DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA

MÜSLÜMAN MEMLEKETİN MÜSLÜME’Sİ

Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 12:58

MÜSLÜMAN MEMLEKETİN MÜSLÜME’Sİ

(Velilere ve Eğitimci Arkadaşların Dikkatine…)

Dostoyevski  “Çok tuhaftı, ağlayamadım. Ama ruhum paramparça olmuştu.” diyor.

Senden sonra içim aynen öyle

Sanki ağlarsam kolaya kaçmış, kendimi avutmuş olacaktım #Müslüme

Bunun yerine bir çuvaldız buldum ve canım yanana kadar her yerimi delik deşik ettim.

Yetmez ama bu yazı çuvaldızım olsun Müslüme’m

Matematik, Fizik, Kimya derken ahlakı, merhameti, vicdanı empatiyi, iyiye güzele dair ne varsa hepsini yok ettik. Tabir yerindeyse çürüdük ve çürüttük. Ne yasalar kafi geliyor ne de kendimize göre revize ettiğimiz dini normlar. Topyekûn bir batağın içindeyiz ve boğazımıza kadar batmış durumdayız. Esnafı dürüst değil, okuyanı dürüst değil, cahili ayrı telden çalar alimi ayrı telden. Derin, kasvetli ve acı veren bir güven bunalımındayız.

Mesleğim icabı her hafta ildeki Lise son sınıf ve Orta son sınıf öğrencilerine dilimin döndüğü, aklımın yettiği kadar Sınava yönelik ‘motivasyon’  seminerleri vermeye çalışıyorum. Tam sınav demeye başlamışken, tam kitap okuyun paragraf soruları için çok önemli demeye çalışırken birden tüm bildiklerimi unutuyorum ve hiçbir şey olmayın ‘iyi insanlar olun ‘ diyorum. İyi anneler iyi babalar olun. Kedileri köpekleri sevin, mendil satan çocuklarla oynayın, ruhunuzu okşayan duygusal sosyal temalı filmler izleyin vurdulu kırdılı fimler yerine diyorum…. Diyorum da diyorum. Salon buz kesiyor. Gözyaşlarımı saklamaya çalışıyorum. Bu kadar güzel tomurcukları ileride biz yetişkinlerin çöplüğe çevirdiği bir dünyada nasıl birer caniye dönüştürdüğümüzü hayal ediyorum bir an için.

Duygusal toplumlarda bireyselcilik ile bu belaların önüne geçilmez. Biz ancak birbirimize yaslanırsak çıkarız bu bataktan. Yoksa kanunmuş, uhrevi normlarmış inanın hepsi eksik. Pratik lazım bu çocuklarımıza… Eline vereceksin sürahiyi şu çiçeği sen sulayacaksın diyeceksin. Bir diğerine köşedeki sokak köpeğini emanet edeceksin. Lösemili çocuklar için harçlık biriktirmeyi öğreteceksin. Elinden tutup yardım kermesine götüreceksin. Yoksa kuru kuruya nasihatlerle olmuyor. Kötülük ve kötüler bizden daha çok çalışıyor olmalı ki sayımız giderek azalıyor. Siz akşam mafya ve saçma aşk filmleri izleyen, gündüz aptal gündüz kuşağını takip eden, Facebook Twitter ve diğer sosyal medyalardan nefret empoze edilen, akşam programlarında tartışma adına küfrün hakaretin her türlüsüne şahit olan, haberlerinde kandan cinayetten başka bir şey bulamayan gençlerin, çocukların ileride nasıl olmalarını bekliyorsunuz? Siz aileler biz öğretmenlere yardım etmezseniz biz sadece Fizik Kimya Matematik verebiliriz çocuklara. Neden çocuklar kitap okusun diyoruz biliyor musunuz? Daha çok paragraf sorusu çözmeleri için değil, daha çok yaşam tecrübe etmeleri ve ufuklarının daha engin olması için.

Gözünüz aydın Sayın velilerimiz. Bizleri de kendinize benzettiniz. Biz öğretmenler de sayenizde sadece çocukların netleri ve ders durumları ile ilgilenir olduk. Liseye devam eden çocuğumun veli toplantısına katıldım bugün. Hepsi ders durumundan bahsetti. Ben peki siz öğrencinizin kardeşi ile ilgili özel durumu biliyor musunuz diye sorunca çoğu utandı. Hocam inanın gelen her veli çocuğun davranışlarını sormuyor bile hemen netlerini soruyor, dediler. Dolayısıyla bir süre sonra çocuğu sadece akademik olarak geleceğe hazırladıklarını belirttiler.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.