DOLAR 15,6039 % 0.4
EURO 16,3644 % 0.57
GRAM ALTIN 914,12 % 0,34
ÇEYREK A. 1.494,58 % 0,34
BITCOIN 30.185,70 0.82
SON DAKİKA

MUŞ İLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE BİR TEŞEKKÜR NOTU

Son Güncelleme :

20 Ocak 2022 - 14:50

MUŞ İLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE BİR TEŞEKKÜR NOTU

Bazı şehirler gelişim süreci içinde çeşitli sorunların yaşanmasıyla rutin günlük hayat içinde çekilmez hale gelebilirler. Gözlemler, deneyimler ve gelişmeler, o şehir ile alakalı olarak negatif öğeleri barındırırken diğer taraftan negatif öğeleri örseleyecek hamleler veya beklenen kararlar bazen aniden alınıverir. Kararların alınması ile birlikte aynı zamanda uygulanması da ayrı önem teşkil eder ve ancak uygulanan kararların sonuçları negatif gidişatı değiştirebilir.

BİLİYORUZ VE ŞAHİDİZ

Biliyoruz ve şahidiz ki Muş hızla gelişiyor, bir taraftan yapılan yatırımlar, öteki taraftan Muş belediyesinin şehrin yaşanabilir alanlarını genişletme çabası devam ederken, gelişen şehirlerin en önemli problemlerinden biri olan trafik sorunu aniden gün yüzüne çıkıverir. Herhangi bir şehrin trafik sorunu, sorun yaşayan şehrin caddelerinden ziyade sürücüleri ile yakından ilgilidir. Elbette, bir şehir planlanırken muhakkak trafik sorunlarının gözetilerek yol çalışmaları yapılmalıdır ama Muş’un zaten bu tür bir yol sorunu yoktur. Belki de yıllar önce böyle bir sorunun olduğu söylenebilirdi fakat günümüzde sokak ve caddelerin dizayn edilişi önemli oranda trafiğin kötü gidişatına bir çare olmuş görünmektedir. Muş ilinin trafik ile esas imtihanı özellikle mesai çıkışları sonrasında yaşanan yoğunluktur. Özellikle sabah 08.00 ve akşam 17.00 mesai saatlerinde yaşanan yoğunluklar belirli dönemlerde sürücüleri yormaktaydı. Trafik yoğunluğunun yaşandığı saatlerde birkaç sıra halinde park etmiş araçların trafiği alt-üst etmesi de en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmekteydi. Aslında bakılırsa çok tedbir alındı fakat kurallara uyma içkinliği, sanırım herkes için aynı anlamı içermiyordu. Caddelerde hız testi yapanların yanında Jim Carrey gibi “keyfine” araç kullananlar da yok değildi. Bir de bu karmaşaya hat servislerinin sağ şeridi işgal ede ede gidişi eklenince, trafiğin canavarının keyfine diyecek yoktu ama sürücünün keyfi hepten kaçıyordu. Canavarı büyüten ve onu “trafik canavarı” haline getiren gelişmelerde aslında bunlardı.

ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

Sosyologlar aynı zamanda iyi gözlemcilerdir ve etrafta olup-bitenden haberdar değil gibi görünmelerine rağmen aslında caddelerdeki değişmeleri en yukarıdan en aşağıya not alabilecek bir öngörüye sahiptirler. Son birkaç haftadır, bir sosyolog olarak Muş trafiği ile alakalı olarak zihnimde epey notlar birikti. Bunların başında özellikle mesai çıkışlarında ortaya çıkan trafik kargaşasıydı. Fakat birkaç haftadır özellikle mesai saatlerinde güzel gelişmeler yaşanıyor. Mesela şehir içi kavşak noktalarında polis memurlarının trafiği kontrol etmesi ve trafik akışının devam ettirilmeye çalışılması sadece beni değil, sanırım birçok sürücünün de dikkatini çekti. Özellikle Sultan Alparslan heykelinden başlayan kavşak denetimleri tarihi Belediye binasına kadar devam ediyordu. Muş’un, Bingöl ve Bitlis istikametli yol trafiği ile birlikte, “çarşı” diye adlandırılan İstasyon caddesindeki her kavşakta trafik araçlarının olması ve polis memurlarının trafiğin akışını düzenli olarak sağlama çabası 17.00’de başlayan trafik travmasını neredeyse bitme noktasına getirdi. Sadece İstasyon caddesi değil Cumhuriyet caddesinde de benzer gelişmeler yaşandı. Polis memurlarının özverili çabası, sağ şeritlerde çift taraflı parkın yasaklanması, sık sık uyarıların yapılması ve ayrıca sürekli gezen devriye araçlarının olması, Muş’un şehir içi trafiğini ciddi anlamda rahatlattı.

