DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
Duşakabin

Sanayi Esnafı: Korona değil, “Toz” öldürecek bizi!

Son Güncelleme :

17 Eylül 2020 - 8:43

Sanayi Esnafı: Korona değil, “Toz” öldürecek bizi!

Muş Küçük Sanayi sitesi Esnafı bozuk yol ve Toz’dan dert yakınarak, “korona değil toz duman öldürecek bizi” diyerek yetkililere seslendi. Belediye Başkanı Feyat Asya ise, “Sanayi içerisindeki su şebekesi borularımızı değiştirdiğimiz için kazı yapıldı. Altyapı çalışmalarımızın bittiği noktalarda asfalt çalışmalarını hemen yapıyoruz” dedi.

1995-1996 yılında tamamlanarak hizmete açılan Küçük Sanayi Sitesi esnafı, sanayi içerisindeki bozuk yollardan ve tozdan şikâyetçi.  Sanayi sitesinde yol, su, sağlık ocağı, kargo, PTT’nin olmadığını ifade eden sanayi esnafı yetkililere seslendi. Yaklaşık 250 esnafın her gün işe gelip gitmekte zorluk çektiği, olası bir durumda hayatları için endişelendiklerini söyleyen sanayi esnafı, sorunlarının çözümü olmadığı takdirde dükkanları kilitleyeceklerini iddia ettiler.

Sanayi Esnaflarından Yüksel Menekşe, “Tozdan dumandan geçilmiyor. Sularımız akmıyor, yollarımız bozuk. Yani devlet yetkililerinden buraya bir an önce el atmasını istiyoruz. Yolumuz yok. Hiç bir şeyimiz yok. Yollar yapılmazsa dükkanımızı kapatmak zorunda kalacağız. Burada yaklaşık 250 tane esnaf var. Çalışan olarak da bakarsanız 750 tane çalışan var. Kaç yıldır aynı sorunları yaşıyoruz. Yağmur yağınca çamur, kuruyunca da toz oluyor. Bizim buraya bir tane yabancı araba girmez. Genelde çevre illere giderler. Buraya çarşıdaki esnaflar arabalarını getirir yaptırır o da çoğu zaman gelmez. Bir yılda iki-üç kere amortisör değişiyor. Bu adamlara yazık günah değil mi? İlimizin yetkililerini buraya davet ediyoruz. Gelsinler bu yoldan geçsinler, bir yağmur yağdığında bir baksınlar buranın tozlu haline. Biz diyoruz ki  koronavirüsten uzak durun. Biz şimdi koronavirüsten nasıl uzak duralım? Biz zaten maske taktığımızda o nefes bizim içimize giriyor. Ben bunu mecburen açmak zorundayım; suyumuz akmıyor, hijyen diyorsunuz ama susuz yerde hijyen olur mu? Türkiye’nin neresine giderseniz gidin susuz sanayi olmaz” diyerek dert yandı.

Menekşe, “Geldiniz, tozu gördünüz, arabaları gördünüz, burada insan yaşıyor. Eve gidiyorsun, banyoya giriyorsun kulağın başın hep toz. 6 ay kış 6 ay yaz olan bir ilde vergi ödüyoruz. 6 ay karla mücadele ediyoruz ve vergi ödüyoruz. Bizim vergi vermek borcumuz ama devletinde borcu buraya bakmak. Yetkililer, buraya gelip utanmalı, şuranın halini görmeliler, hepsi de Muş’un çocuğudur. Elimin yağına bakın. 45 yaşındayım masa üstünde oturmuyorum, araba altında sürünüyorum. Yetkililer ellerini vicdanlarına koyup buraya baksınlar…” dedi.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “İlimizde alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Küçük sanayi sitemizdeki esnafımızın da bildiği gibi Su şebeke boruları yeni değişti. Sanayi içerisindeki alt yapı çalışmalarımızı tamamladık. İl genelinde alt yapı çalışmalarının bittiği yerlerde asfalt çalışmalarımız sırasıyla yapılıyor. Yakın zamanda sanayi sitemizdeki yollar da asfalta kavuşacak” diyerek esnafın sabırlı olmasını istedi.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.