DOLAR 15,9684 % 0.16
EURO 16,8284 % 0.78
GRAM ALTIN 939,34 % 0,98
ÇEYREK A. 1.535,81 % 0,98
BITCOIN 29.465,80 0.79
SON DAKİKA

MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK

Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 12:44

MOBİL MÜSLÜMAN OLABİLMEK

Peygamberimiz (a.s.) buyuruyor ki “Kim ahiret günü dirileceğine iman ediyorsa, Allah’a imanı varsa ya doğru söylesin yada sussun”. Bir Müslümanın dilinden yalan dökülmez ya da bir Müslüman haksızlığı gizlemek için dilinden korkmaz. Eğer ki korkuyorsa, kendisini hesaba çeksin. Çünkü her gizlediği haksızlıkta yahut dilinden dökülen her şer’de Allah’a hesap vereceğini unutmamalıdır.

Kıymetli okuyucular. Toplum olarak kayıtların tutulmadığını düşündüğümüz bir anda yaşıyoruz, hâlbuki böyle bir boş vermişlik yoktur. Kayıtlarımız Allah (c.c.) tarafından her an tutulmaktadır. Ay sonunda telefon faturası ödediğimiz gibi Mizan’da da kayıtlarımızın faturalarını bir bir ödeyeceğiz. Daha az önce yanında birine haksızlık yapıldı, gördünüz ve sustunuz. Rabbim bunu not aldırdı. Dilinizden yalan döküldü, bu da not alındı. Alınan tüm bu notların faturası gittikçe şişiyor ve fatura ödeme veznesindekiler, alacaklarını tahsil etmek için fatura sahiplerini bekliyorlar. Allah böyle bir vezneden bizleri korusun inşallah. Ödemekle bitmeyecek bir borcun altına girildiği takdirde kazanılmış olan herşeyin bir anda kaybedilme ihtimali mevcut kıymetli okurlar. Peki neler yapmalıyız?

Elbette işin erbabı olmadığımızın farkındayız ama Müslümanlık öyle bir şey ki, sadece akıl meselesini konuya dahil etmiyor, akıl ile birlikte kalp, vicdan, nefs gibi akıl dışı olarak kabul edilen birçok kavramsallaştırmayı da var sayıyor. Bu nedenle bizler, sadece aklın düşündürdükleriyle hareket etmek mecburiyetinde kalmıyoruz. Bir Müslüman sadece akıl ile hareket ettiğinde düşeceği hatalar ile İblis’in hataları neredeyse ortak olabilir. İblis, Hz. Adem yaratıldığı zaman kendisinden istenen secde eylemine karşı ilk akıl yürüten olmamış mıydı? Ateşin, topraktan daha üstün olmasını rasyonel olarak ifade eden İblis, aklın verdiği gururlanmanın kurbanı olmadı mı? O halde bizlerin ilk pratiği sadece akıl ile düşünmek değildir, akledelim ama akletmemizin bizi iman zayıflığına düşürmemesi gerekmektedir.

Namazı yarım saat kıl, oruç için akşama kadar açlıktan kıvran sonra da bir haksızlığa şahit olunca sahip olduğun akıl, “bu beladan uzak kal ki sana da bulaşmasın” diyerek öğüt versin. Nasıl olabilir böyle bir şey? Akletmek bir Müslümana yol göstermez ise biz o aklı ne yapalım? İşte bundan dolayı bir Müslüman için referanslar arasında akıl vardır ama tek referans olmamalıdır.

Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki mobil Müslüman, aklı ile birlikte hareket ederken, İblis’in oyununa düşmemelidir. Çünkü bireyciliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan akılcılık genel bağlamda kişisel menfaati korur. Mobil Müslümanın derdi ise ümmet menfaatidir. Ümmet, bir Müslüman için vazgeçilemez ön koşuldur. Muşlu kardeşlerim, nerede olursanız olun yahut hangi statüde bulunursanız bulunun asla ama asla haksızlık karşısında gevşek davranmayın. Muhafazakâr bir toplum olarak çocuklarınıza ve çocuklarımıza öğreteceğimiz ilk eylem haksızlık karşısında susmayan bir nesil yetiştirmek olacaktır. Bugün Başkanımız Sayın Erdoğan’ın, BM’de dünya devletlerine yaptığı çağrı işte bu sebeplerden dolayı anlamlıdır. Ortada bir haksızlık olduğunu ve bunu görmezden gelenlerin, yarın kendilerine bir haksızlık yapıldığı takdirde neler yapacağını düşünmelerini istemiştir. Bu girişim Müslümanca bir girişimdir ve Allah (c.c.) karşısında verilecek hesabın da özüdür. Dünya devletlerini bilen biri olarak onlara yaptığı çağrıya Allah (c.c.) şahit olmuştur. Bizler de, bizleri yönetenler gibi olmalıyız kıymetli kardeşlerim. Yapılan haksızlıkları görmezden gelmemiz başka bir zamanda bizlere aynı şekilde davranılmasına muhakkak sebep olacaktır. Hem dünyada hem de ahirette iyilik ile karşılaşmak istiyorsak mobil Müslüman olabilmeyi başarabilmeliyiz. İşte o zaman Ömer (r.a.)’ın ifade ettiği “Şu odayı dolduracak Ebu Ubeydem, Huzeyfem olsa da Allah yolunda cihad etseydim” cümlesinin manasını anlayabiliriz. Cihad sadece kılıç ile meydanda olmaz kıymetli kardeşlerim, cihad; yalana karşı mücadelede, iftiraya karşı dik durmada, haksızlığa karşı direnmekte ve diğer birçok süreçte kendisine yer bulan bir kavramdır. Eğer gülümsemek bir sadaka karşılığı sayılabiliyorsa, bahsettiğim alanlardaki cihad da, Müslümanın görevidir. Bundan geri kalmayalım inşallah…

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.