Muşlu çölyak hastaları destek bekliyor!

Çağın en önemli hastalıklarından biri çölyak. İlimiz Muş’ta sayıları, 150-250 arasında değişiyor. Tüm Dünyayı etkisi alan Covid-19 salgını Muş’ta da hem sağlık hem de ekonomik olarak derinden sarstı. İnsanlar yaşama, sağlık, gıda bulma endişesine düştü. Özellikle de kronik hastalığı olanlar, bu süreçte en çok etkilenen kesimler arasında yer aldılar. Normal zamanlarında dahi ekmek bulmakta zorluk yaşayan çölyak hastalarının hem genelde hem de Pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlara yakından baktık.

Muş Çölyak Derneği Başkanı Züleyha Almaz’a göre çölyak hastalarının en büyük sorununun hastalığın toplum tarafından bilinmemesi ve ürünlerinin hem az yerde bulunması hem de çok pahalı olması. Glütensiz makarna, bulgur, ekmek gibi ürünlerin asgari fiyatının 20 TL olduğunu belirten Almaz, asgari ücretin bir çölyak hastasının sadece aç kalmamasını sağlayacağına dikkat çekti. Pandemi sürecinin en çok etkilenen kesiminin yine çölyak hastaları olduğunu söyleyen Züleyha Almaz, “Muş’ta glütensiz ürün bulmak çok zor. Burada glütensiz ekmek üretimi yok. Bazı ürünleri sadece büyük marketlerde bulabiliyoruz. Markette 250 gr glütensiz un 8 TL, bir baton ekmek 10 TL. Bu ürünlere de öyle rahat ulaşamıyoruz. Devletin 108 TL gibi bir yardımı var. Ama o da çok yeterli olmuyor. Bu karantina sürecinde ekmeksiz kaldığınız zamanlar bile oluyor” sözlerini ifade etti.

Geçtiğimiz süreçte Muş Belediyesi başta olmak üzere, ilçe ve belde belediye başkanları görüşme sağladıklarını ancak halen herhangi bir dönüş alamadıklarını da söyleyen Almaz, “Ne yazık ki bu hastalıkla ilgili toplumsal bilinç yok. Eczanelere kullanmamız gereken ilaçların listesini dahi biz veriyoruz. Glütensiz ürünlerin de fiyatı çok pahalı. İlçe ve belde belediyelerimiz kendi bölgesindeki Çölyaklı hastalara yardım ederlerse sorunlarımızı daha iyi bir şekilde ve çabuk çözeriz. Ayrıca bu konuda da tüm yetkililerden sorunlarımıza kayıtsız kalmamalarını ve yardımcı olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

ÇÖLYAK NEDİR?

Çölyak hastalığı; besinlerdeki buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten adlı bir proteine karşı hassasiyet ile ortaya çıkar. Muş’ta da yaklaşık 250 çölyak hastası var. Tanısı zor konulan, maddi külfeti olan bu hastalıkta glüten diyeti uygulanmadığı takdirde kansere dönüşebiliyor.HABER49

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …