DOLAR 15,8951 % -0.38
EURO 16,7377 % -0.23
GRAM ALTIN 925,60 % -0,30
ÇEYREK A. 1.513,36 % -0,30
BITCOIN 30.603,20 1.63
SON DAKİKA

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Son Güncelleme :

29 Nisan 2022 - 13:28

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan, hiçbir engelin sarsamadığı kutlu bir inancın milli iradeye dönüşerek meşrutiyet kazandığı bir tarihtir. İlhamını kadim Türk devlet geleneğinden almış. Atalarımızın rehberliğinde geleceğe uzanırken de sadık emanetçilerine, çocuklarımıza güvenmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu topraklarında her şeyin bitti dendiği anda, bu büyük milletle her şeyin en iyi şekilde başarılacağına inanmış ve bundan daha da önemlisi bu gerçeği tüm dünyanın görmesini sağlamıştır. 23 Nisan 1920 sadece bu milletin önemli günlerinden birisi değil, bu milletin her zaman için en büyük güçlüklere bile kendi iradesiyle ve gücüyle karşı koyabileceğinin, her güçlüğü aşabileceğinin ön büyük simgesidir.

23 Nisan Türk Milletinin asırlar süren aranmalarının özü ve O’nun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir örneğidir. Her türlü emperyalizm ve sömürgeciliğe karşı İslam’ın son kalesi olan Anadolu topraklarının son çırpınış hikayesidir. Ezanlar dinmesin son toprak Anadolu bağımsız bir yurt olması için bu naçiz halkın hep birden çırpınışının son nişanesidir. Bu nişane Türkiye Büyük Millet Meclisi, sürmekte olan bir mücadelenin içinde başlamış ve bu kutsal mücadeleyi başarıya ulaştıran kararlara imza atmıştır. Bu yönüyle de dünya parlamentoları arasında ayrıcalıklı ve çok ayrı bir  yere sahiptir.

Bu nedenledir ki, 23 Nisan günleri, bu yüce milletin geleceği olan çocuklarımıza, bir milletin adeta külleri üzerinden bir Anka Kuşu gibi yeniden doğuşunun nasıl olduğunun anlatıldığı yegane günlerdendir. Azmin, kararlılığın ve milli iradenin en büyük ifadesidir. Ayrıca hiçbir zaman unutulmaması gereken sonucu zafer ile sonuçlansa bile savaşların derin acılarının unutulmaması için dünya barışının her zaman en temel hedef olarak gözetilmesi gerektiğinin somut bir neticesi olarak, armağan edilmiştir. Bu asil milletin güzel çocukları da bu önemli ve anlamlı günü bütün dünya çocukları ile paylaşarak kutlamaktadır.

Çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak, onları huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkündür.

Bu nedenledir ki, çocuklarımızın araştıran, sorgulayan, aydınlık bakış açısına sahip, kendine güvenen, yeniliklere açık, demokrasiyi özümsemiş fertler olarak yetiştirilmeleri temel amacımızdır.

Çocuklarımızı, içinde yaşadıkları çağı okuyup, geleceğe ilişkin ufku ve hedefleri olan insanlar olarak yetiştirmek bizler için bir zorunluluktur.

Çocuklarımızı ülkesini, milletini seven, onlar için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek, dünya yüzünde saygın ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu, başı dik vatandaşları kılmak bizlere düşen görevlerdir.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.