Bu şehir sizin eserinizdir!

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü:

Bu şehir sizin eserinizdir!

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü, Muş´un sorunlarıyla kimsenin ilgilenmediğini, 21.YY’da Muş´un harabe bir şehir görüntüsünde olduğunu ifade etti.

1071 Alparslan Tarihi Kültürü Sanatı Tabiatı Doğayı Her Türlü Canlı Cansız Varlıkları Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turgay Özlü, Muş’un kaderine terk edilmiş kadim bir şehir olduğunu söyledi. Seçilmiş ve atanmışların Muş´un kaderiyle yıllardır oynadığını iddia eden Başkan Özlü, “Muş, harabe, toz, toprak, susuz, sahipsiz unutulmuş kaderine terk edilmiş kadim bir şehir. 21.YY’da her tarafı harabe, yıkık, dökük, tozun toprağın, susuzluğun olduğu bir şehirde yaşamak, ızdıraptan, çileden, zulümden başka ne olabilir ki! Bu şehrin kaderiyle yıllardır bir oyuncak gibi keyiflerine göre karşılıklı oynayan seçilmiş atanmışlar, şehirde ne iş yapıyorlar, görevleri nedir?” dedi.

“PROJELER, BİR ENKAZ YIĞINI GİBİ ŞEHRİMİZİN GÖRÜNÜMÜNÜ DE HARABEYE ÇEVİRMİŞ”

Yaşadığımız memleketin bizim ve bizi yönetenlerin eseri olduğun belirten Başkan Özlü, memleketimizin haline bakıp bizi yönetenleri görebileceğimizi belirtti. Başkan Özlü: “İlimizin hemen her köşesinde var olan kazılmış, temeli atılmış, yıkılmış, yapımı yarıda bırakılmış, bitirilmeyen projeler, bir enkaz yığını gibi şehrimizin görünümünü de harabeye çevirmiş. Bir yandan da yıllardır boşatılmış kaderine terk edilmiş devlete ait olan bu yerlerde neden yıllardır sessiz kalınıp çözüm üretilmemiş üretilmiyor?

“O KOLTUKTAN BİR ZAHMET KALKIP BİR ŞEHRİ DOLAŞIN”

Seçilmiş ve atanmışların elinde devletin maddi manevi gücü olduğu halde çözüm ve proje üretmediğini belirten Başkan Özlü: “Bizler şehrimizi karşılıksız seviyor ve menfaatsiz, çıkarsız kalkınması, gelişmesi, tanıtılması, güzelleşmesi için fikirlerimizle, görüşlerimizle, düşüncelerimizle, projelerimizle yıllardır çaba gayret sarf ediyoruz. Sizler, yani seçilmiş atanmışlar, devletin maddi manevi gücü elinizde olduğu halde, bu imkanlar dahilinde çözüm, proje üretemeyen yöneticiler durumunda, devletin makamını meşgul etmekten öteye gidemeyen, deri koltukta dönerek gününü gün edenler, o koltuktan bir zahmet kalkıp bir şehri dolaşıp, halkın içine girip şehrin, halkın sorunlarını, sıkıntılarını görün. Bizler seçilmiş atanmışları eleştirdiğimizde ‘bizi niye eleştiriyorsunuz´ moduna giriyorlar tabiî ki de. Halk olarak, halkın sesi olarak siz seçilmiş atanmışların, bu şehre halka hizmet için varsınız. Biz derdimizi, sıkıntımızı, sorunlarımızı, görüşlerimizi, önerilerimizi, eleştirilerimizi, kime yapacağız, tabiî ki de sizlere ileteceğiz. Bu memleketten, halktan sizler sorumlusunuz. Bu şehir sizin eserinizdir, kusura bakmayın” dedi.

