BİZ BÖYLE DE YIKILMAYIZ!

“Bâğ-ı dehrin hem hazânın hem bahârın görmüşüz
Biz neşâtın da gâmın da rûzgârın görmüşüz” Nâbî

Dünya mevsiminin tatlı meltemi ile mest olurken şiddetli fırtınalarda ruhumuzu tutundurmakta bulduk kendimizi. Dünyanın içinde savrulup durduğu bir salgın ile yeni bir dünya düzeni masaya yatırıldı. Ümitsizlik, karamsarlık, buhran çepeçevre kuşatırken dört bir yanımızı tek bir güzel habere kulak kesildik. Hayat durdu, her şey bitti dediler ama elhamdülillah biz öyle güçlü bir ülkeyiz ki neşâtın da gâmın da rüzgârında dağılmadık. Ülkece birçok muştu ile moral bulduk. Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, doğalgaz keşfi, savunma sanayiinde küresel başarılar, çok sayıda hastane, fabrika, baraj, yol, tünel, santral, köprü, millet bahçesi, gençlik merkezi, kütüphane açılışı ile durmaksızın hizmetler sürdü.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, salgının etkisiyle geçen yıl yüzde 3,5 daralırken, Avro Bölgesi ekonomisi yüzde 6,6 küçüldü. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye, 2020’de büyüme gösteren ekonomiler olarak öne çıkarken, Türkiye’nin büyüme hızı yüzde 1,8 olarak kaydedildi.

İlimizde de aynı minvalde çalışmalar devam etti. Birçok yatırım, yenilik ile ilimizin hem çehresi değişti hem de hemşehrilerimizin yüzü güldü. Hepsine değineceğim fakat Murat Nehri Çevresi Tematik Rekreasyon Alanı ve Peyzaj Projesi’nin başarısını başa almadan edemedim. Yıllardır köhneleşmiş haliyle ziyaret ettiğimiz/ etmek zorunda kaldığımız o güzide yerin son hali beni hem gururlandırdı hem hayran bıraktı. Estetik ve vizyonel dokunuşların yapıldığı, huzurla vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir alana dönüştürülmüş. Macera parkurları, yürüyüş yolları, seyir terası, balıkçı iskelesi, hayvanat bahçesi gibi birçok yenilik ile nehir çevresinin bu denli kıymetlendirilmesi, güzelleştirilmesi bize de kendimizi özel hissettiriyor. Zîra proje ekibinden Mehmet Sezgin (Peyzaj Mimarı), bize alanı gezdirirken orayı ziyaret edecek, orada vakit geçirecek herkes ile hemhal olup her detayı bu hisle hazırlamışlar gibi anlatıyordu. Nuray şu bankta otururken su sesini dinleyebilsin, küçük Emre koşarken taşlara takılmasın, Şeyma şuracıkta huzurla gökyüzünü seyretsin der gibi… Her detayı ile bizzat ilgilenen Kıymetli Valimiz Sayın Doç. Dr. İlker Gündüzöz Beyefendiye, duydukça kendisini hayırla yâd edeceğimiz bu hoş sâda için teşekkür ederiz. Projenin başından sonuna çok sayıda kişinin emeği vardır muhakkak fakat özellikle heyecanlarına, işlerini aşkla yapmalarına yakından tanık olduğum Mehmet Sezgin (Peyzaj Mimarı), Gizem Taşdelen (Mimar) ve süreci takip eden Canan Balli (Mimar) arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.

İlimizin kadim tarihinin emarelerine tanıklık edeceğimiz müzeleri gezmek için sabırsızlanıyorum. Geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan “Atatürk Muş Şehir Müzesi” ve tarihin dönüm noktalarını temsil eden çok sayıda eserle 1300 m2 kapalı alanda yapımı tamamlanan “Malazgirt Türk Tarihi Zaman Tüneli” temalı müze ile kültür ve turizmde önemli adımlar kaydedeceğiz gibi görünüyor.

