ZAMANIN TUTSAKLIĞI

Benim de mustarip olduğum günümüzün büyük bir problemini dillendireceğim sevgili okuyucularım… Farkında mıyız bilinmez tüm gençlerde genel bir stres ve gelecek kaygısı mevcut. İş eski zamanlara gelince liseyi bitirenin diploma aldığı bir işe yerleştiği Türkiye şimdilerde iki üniversite bitiren iki dili olan gençlerin iş bulamadığı yahut onlara garanti veremediği bir Türkiye’ye haline dönüşmüştür. Özgüvensiz ve […]

ZAMANIN TUTSAKLIĞI
ZAMANIN TUTSAKLIĞI
  • Yayınlanma16 Eylül 2020 13:52

Benim de mustarip olduğum günümüzün büyük bir problemini dillendireceğim sevgili okuyucularım…

Farkında mıyız bilinmez tüm gençlerde genel bir stres ve gelecek kaygısı mevcut. İş eski zamanlara gelince liseyi bitirenin diploma aldığı bir işe yerleştiği Türkiye şimdilerde iki üniversite bitiren iki dili olan gençlerin iş bulamadığı yahut onlara garanti veremediği bir Türkiye’ye haline dönüşmüştür. Özgüvensiz ve kendisini güvenli bölgesine hapsetmiş bu gençler yazılı sınavlara soktuğunuzda başarı göstermelerine rağmen uygulamalı sınavlarda bir o kadar başarısız olmaktadırlar. Özellikle Anksiyete çağı olarak adlandırdığımız bu çağ hayata olumsuz bakan kişilikler ve kimsenin kimseye güven duymadığı bir zaman dilimi haline gelmiştir. Hem fırsatların kol gezdiği hem de kimsenin fırsat bulamadığı tezatlığı içerisindeyiz. Peki, bunun nedeni nedir? İnsanlar durduk yere mi en kötü senaryoyu hazırlayıp ona odaklanıyor? Hayır. Ne yazık ki hayır… Öyle ki, herkesin korktuğu başına geliyor. Şimdilerde bahsi fazlaca geçen bir belgeselde şöyle diyor; “Evren sırlarla dolu ve hüküm gücü beynimizde. Düşüncelerimizin frekansları var enerji yayılımı düşüncelerimize göre şekilleniyor.”

Yani bu sayede kendimiz için şekillendirdiğimiz hayatı kontrol etme gücü tamamen düşünme stilimizle alakalı. Tarihin gelmiş geçmiş en büyük dehalarından biri olan Tesla yıldız dizilimleri ve embriyonik kök hücrelerinin dizilimlerinde ki 3 6 9 detayını fark ederek matematiğin rakamsal olarak evrene ait bilgiler taşıdığını iddia etmiştir. Hatta bilinir ki kendisi de tüm yaşamındaki kararlarını bu rakamlara göre belirlemektedir. Sözün özü kendinizce korktuğunuz şeyi yaşamınıza istemeden çekiyor olabilirsiniz. Bir psikoloji profesörü kendisine sürekli aynı şikayetlerle gelen hastanın sürekli olarak tekrarladığı bir problemi keşfetmiş ve çözüm için ona bir ödev vermiştir. Hasta doktora: “Şu anda iş hayatımda ki arkadaşlarım beni yetersiz görüyor, işimde onlar kadar başarılı değilim ve her konuştuğumda bir aptalla konuşuyorlarmış gibi bakıyorlar, bu da yetmezmiş gibi patronumun beni kovacağına eminim” demiş.

Profesör ise olayı kavrayarak hastaya: “Size bir ödev veriyorum bundan sonra işe her gittiğinizde bir sonraki yönetici siz olacakmışsınız gibi davranın ve buna önce kendiniz inanın sonra da olacaklara şahit olun.”

Hastadan bir hafta boyunca böyle davranmasını istemiş ve terapi günü geldiğinde bir değişiklik oldu mu diye sormuş. Hasta: İlk defa konuşurken ne söylediğimi çok kez düşünmeden söyledim, ilk defa insanlara ricada bulundum, ilk defa yaptıkları işi eleştirdim tam bir yönetici gibi davrandım. .

  • Peki, sonucunda nasıl tepkiler aldınız?

Bir iş arkadaşım yönetime dosyasını götürmeden önce bana; sence daha iyisini yapabilir miyim? Diye danıştı. Ve patronum da bende ki bu değişikliği fark etti sanırım terfi alacağım.

İşte geldiğim nokta bu.

Umarım hastamız bu değişimin nedenini anlamıştır. Sürekli kendi hayatına olumsuz düşüncelerle yön veren vaka, hiç ait olmadığı bir dünyaya geçiş yaparak düşünme frekanslarını değiştirmiş ve aslında hakkettiği yerde istediği hayatta kendini bulmuştur. Bu durum hepiniz için geçerlidir eminim hayatınız da bir kere bile olsa sizlere sosyal medyadan iyi enerjilerini yollayan aşırı zengin kişiliklere rastlamışsınızdır. Hayatım da her şeye sahip olsam ben de böyle boş işlerin uzmanı olurdum diye düşüneceğinize aslında pozitif bakmanın getirdiği bir hayat olduğunun farkında varın. Sürekli şikâyet etmek sizi bulunduğunuz durumdan kurtarmadığı gibi yaşadıklarınız sizi hayattan soğutur ve sonuçta mutsuz bir insan portföyü yaratırsınız. Kendim için de kullandığım bu şükretme metodunu hepinize tavsiye ediyorum, istemediğiniz şeyler yaşadığınızda kendinizi yıpratarak başınızı ağrıtacağınıza o hemen bir çözüm bulup işin içinden çıkmayı deneyin. İsyan edeceğinize şükür edin bu sizin için evren, madde, aile, yaratıcı, kendini z de olabilir yeter ki içinizi karartarak daha kötü senaryoları hazırlamayın değerli okulcularım. Hepinize en güzel düşüncelerle dans etmeyi diliyorum.