MÜDÜRLERİMİZE TEŞEKKÜRLER

Muş il Emniyeti Eski müdürümüz Sayın Ahmet Arıbaş Beyefendi ile başlayan geleneğin Muş İl Emniyeti yeni müdürümüz Sayın Engin Kaloğlu Beyefendi tarafından devam ettirilmesi, Muş ili için önemli bir fırsattır, aslında Engin Kaloğlu beyin Muş ilinde göreve başlaması ilimiz için başlı başına önemli bir şanstır. Tecrübelerin, uygulamaya yansıtılması bir il için pozitif gelişmeleri de birlikte getirmektedir. Özellikle devriye araçlarının sadece caddelerde değil sokak aralarında da etkin hale gelmesi, güvenlik açısından önemli bir pozitif etki sağlamıştır. Hatta gece saatlerinde dahi düzenli olarak görevlerinin başında olan devriye araçları hergün ekranlara gelen olaylar karşısında varolan güveni güncellemiş ve üst düzeye çıkarmıştır. Ayrıca okulların başlama ve dağılış saatlerindeki denetimler de alkışlanması gereken bir diğer uygulamadır. Bütün bu çabalara rağmen kanaatimize ve deneyimlerimize göre, Muş ilinde kısmi olarak devam eden trafik sorunlarının iki ana başlıkta değerlendirilebileceğini ifade edebiliriz. Bunların ilki elbette hat üzerinde hizmetlerine devam eden dolmuşlar veya servislerdir. Çünkü hat servisleri belki de Müslüm Gürses’in kadife sesi sebebiyle yolda yalpalayarak ilerlemelerinden hiçbir şey kaybetmemişlerdir. İstedikleri yerde aracı durduran, yolcu indiren veya yolcu alan ve bunlarla birlikte trafiği bazen kilitlenme noktasına getiren dolmuşlara bakarken, Ferdi Tayfur’un, “durdurun dünyayı başım dönüyor” parçası birden zihnimde belirivermektedir. Muhtemelen sadece benim değil birçok sürücü de sanatçı ismi değişse dahi aniden arabesk moda geçmektedir. Tüm bunlara rağmen dolmuşlar, caddeleri cadde yapan esas öğelerdir, elbette şoför penceresinden sarkan kol ve Müslüm Gürses ile birlikte… Muş’un trafik problemlerinin ikinci başlığı ise belirli yaş üstü bireylerin araç kullanma gayretidir. Genellikle belirli yaş üstü fertlerin trafikteki tutum ve tavırları çeşitli sebeplere göre değişmektedir. Elbette araç kullanmak bireysel bir haktır ve özgürlüğün pratik bir yansımasıdır fakat bu eylemi gerçekleştirirken, trafikteki diğer araçları zor durumda bırakacak manevralar yapmak çok da olası olmamalıdır. Buna Luna Park’taki çarpışan arabaları kullanır gibi araç kullanmaya çalışan Z kuşağını da eklersek, bir süre sonra trafik, tadından yenmez (!!!) hale gelebilir. Tüm bunlara rağmen alınan önemler ile trafik kaosu problemini önemli oradan çözen Muş İl Emniyet müdürü Sayın Engin Kaloğlu ve tüm Muş İli Emniyet personeline teşekkürü bir borç biliyoruz. Yapılan iyileştirmelerin gözlerden kaçmadığını ve halkın çoğunluğunun da bu gelişmelerden ve uygulamalardan memnun olduğunu da sözlerimize ekleyerek yinelemek istiyoruz. Sağolunuz, varolunuz.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.