DOLAR 15,9684 % 0.16
EURO 16,8284 % 0.78
GRAM ALTIN 939,34 % 0,98
ÇEYREK A. 1.535,81 % 0,98
BITCOIN 29.465,80 0.79
SON DAKİKA

EĞİTİM Mİ, UZAK KAYNAKLAR MI?

Son Güncelleme :

17 Ekim 2020 - 13:35

EĞİTİM Mİ, UZAK KAYNAKLAR MI?

Üzülerek belirtiyorum eğitim-öğretim dönemi tarihi açısından hiç anlaşılmamış bir süreçteyiz. Her kişi fırsatını kaçırmadan şikâyetlerini sürekli dillendirerek uğradıkları haksızlığı ifade etti ve ne kadar mağdur olduklarını ispatlamaya çalıştı.

Örneğin üç çocuklu bir aile ebeveyni ellerinde yeterli teknolojik alet olmadığı için çocuklarının sırayla ve bazı derslerinden ödün vererek önem sırasına göre ders paylaşımı yaptıklarını belirtti. Burada ki mağduriyet yeni tablet ya da eğitim programını kullanmaları için gerekli materyallerinin olmaması olduğu gibi başka bir ebeveyn çocuğunun eğitim hayatının kötü etkileneceğini düşünüyor. Çünkü uzaktan eğitimde çocuk odak problemi yaşayarak derslerle ilgilenmiyor yeterince bilgilenemiyor deniliyor.

Bir başka problemde altyapısı kötü köy evlerinde internetin sıklıkla kesilmesi ve çocukların derslerden mahrum kalması…

Ayrıca karar verilme aşamasını bile sancılı geçen yarı yüz yüze eğitim süreci için evlerinde risk grubunda aile üyesi bulunan veliler öğrenciye izin vermeyecek fakat okula giden ile gitmeyen arasında adaletsiz bir öğrenim durumu oluşacağı korkusundadır. Bu durumda toptan olmasını arzulayan eğitim araç gereçleri satan esnaf, kantin işletmeleri hele ki üniversitelerin açılmaması ile iyice mağdur edildiğini iddia eden yerel işletmeler yahut vaziyetin ne olacağını bilmediği için kiraladıkları meskenlere boş yere aylardır kira ödeyen talebeler, boş olduğu için yatırılmayan kiralar ve mağdur yurt kurumları…

Aslında durum mağduriyet ise şu anda ülkede mağdur edilmeyen kesim yok denilebilir. Sanırım sadece internet eğlence sektörü için eğer dönüştürebilirse fayda kazanma muhtemeli olabilir. Kısaca her noktaya odaklanarak düşünecek olursak bir de idarenin mağduriyetine bakmak gerekir. Hem hükümet hem de yönetim açısından bakarsak Ermenistan ile yaşanan savaş durumu, Doğu Akdeniz Krizi, ülkenin her tarafında terör örgütlerince gerçekleşen yangınlar ve olası Avrupa Birliği ambargoları Suudi Arabistan ile yaşanan gerginlik ve Rusya’nın Azerbaycan da ki etkisi. PKK terör örgütünün ülke içinde yaratmak istediği kaosu da ilave edersek bu durum yönetim için gerçekten de işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Devlet senaryonun en kötüsüne hakim olmalıdır diyebiliriz lakin aynı anda 10 kötü senaryo dünyada ki her devletin başına gelebilir türden değildir. Muhtemel nedenlerinden biri dünya coğrafyasına aykırı inanç ve tescilli ekonomik bağımsızlık uluslararası politikada ki etkimiz de eklenirse zaten medeniyetlerin tarihi merkezinde ki konumumuzla birlikte hedef noktası olmamız su götürmez bir sonuçtur. Sırf bu yüzden yaşanılan süreçte herkesi şikayet edip her merciye nefret kusmak bizim için bir şeyleri değiştirmeyecek ve potansiyelin dışında istense de hareket edilemeyecektir.

Sonuçta elimize kalan biz ve şikayetlerimiz olacaktır. Ne zaman ki baktığımız pencerelerin sayısını çoğaltırız o zaman en azından durum kritiği yaparak memnuniyetsiz yaşamımızı daha yaşanılır bir hale getirebiliriz.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.