak hastaları ile empati kurarak umarım anlamışlardır.”

Almaz, “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü ve çölyak farkındalık ayı; Çölyaklı bireyler izolasyonu, kısıtlı yaşamlarının artık daha iyi anlaşılması ve bu sınırlama ile sosyal izolasyondan kurtulması için destek bekliyor. Bizler için özel olan bu günde tüm çölyak ailemize ve çölyaklıların hayatlarını kolaylaştıranlara sağlıklı ve umutlu yarınlar dilerim…” diyerek 9 Mayıs Dünya Çölyak gününü kutladı.HABER49

deneme bonusu veren siteler


bahigo giris

vdu1.com