Köyde ‘heyelan’ tedirginliği

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Aşağıbüklü köyündeki evlerde meydana gelen çatlaklardan dolayı tedirginlik yaşayan köylüler, evlerinde oturmaktan endişe duyuyor.

Bulanık ilçesine bağlı Aşağıbüklü köyünde yaşayan köylüler, toprak kayması yaşandığını iddia ederek, köyün tamamında toprak kayması meydana geldiğini savundu. Çatlak oluşan evlerde her an çökme meydana gelebileceğini ifade eden köylüler, devletten yardım beklediklerini ifade ettiler.

4 çocuk annesi olduğunu ifade eden köylülerden Derya Kızılkaya, “4 çocuğum var. Fakir fukara biriyim. Gece korkudan evde yatamıyorum komşularımda kalıyorum. Bir evim vardı onda da kayma oldu.” dedi.

Köy sakinlerinden Mehmet Altun’da, tüm köyde toprak kayması olduğunu belirterek, “Toprak kayması var bütün köy kayıyor. 2016 yılında evi yaptım radye temel yapmama rağmen yine de temel oturuyor. Artık köyde duracak kimse yok. Bütün insanlar göç etti. Birkaç aile köyde kaldık.” ifadelerini kullandı.

KÖYLÜLER, EVLERİNDE OLUŞAN ÇATLAKLAR NEDENİYLE TEDİRGİN

Köyde ikamet eden Yılmaz Kızılkaya da, 1966 yılında meydana gelen Varto depreminin ardından köyün başka bir noktaya kurulduğunu hatırlatarak, “Aşağıbüklü köyü 1966 Varto depreminden dolayı orada depremden nasibini almıştı. Köyümüz önce aşağı taraftaydı. Daha sonra 1977’de şu anda ikamet ettiğimiz alana kuruldu. Her gün toprak kayması ve sarsıntılardan nasibimizi alıyoruz. İnsanlar ne kadar yeni yapı yapsa bile yapıların çatladığını fark ediyor ve artık ‘burada yaşamak istemediklerini’ belirtiyor köylüler. Köy genelinde bütün evler bu durumda. İnsanlar artık burada yaşamaktan korkuyor. Devletimizin bu konuda duyarlı davranmasını istiyoruz.

Bu toprak kayması gün geçtikçe artıyor ve yıldan yıla fazlalaşıyor. Buda burada yaşayan insanlar olsun, eşlerimiz, çocuklarımız olsun psikolojik olarak etkileniyor. Çocuklar sabah kalktığında ‘baba burada da bir şey olmuş, burada da bir yarık var.’ diyor. Bizim sonumuz ne olacak? İnsanlar tedirgin. Çocukların psikolojik olarak da sorunları başlıyor. Korkuyorlar.” diye konuştu.

Aşağıbüklü Köyü Muhtarı Mustafa İstekli ise, “Köy muhtarı “1966 depreminde k  öyde heyelan oldu. 1977’de ise köyümüz bu tepeye çıktı. Devlet burada konut yaptı. O zaman 50 haneden fazlaydı. Şu anda köyde 20 hane bulunuyor. Bütün köyün her tarafında çökme oluyor. Evler hep çatlak oturulmaz hale gelmiş. Devletten başka yerde yerleşim imkanı ya da taşınma istiyoruz. Köyümüzde su sorunu da var.” şeklinde konuştu.

AFAD: FEN VE SANAT KURALLARINA UYULMAMIŞ

Öte yandan köyde inceleme başlatan İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Muş’un Bulanık İlçesine bağlı Aşağıbüklü köyünde İnşaat ve Jeoloji Mühendislerimiz tarafından gerekli inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde yapılarda Fen ve Sanat kurallarına uyulmadığı tespit edilmiş olup, bu kapsamda binalarda çatlaklıklar meydana gelmiştir. Yapıların zarar görmesi toprak kayması ile alakalı olmayıp, tamamıyla Fen ve Yapı Sanatlarına uyulmamasından kaynaklıdır.”HABER49

İlginizi Çekebilir

Gençlerin yeni iş kapısı: Tekstilkent

Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahip illeri arasında yer alan Muş’ta devlet desteği ile kurulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir