DOLAR 15,5487 % 0.42
EURO 16,2247 % 0.63
GRAM ALTIN 907,95 % 0,68
ÇEYREK A. 1.484,49 % 0,68
BITCOIN 29.696,50 1.09
SON DAKİKA

Pandemi sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere ilgi arttı

Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 16:18

Pandemi sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere ilgi arttı

Covid-19’un hızla yayılması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışa geçen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlere yöneliyor.

Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başlamasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gribal enfeksiyon hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tutuyor.

Havaların soğuması nedeniyle bitkisel ürünlerde zencefil, zerdeçal ve kekik ile zahter, şire ürünlerinde pekmez, helva, tahin ve kuru üzüm başta olmak üzere diğer doğal ürünlere olan ilgi arttı. Özellikle de Covid-19 pandemisi sürecinde vücut dirençlerini korumak için vatandaşların bitkisel, doğal ve baharat tüketimini arttırdığı gözlemlendi.

Kentte doğal ürünlerin satıldığı Ceylan AVM’de bulunan Yaşam Doğal Ürünleri sahibi Melih Bingöl,  Covid-19 nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin doğal ürünlere yönelmesiyle satışlarının artmasından memnun.

Pandemi sürecinde beslenmenin çok etkili olduğunu ve yöresel ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden aktar Melih Bingöl, insan vücudunu sıcak tutan üzüm pekmezi başta olmak üzere şire ürünlerinin kış aylarında daha çok tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Doğal, bitkisel ve şire ürünlerin gribal enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruma sağladığını ifade eden aktar Melih Bingöl, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan üzüm pekmezinin böbrek ve karaciğerin işlevini arttırarak vücudu hastalıklara karşı koruduğuna dikkat çekti.

İstanbul’un Mısır Çarşısı’nda 1988 yılında başladığı aktarlığı Muş’ta sürdüren, Melih Bingöl, Ceylan AVM alışveriş merkezinin içinde yer alan Doğal Yaşam Ürünleri dükkanında, 2010’dan bu yana bölge halkına hizmet sunuyor. Koronavirüs salgını öncesinde mevsim geçişlerinde normal ilgi gördüklerini anlatan Bingöl, pandemiyle en yoğun günleri geçirdiklerini söyledi. Bingöl, “Pandemi öncesi mevsimsel geçişlerde bizlere ilgi vardı. O dönemde giden ürünlerimiz; Keçiboynuzu pekmezi, ekinezya, kuşburnu, zencefil, ada çayı, zerdeçal, ıhlamur, hatmi çiçeği ve havlıcan şeklindeydi. Koronavirüs salgını ile birlikte ön plana çıkan ürünlerimiz ekinezya, ebegümeci, propolis, kekik yağı, papatya ve yeşil çay oldu. Ürünlerin 1 yılı geçmemiş olması lazım. Ayrıca aktarların tavsiye ettiği şekilde tüketilmeli” sözlerini ifade etti.HABER49

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.