Yollar Çamur Deryası

Muş’ta iki yıldır devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle kazılan ve halen asfaltlanamayan mahalle yolları yağışlarla birlikte çamur deryasına döndü.

Kentte birçok mahalle yolunda yapılan kazı sonrası yollar asfaltlanmayınca yağışlar ile birlikte birçok noktadan çamur nedeniyle geçiş sağlanamıyor. Durumdan yakınan mahalle sakinleri, bir an önce çamur deryasına dönüşen yolların yapılmasını en azından eski haline getirilmesini bekliyor.

Yaklaşık 2 yıldır belli aralıklarla sürdürülmeye çalışılan kanalizasyon ve su şebekesi yenileme çalışması çileye dönüştü. Asfalt çalışmasının yarım kalması nedeniyle bazı mahallelerdeki sokaklar çamurdan geçilmeyecek duruma geldi.

Yeşilyurt, Muratpaşa, Sütlüce, Yeşilce ve 15 Temmuz Milli İrade mahallelerinde bulunan birçok sokakta alt yapı çalışmalarından sonra asfaltlanmadığı çamur ve çökmeler meydana geldi.

ARAÇLAR, GÖÇÜK MEYDANA GELEN YOLA DÜŞTÜ

Yeşilyurt, Muratpaşa, 15 Temmuz Milli İrade mahallelerinde çökme meydana gelen sokaktan geçen araçlar göçüğe girerek vatandaşların yardımıyla çıkarıldı. Vatandaşlar olaya tepki göstererek, bu yollardan araçlar geçemiyorsa biz nasıl geçelim? Diye dert yanarak yetkililere seslendi.  Kentin birçok mahallesinde ise alt yapısı yeni yapılan ancak asfaltlanmayan sokağın çamurdan geçilmediği gözleniyor.

VATANDAŞLAR, ÇALIŞMALARIN YARIM BIRAKILMASINA TEPKİLİ

Vatandaşlar, mahallede alt yapı çalışmaları nedeniyle yapılan kazıda çıkarılan toprağın mahallelerde toplandığını belirtti.

Alt ve üst yapı çalışmaları yapıldıktan sonra asfaltlanmayan sokaklar çamurdan geçilmiyor diyen Vatandaşlar, “Mahallelerimizde altyapı nedeniyle kazılan yolların toprağı sokaklarda bırakıldı. Yağmur yağınca yollarımız çamura döndü.  Kış geldi en hafif yağışta yollarımız çamurdan geçilmiyor. Yolların bazı bölümleri çöküp araçlar o çukurlara düşüyor. Çocuklarımız çamurdan okula gidemeyecek durumdalar. Belediye yetkililerinden biran önce sokaklarımızın    yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAMURLU YOLDA, ÇİLELİ EĞİTİM

Çocuklarının çamurlu yoldan okula gittiklerine tepki gösteren vatandaşlar ve veliler,  “Eskiden biz okul bulamadığımız için kar, kış demeden kilometrelerce uzaktaki okullara yürüyerek giderdik. Şimdi ise her türlü imkan var. Çok güzel okullarımız var fakat okullara giden yol yok. Çocuklarımız okula gidip gelirken çamur içerisinde kalıyor. Her gün çocuklarımızın çamurlu giysilerini iki defa değiştiriyoruz. Her türlü imkana karşı belediyenin yolları yapmaması ve çocukları çamurlu yolda okula göndermesi kabul edilemez” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Çocuklarının zorluklarla okula gittiğini söyleyen veliler, “Allah rızası için haber yapın, zor durumdayız’ şeklinde sıkıntılarının olduğunu, çocukların sabah sınıfa girince sınıfı kirletmemeleri için bu soğukta dakikalarca ayakkabılarının çamurunu silmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

Bazı anne ve babaların ise çocuklarını sırtlarına alarak okula götürdükleri belirtildi.HABER49

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir