Muş Vakfı kentin sorunlarını masaya yatırdı

İstanbul’da faaliyet yürüten Muş Vakfı, Muş’ta belediye başkanları, siyasetçiler ve STK temsilcileri ile bir araya gelerek kentin sorunlarını masaya yatırdı.

Muş’taki bir kahvaltı salonunda düzenlenen programa; Muş Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin, belediye başkanları, siyasetçiler ve STK temsilcileri, yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler katıldı. Burada bir konuşma gerçekleştiren Muş Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin, kentin kalkınması ve ekonomisinin canlanması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Vakfın işleyişi hakkında davetlileri bilgilendiren Gültekin, “Vakfın yönetimine Varto’dan, Bulanık’tan, Malazgirt’ten insanlar aldık. Vakfa sadece Muş merkezden insanları almıyoruz. Muş ve tüm ilçelerinden vatandaşlarımızı alıyoruz. Ve vakfa birilerini aldığımız zaman dilin ne, dinin ne, ırkın ne, partin ne diye hiçbir şekilde sormuyoruz. Biz tek bir soru soruyoruz; vatan milliyetçisi, memleket milliyetçisi ve insan sevgin nasıl, liyakatli misin işinde, ehliyetli misin? Vakfımızın amacı siyasi değildir. İstanbul’da da iyi bir noktaya geliyoruz.55 yıl önce büyüklerimiz barajla ilgili konuşulardı üzerinden 55 sene geçti hala barajımız yok. İlerleme yok, ekonomik ilerleme yok, eğitimsel ilerleme yok, her şey durağan. Okuyan kaçıyor, parası olan gidiyor.” dedi.

Muş’un 2 noktada eksiği olduğunu ve bu konularda ne yapılması gerektiğine değinen Gültekin, “Biz ne yapabiliriz? Memleketimizin 2 şeyini eksik görüyorum. Birincisi köylümüzün zenginleştirilmesi yani ovamızın zenginleştirilmesi. Neyle olur bu? Su ile bu işi çözeriz. Suyumuz olmazsa tarımımız olmaz, tarımımız olmazsa hayvancılığımız olmaz. Bizim turizmimiz yok, fabrikamız yok, altyapımız da petrolümüz de yok. İkincisi de çiftçilerimizin organik ürünlerinin satın alınması ile bu kentin sorunlarını çözebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Kentin tarım alanında sulama eksiğinin olduğunu ve bu noktada çeşitli temaslarda bulunduğunu ifade eden Gültekin, “İsviçre’den sulama olayını çözmek için bir takım insanlarla görüştüm. Bana iddia edilen şey şu; ‘65 bin dönümlük bölümü 40 milyon dolara sulayabiliriz. Bunun yarısını devlete verecek, yarısını da işletmeci olarak biz vereceğiz.’ dediler. Biz beklemeyelim. En azından bu 65 bin dönümü sulamanın yollarını arayalım. Bunu önce sizler başlayın. Biz sizin 20 milyon dolarlık kısmınızı gidip siyasilere, devlet adamlarına yalvararak bulacağız. Bu memlekette üretimin arttıkça ne kadar faydalı olacağını köylülerimiz görsünler. 
İkincisi ise köylülerimizin çocuklarını uzay mühendisi edelim, genetik mühendisi edelim gibi uçuk branşlarda değil, sanat okullarında istihdam edelim. 4 sene boyunca mesleğini öğrensin. 4 sene boyunca veterinerlik ve ziraat üzerine branşlar seçelim.” diye konuştu.HABER49 

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir