Yollar parkur gibi: Survivor Muş’ta yapılsın

Muş yolları Survivor parkuru gibi Muş’ta iki yıldır yapılamayan yollardaki çukurlar, Survivor parkurlarını aratmıyor. Yollardaki çukurlara düşe kalka gitmek zorunda kalan Muşlular, “belediye yolları yapmasın, Acun Ilıcalı’ya söyleyelim 2019 Survivor’ı ilimizde yapsın” diyor. Muş’ta şehir merkezindeki ana caddelerin, ara caddelerin ve sokak yollarının büyük bölümü köstebek yuvalarına dönen çukurlarla dolu. İki yıldan bu yana yapılmayı […]

Yollar parkur gibi: Survivor Muş’ta yapılsın
Yollar parkur gibi: Survivor Muş’ta yapılsın
  • Yayınlanma26 Eylül 2018 13:05

Muş yolları Survivor parkuru gibi

Muş’ta iki yıldır yapılamayan yollardaki çukurlar, Survivor parkurlarını aratmıyor. Yollardaki çukurlara düşe kalka gitmek zorunda kalan Muşlular, “belediye yolları yapmasın, Acun Ilıcalı’ya söyleyelim 2019 Survivor’ı ilimizde yapsın” diyor.

Muş’ta şehir merkezindeki ana caddelerin, ara caddelerin ve sokak yollarının büyük bölümü köstebek yuvalarına dönen çukurlarla dolu.

İki yıldan bu yana yapılmayı bekleyen yollardaki çukurlar vatandaşı canından bezdirdi. Araçlar birçok noktada patika dağ yollarında gidiyor gibi ine-çıka yol alabiliyor.

Belediyenin yolları yapmasından umutlarını kesen Muşluların çoğu artık bu duruma alıştı gibi.

SURVİVOR MUŞ’TA YAPILSIN

Öyle ki bazıları yolları ünlü yarışma programı Survivor’daki parkurlara benzeterek, önümüzdeki yıl yarışmaların Muş’ta yapılmasını istiyor:

İstasyon caddesi üzerinde Emlakçılık yapan Metin Şener; “Bence yollar böyle kalsın. Zaten yapılacağı da yok. En iyisi Acun Ilıcalı’dan rica ederim. 2019 Survivor’ı Muş’ta yapsın. Burdaki parkurlar bedava. En azından Muş’un tanıtımı olur.” diye konuştu.

Yollardaki çukurlar sadece vatandaşların kötü bir yolculuk geçirmesine neden olmakla kalmıyor aynı zamanda çok sayıda aracın bozulmasına da yol açıyor.

Esnaflar bu durumun Muş’un ekonomisine de büyük bir zarar verdiğini dile getiriyor.

‘BELEDİYE KENDİ KUYUSUNU KAZIYOR’

Mart 2019’ta yapılacak mahalli seçimler yaklaşırken belediyenin yolları yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Muş’ta Öğretmenlik yapan Kemal Toktaş, “her seçimde oyunu iktidar partisine veren bu şehre bu eziyet yapılır mı? Bir yerden bir yere gitmek için Muş’un tamamını geziyoruz. Ana cadde üzerinde üzeri açık lagarlar var ve her gün onlarca araç bu logarların içine düşüyor. Muş halkı bunları hak etmiyor” dedi.

Esnaf İlyas Yavuz, “Toplasan yapılması gereken 3 km yol yok. 10 aydır bitmek bilmiyor. başka bir şehrin 2 gününü almaz. Diyarbakır’da bir gecede 800 metre yolu sabaha kadar baypas yaptıklarını gördüm. Üç adet arabam var. Üç arabamın da ön düzeli dağıldı. Be  n ikinci el eşya satıyorum. Mahalle aralarını boş verin ana yoldan araçla gidemiyoruz” diyerek dert yandı.

‘ANAYASAL HAKKIMIZ İHLAL EDİLİYOR’

Muş’ta serbest avukatlık yapan Vatan Söylemez ise şöyle konuştu: “Belediye bitmek bilmeyen bir çalışmaya girmiş ve ne yazık ki bu işin altında kalmıştır. Günde bir kaç saat çalışmayla çalışıyormuş gibi görünüp, milletin gözü boyanmaktadır. Çalışmalar durma noktasına gelmiştir. Bitmek bilmeyen bu çalışmalar Esnafı, memuru, vatandaşı isyan edecek hale getirmiştir. Her gün maddi zararlı kazaların olması bir yana, en önemlisi bu çalışmalar sağlığımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir. HER NEFESTE OKSİJEN DEĞİL, TOZ SOLUYORUZ. Adını alt yapı ve üst yapı olarak adlandırdığımız bu tuhaf çalışma, anayasal hakkımızı ihlal eder vaziyeti almıştır.
(Anayasa md.56) Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.
Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.

Bu kapsamda Valiliğin yada ilgili başka bir devlet kuruluşunun ivedilikle bu çalışmalara müdahil olması gerektiğini düşünüyorum.”HABER49