Sağlıkta yıllardır beklediğimiz o güzel haber de nihayet geldi. Bölgenin sağlık alanındaki ihtiyacı için yeni alternatifi olacak 500 yataklı Muş Eğitim Araştırma Hastanesi ekonomimize sağlayacağı önemli getiri ile de bizi heyecanlandırdı. Malazgirt’te yapımı devam eden 25.000 m2 alana sahip, 100 yataklı hastanemiz 2022 yılında faaliyete girecek. Hasköy ise çok daha modern koşullarda hizmet verecek bir hastaneye kavuşacak. Hastanenin yapımı tamamlandığında 10 poliklinik, 6 yoğun bakım yatağı, 2 ameliyathane, 24 hasta odası ile hizmet verecek. Ameliyathanesi, diyaliz ünitesi ve palyatif servisi, nitelikli hasta odaları, poliklinikleri ile il dışı hasta sevklerinin önüne geçilerek ilçenin sağlık sorunlarına çözüm olacak. Hasköy, 20.000 m2 alana kurulu benzeri az olan, dezavantajlı bireylerin hizmetine sunulacak Engelsiz Yaşam Merkezi’ne de kavuştu.

Bölgenin turizmine katkı sağlayacak bir diğer güzel haber ise Varto’dan geldi. Sondaj çalışmaları neticesinde saniyede 45 litre akan, 39°’lik termal su keşfi ile hepimiz mutlu olduk. Yine Varto’da, Gençlik Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü yeni Hizmet Binası, yüzme havuzlu ve fitness salonlu Öğretmenevi de faaliyete girdi.

Malazgirt’te yapımı devam eden 2.380.000 m² alana kurulu “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda, giriş kontrol ünitesi, 250 otobüslük otopark, 250 metre uzunluğundaki 1071 adımlık fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, 12 helikopter pisti, namazgâh, ikram alanı, şadırvan, giriş takı ile dinlenme yerleri, 160.000 m2 alanda ağaçlandırma ve çimlendirme çalışması, idari bina, misafirhane, bin metreküp su deposu, yürütüş yolu, spor sahaları ve çocuk oyun alanı yapıldı. Yapımı tamamlanan 70 bin m² alana sahip Millet Bahçesi de ziyaretçilerini bekliyor.

Bulanık’ta 4.400 m2 alan üzerinde, Kaymakamlık ve Nüfus Müdürlüğü olmak üzere çok sayıda kamu kurumuna hizmet verecek, mimarisi ve estetiğiyle ilçemize yakışır bir Hükümet Konağı tamamlanmak üzere.

Merkezde 50.000 m2 alan üzerine inşa edilen “Millet Bahçesi” tamamlandı. Alparslan-2 Barajı, 785 bin dekar araziyi suyla buluşturup, yılda 863 milyon kilovatsaat enerji üreterek kentin ekonomisini canlandıracak. Üniversitemizi hareketlendirecek Diş Hekimliği Fakültesi’nin müjdesi verildi. İstihdama önemli katkı sağlayacak Sultan Alparslan Tekstil Kenti kuruldu. Kış turizminde şehri canlandıran kayak merkezimiz yenilendi. Yıllık yolcu kapasitesi 2 milyon civarı olan Sultan Alparslan Havalimanı ise göz dolduruyor. Salgın sürecinde Muş için “Sosyal Koruma Kalkanı” ile 112.652.981 TL destekte bulunuldu.

Tüm bu gelişmeler bu sıkıntılı süreçte ümîdimizi tazeliyor, seviniyoruz. Şuncacık gönlümüzü sevindiren Allah’a hamd ediyoruz. Bu sevinci gönlümüze ulaştıran başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, kıymetli Bakanlarımıza, Valimiz Doç. Dr. İlker GÜNDÜZÖZ, Milletvekilimiz Mehmet Emin ŞİMŞEK, Belediye Başkanımız Feyat ASYA Beyefendilere teşekkür ederiz, gâmın bağında neşâtın rüzgârını estirenlerden Allah razı olsun.

İlginizi Çekebilir

HABER49 BİZİM, HABER49 HEPİMİZİN

İşte geldik, herkesin gelmek istediği o büyülü çağın eşiğine; 18 yaşındayız… Ne kadar uzun bir …