DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA

SEÇİM GELDİ, NEREDESİNİZ?

Son Güncelleme :

10 Ekim 2022 - 14:51

SEÇİM GELDİ, NEREDESİNİZ?

“İnsan, yaşamında öyle denizler ile karşılaşır ki o an iyi yüzmek değil iyi boğulmak daha tercihe, hatta takdire şayan olur…” Şu sözü okurken geçen yıllarda yazdığım bir köşe yazım geldi hatırıma. İlimizde yeni kurulan partilerin estireceği rüzgârı merakla bekliyor ve açıkçası tüm kalbimle bizi heyecanlandırmalarını istiyordum. Onlar yeni olmanın verdiği enerji ile rekabet ortamını kuracak ve hayırlı bir rekabet ile Muş’taki rehavet ortamı silinecek diye ümit ettik. İyi bir çıkış yaptılar; DEVA, Gelecek, Yeniden Refah, İYİ Parti… Saydığım partilerden Yeniden Refah dışında hiçbirinin genel başkanlarından samimi tek söz duymamış olsam da il teşkilatlarının farklı olmasını temenni ettim. Açıkçası öyle de oldu fakat bu durum il ve genel merkezleri arasında çatışmalara sebep oldu. DEVA ve Gelecek partilerinin il ve ilçe teşkilatlarındaki istifaların ardından girizgâhtaki söz bu durumu anlatır oldu. Parti içindeki çelişkilerle başa çıkamayanlar, yola çıkarken karşılaşacakları denizlerde iyi yüzmeyi umarken geldikleri noktada bunun faydasız kalacağını anlamış olmalılar ki iyi boğulmayı tercih ettiler. Evet, bu hakikaten takdire şayan oldu. Yanlışa doğru demeyi kabul etmediler. DEVA ve Gelecek’in, seçime az süre kalmışken bu yarışta etkili olabilme ihtimalleri yok artık.

İYİ Parti, Saadet Partisi, CHP Muş il teşkilatları nerede? Neden kimseyi göremiyoruz sahada? Bu memleket her şeyi göze alıp yola çıkacak kadar kıymetli değil mi gözünüzde? Neyi bekliyorsunuz? Bir iki zoraki toplantı, birkaç ziyaret değil ki parti çalışması. Yeniden Refah’a diyecek sözümüz yok. Onlar da yeni ama sahadalar, isimlerini duyuyoruz, yolda görüyoruz, varlar biliyoruz, peki ya diğerleri? Yeter mi, elbette yetmez. Muş’a yakışan bu değil. Gönül isterdi ki şurada zikrettiğimiz tüm isimler canla başla yola koyulsun, taş üstüne taş koymak için yarışsınlar. Muş gençliğini yakından takip eden biri olarak soruyorum, bu saydığım partilerden hangisinin gençlik kolları var? Yarın seçim olduğunda sahanın bel kemiği gençler olacak, partileri bir adım öne çıkaracak olan onlar. 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak 6 milyon genç var. Bırakın bu gençlerden oy alabilmeyi henüz kendi teşkilatlarına dâhil edebilecekleri 15 – 20 genci bulamıyorlar.

İlimizin bütün siyasi yükü tek bir kişinin omuzlarına bırakılmış adeta. İlimizde başka milletvekili yokmuş gibi, başka teşkilat yokmuş gibi. Maalesef çok kez dert yakındığım bir meseledir ki Mehmet Emin Şimşek bu memlekette herkes tarafından yalnız bırakıldı. Ne ilimiz muhalefeti ve seçilen vekiller muhalif olmanın hakkını verebildi –ki bir nebze de olsa Sayın Şimşek’in yükü hafifleyebilirdi- ne de AK Parti dört başı mamur bir teşkilat ile kale gibi durabildi Milletvekilinin ardında. Memleketçe kuyu kazmaktan, dedikodu yapmaktan, menfaat devşirmekten, ahkâm kesmekten, dâvâ adamcılığı oynamaktan içinde bulunduğumuz ahvâl-i pür melâli göremez olduk. “Önce ben” diyenlerden, bu memleketin çıkarlarını yaralayanlardan gün gelir hesap sorulur. Ve işte o gün ben, karşılarına geçip gülüyor olacağım. Onları bu memleketten temizlemek için dik duran, çaba sarf eden, yılmayan, yıkılmayan herkese duacı olacağız. Bu memleketi, riyakâr nâmerdin çarkından kurtaracak mert, yiğit memleket sevdalıları var, biliyoruz. O gün gelecek, bekliyoruz.

Önümüzde iç açıcı bir tablo olmasa da ilimizdeki tüm partilerin, üzerlerindeki ölü toprağı atıp artık yarışa dâhil olmalarını bekliyoruz. Omuzlarındaki sorumluluğun farkına varmalarını diliyoruz. Her nerede ve hangi çatı altında olursak olalım ortak derdimiz Muş. Samimi olanı sahaya bekliyoruz, tüm denizlere rağmen.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.