????????????????????????????????????

Muş’ta Engel Tanımayan Bir Dernek

Muş Fiziksel Engelliler Derneği, Çalışma ve İş-Kur Muş İl Müdürlüğü işbirliğiyle engelli vatandaşlara yönelik erkek pantolon dikim kursu açıldı.

Engelli vatandaşlarımızın meslek sahibi olması ve iş hayatına atılabilmesi amacıyla Muş Eski Tekel Depolarında Erkek pantolon dikim kursu açıldı. Kadın ve erkek toplam 10 kursiyerin eğitim aldığı kursa ESC Tekstil tarafından eğitim sınıfı ve dikiş makineleri temin edildi. Muş Fiziksel Engelliler Derneği girişimiyle gerçekleştirilen projede İş-Kur Muş İl Müdürlüğü tarafından kursiyerlere eğitim günü başına 35 TL ücret ödeniyor. Hem para kazanıp hem meslek öğrenen kursiyerler 28 iş günü boyunca eğitim alacak.

Muş Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı Murat Kaymaz ve dernek üyelerinin girişimleriyle başlatılan kursa katılan engelli vatandaşlar, başta Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve Muş Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı Murat Kaymaz’a ve işbirliği yapan kurumlara teşekkür ettiler. Kursiyerlerle bir araya gelen Muş Fiziksel Engelliler Derneği başkanı Murat Kaymaz, bu eğitimin engelli vatandaşların iş hayatına katılması anlamında büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

‘KURS SONUNDA İSTİHDAM SAĞLAYACAKLAR’

Muş Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı Murat Kaymaz, ” Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafında desteklen ve Muş Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü  Koordinasyonunda  Muş Fiziksel Engelliler Derneği tarafında yürütülen Erkek Pantolonu Dikim Kursu eğitimlerinde  10 Bedensel Engelli bireye mesleki eğitim projesi uygulanmaktadır. Projede dikiş eğitimi alan engelli bireylerin 28 iş günü ve haftanın 5 günü günlük olarak 8 saat dikiş eğitim verilmektedir. Kursiyerlere Muş Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü  tarafından günlük olarak 35 TL ödeme yapılmaktadır. Proje kapsamında 10 Bedensel Engelli bireye pantolon dikim eğitimi verilerek. Engelli kursiyerlerin mesleki becerilerinin artırılması ve aynı zamanda sosyal ve kültürel hayata aktif olarak katılımların sağlaması noktasında onara dest

ek olacak fırsatı vermek ve bu projede eğitim alacak olan 10 engelli kursiyerlerden 3 engelli kursiyerin istidam edilmesi projedeki en büyük amacımızdır. Bu amacımızı eğitimler sonunda gerçekleştireceğiz. Projedeki bir diğer amacımız ise, eğitimlere katılan 10 Bedensel Engelli birey ve aileleri projenin hedef kitlesidir.  Hedef kitlemiz olan 10 engelli bireyi sosyal hayata ve kültürel etkinlere, bu proje ile katılımları sağlanacaktır. Mesleki becerilerini  artırılarak iş bulma olanakları yükseltilecektir.  Projede emeği  geçen başta Türkiye İş Kurum Genel Müdürlüğü olmak üzere, Muş Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sayın Mehmet Emin Taylan ve çalışanlarına, Eğitimler için bizlere yer tahsisinde bulunan ve Engellileri istihdam edecek olan ESC Tekstil  Firması sahipleri  ile firma yetkililerine çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

KURSİYERLER, PROJEDEN UMUTLU

Kursiyerler ise, “Bize ilerde çok iyi avantajlar sağlayacak dikiş kursuna geliyoruz. Muş Fiziksel Engelliler Derneği´ne ve katkı sunanlara çok teşekkür ediyoruz. Evimizde oturacağımıza buraya gelip meslek öğreniyoruz ve ailemize katkı sunuyoruz. Bu kursu bitirdikten sonra bir iş yerinde çalışabilir veya imkanımız olursa kendi işimizi kurabiliriz” şeklinde konuştu.

Engelli Kursiyerler, Dernek yönetimi, ESC Tekstil firması ve emeği geçen kurum amirlerine teşekkür ederek engellilere yönelik bu tür faaliyetlerin artmasını istediklerini dile getirdiler.HABER49

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir