Eski rektör şaşırtmadı!

Muş Alparslan Üniversitesi önceki Rektörü, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Nihat İnanç’ın kızı ‘Araştırma görevlisi’ olmak için 3 sınava girip kazanamazken, babasının üniversitesinde ikinci oldu

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü iken istifa edip Van ilinde Milletvekili A. Adayı olan Prof. Dr. Nihat İnanç Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlük görevindeyken yaptığı usulsüzlükleri atandığı Kırıkkale Üniversitesi Rektör yardımcılığı görevinde sürdürüyor. Muş Alparslan Üniversitesi rektörü Nihat İnanç, Muş’ta görev yaptığı süre içerisinde yaptığı usulsüzlükler gazetemiz HABER49’da da zaman zaman yer almıştı.

Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Muş Alparslan Üniversitesi eski Rektörü Nihat İnanç’ın kızı ‘Araştırma görevlisi’ olmak için 3 sınava girdi ve kazanamadı. Ancak babasının üniversitesinde ikinci oldu. Kendisinden 15 puan yüksek alan adayı eleyerek üniversitede işe başladı.
‘Yöneticilerin Hesap Günü Var Mı?’ adlı kitabı kaleme alan Nihat İnanç’ın kızı Ayşenur İnanç, ülke genelinde aynı ay içerisinde 3 değişik üniversitede girdiği tüm sınavlarda elendi. İnanç önce, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ndeki sınavda 46’ıncı oldu. İsminin karşısına ‘Sınava girmeye hak kazanamadı’ yazılan ve burada umduğunu bulamayan İnanç, bu kez şansını Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde denedi.

Ancak burada da 46’ıncı oldu ve sınavı yine kaybetti. Ayşenur İnanç, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de sınava girdi. Ancak burada da 29’uncu sıraya girebildi ve kazanamadı.
Son şansını, yine ay içerisinde babasının yönetici olduğu Kırıkkale Üniversitesi’nde denedi. Ayşenur İnanç, girdiği ‘Araştırma Görevlisi’ sınavında, 34 adayı eleyerek ikinci oldu.
Asıl şaşırtan gelişmeler ise bundan sonra yaşanmaya başladı. İkinci sırada sınavı kazanan İnanç, kendisinden 15 puan yüksek alan ve birinci sıradaki aday Mehmet Can Sürmeli’yi de eleyerek ‘asil’ sıradan sınavı kazanan tek kişi oldu ve babasının üniversitesinde işe başladı. Sınavı birincilikle kazanan talihsiz aday Sürmeli ise ‘yedeğe’ kalarak işsiz kalmaya devam etti.
Sözcü’de yer alan habere göre Baba Nihat İnanç, tartışmalı atamayı şu sözleriyle savundu: “Kızımın şartları buna daha çok uyuyordu. Çünkü kızımın yaptığı bir yüksek lisans programı var. Kırıkkale Üniversitesi, yüksek adaylar için lisans ya da doktora şartını koyuyor. Böylece, bir bölümün eleman alınacak ilgili anabilim dalında, birebir çalışan adaylar tercih ediliyor. Ki en doğru yöntem de elbette budur. Bu bağlamda Kırıkkale Üniversitesi’nin çıkmış olduğu ilanda, ilan edilen çok sayıda kadroya, çok az başvuru sahibinin başvurusu kabul edilmişti. Hatta bazı bölümlere, başvuruların hiçbirisi kabul edilmemişti ve çok sayıda kadro boş kalmıştı. Benim kızımın da başvurduğu kadroya sadece iki kişinin başvurusu kabul edilmişti.”HABER49

İlginizi Çekebilir

Gençlerin yeni iş kapısı: Tekstilkent

Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahip illeri arasında yer alan Muş’ta devlet desteği ile kurulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir