Beyin Ölümü Gerçekleşen Annesinin Organlarını Bağışladı

Muş’ta beyin ölümü gerçekleşen kadının bağışlanan organları, 3 hastaya umut olacak. Muş’ta, beyin ölümü gerçekleşen 5 çocuk annesi Süheyla Korucu’nun organları, oğlu Hasan Korucu tarafından bağışlandı. Muş’ta ilk kez gerçekleştirilen organ bağışıyla Korucu’dan alınan karaciğer ve böbrekler nakledilmek üzere Erzurum’a gönderildi. Malazgirt ilçesinde, Süheyla Korucu beyin kanaması şüphesiyle Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada 12 gün […]

Beyin Ölümü Gerçekleşen Annesinin Organlarını Bağışladı
Beyin Ölümü Gerçekleşen Annesinin Organlarını Bağışladı
  • Yayınlanma20 Temmuz 2019 09:46
  • Güncelleme20 Temmuz 2019 09:58

Muş’ta beyin ölümü gerçekleşen kadının bağışlanan organları, 3 hastaya umut olacak.

Muş’ta, beyin ölümü gerçekleşen 5 çocuk annesi Süheyla Korucu’nun organları, oğlu Hasan Korucu tarafından bağışlandı. Muş’ta ilk kez gerçekleştirilen organ bağışıyla Korucu’dan alınan karaciğer ve böbrekler nakledilmek üzere Erzurum’a gönderildi.

Malazgirt ilçesinde, Süheyla Korucu beyin kanaması şüphesiyle Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada 12 gün Yoğun Bakım Ünitesi’nde kalan Süheyla Korucu’nun bugün beyin ölümü gerçekleşti. Hastane görevlileri, organ bağışı konusunda oğlu Hasan Korucu (33) ile görüştü. Korucu’nun annesinin organlarını bağışlamayı kabul etmesi üzerine Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nden Prof.Dr. Necip Altundaş, beraberindeki ekiple Muş’a gelip karaciğer ve böbrekleri 3 saat süren operasyonla aldı. Altundaş ve ekibi, organları Erzurum’daki hastalara ulaştırmak üzere yola çıktı.

Doktorlarla yaptığı görüşme sonrası annesinin organlarını bağışlayan Hasan Korucu, “Kur’an-ı Kerim’deki ‘Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur’ ayetinden hareket ettik. Bu ayetin ışığında annemin 2 böbreğini, karaciğerini bağışladık. Bu organlar hangi hastaya gidecek onu bilmiyorum, organ nakli gerçekleşen hastamızdan tek ricam anneme dua etmeleridir” dedi.

Muş’ta ilk kez organ bağışı olduğunu belirten Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Faysal Şeker, “Beyin ölümü gerçekleşen Süheyla Korucu’nun yakınları organlarını bağışladı. Bunun üzerine hanede büyük bir operasyon gerçekleştirildi. Muş Devlet Hastanesi’nde de organ nakillerinin yapılması bizleri mutlu etti. Süheyla Korucu’nun vefatı sebebiyle üzüntülüyüz ancak böylesi bir operasyonun gerçekleştirilmesi bizleri mutlu etti. 3 insana hayat verme imkanına sahip olmak bizleri sevindirdi” diye konuştu.

“BU KARAR NİCE İNSANLARA UMUT OLACAK”

Muş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Gürkan Danışan, anne Korucu, 12 gün önce ani şuur kaybı sonrası düşme şikayetiyle Malazgirt ilçe hastanesi acil servise başvurduğunu oradan Muş Devlet Hastanesine sevk edildiğini ifade etti.

Yapılan tetkikler sonrası beyin kanaması tespit edilerek hastaya müdahale edildiğini anlatan Danışan, anne Korucu’nun operasyon sonrası genel durumunun düzelmediğini ve beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.

Dr. Danışan, beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından organ bekleyen hastalara umut olmak adına aileyle görüştüklerini aktararak, “Sonrasında bir anneyi kaybetmenin hüznünü bir sevince dönüştürebilmek adına aile ve oğlu ile iletişime geçtik. Oğlu Hasan’a teşekkür ediyorum. Aldığı bu karar nice insanlara umut olacak. Bir nebze de olsa annesini kaybetmenin hüznünü sevince dönüştürdük.” diye konuştu.HABER49