“BELEDİYE, HALKIN MALI OLAN VAKIF VE HAZİNE ARAZİLERİNİ İMARA AÇTI”

Belediyenin Bayraklı Tepe, Atatürk Ormanı ve tarım alanı olan Pamukluk Bağlarını imara açarak, halkın yerlerini kişilere peşkes çekip, o yerleri halkın hafızasından silmeye çalıştığını belirten Başkan Özlü: “Yıllardır görüpte görmezden gelinip kaderine terk edilmiş şehrin göbeğinde harabe bir şehir görünümünde olan Sarı Blokların, yıllardır sorununu çözemeyen veya çözmeyen belediye, gözünü halkın malı olan vakıf, hazine, meralara, jet hızıyla yeni imar alanı açarak hemde halkın milli manevi değerleri olan ismi üstünde olan Bayraklı Tepe, Atatürk Ormanı ve tarım alanı olan Pamukluk Bağlarını imara açarak, halkın yerlerini kişilere peşkes çekip, o yerleri halkın hafızasından silmektir. Ve bunu da gördük, halkın malını bir özel okula vermesi ortadadır. Bu açık net hukuki değildir, kanun ne diyor? Tarım alanı halkın milli manevi değerlerini taşıyan hiç bir yere yapı yapılamaz. Bu bir suç teşkil eder. Herkesin bildiği yıllardır Sarı Blokların akıbeti nedir, neyin nesidir, kimse bilmiyor, neden çözüm üretilmiyor. Yıllardır mücadele eden mahalle sakinleri yıllanmış sorunlarına dertlerine çarelerine çare arayan mahalleli, yıllardır mağdur edilerek, korku ve yoksulluk içinde, yıkık, dökük harabenin içinde yaşamlarını mecburi sürdürmekteler. Muşun en düzenli imara uygun tek yeri olan Zafer Mahallesi Sarı Bloklar, bu yerler için engel çıkarılarak vatandaş mecbur mağdur bir şekilde yaşamlarını çağ dışı, utanç verici bir şekilde sürdürmekteler. Hesap ne, neye göre bu yerlerin yapımına izin verilmiyor, yoksa bu bir rant, yoksa bu bir zulüm, bir cezamı? Orda oturanları Allah korusun, evleri başlarına yıkılırsa bunun hesabını kim verecek. Bu açık net bir suç teşkil etmektedir. Kentsel dönüşümün amacı, eski ve depreme dayanıklı olmayan bu gibi yerlerin yapılmasını açık net ortaya koyar” dedi.

“MUŞ BELEDİYESİ CAN VE MAL GÜVENLİĞİMİZE, YAŞAM HAKKIMIZA KASTETMİŞTİR”

Adaletsizliğin en büyüğünün adil olmayıp adil görünmek olduğun belirten Başkan Özlü: “Adaletsizliğin en büyüğü, adil olmayıp adil görünmektir. Bir şehir nasıl harabeye dönüştürülür. İnsan yaşamını, sağlığını, güvenliğini ve şehrimizin görünümünü hiçe sayarak kaderine terk ederek. Hiç bir özelliği kalmamış bu binaların bu şekilde bırakılması bir suç teşkil etmektedir. Halkın sesi olan ALPDER, ilimizin, halkımızın sesine ses vererek taleplerini sorunlarını sıkıntılarını dile getirmeye devam edecektir. Sarı Bloklarda yıllardır oturan, hak mücadelesi veren, konuya hakim olan bilirkişi durumunda olan mahalle sakini Osman Avcı´yla konuşup, Sarı Blokların akıbetini detaylı bir şekilde gündeme getirerek halkımızın bilgisine sundu. Bu konutlar, zamanında yüklü borçlanmalar ile devletimizin halkına arz ettiği konutlardır. Bugün için borçlanmaları ödenmiş, ipotekleri kaldırılmış ve tasarruf hakkı tamamen vatandaşa ait, ortalama 800 metrekarelik arsalar üzerine imar edilmiş, arsa paylı kat mülkiyetleridir. Yaklaşık 50 yıl önce yapılmış olması nedeni ile ömür sermayesini tamamlamıştır. Bu sebep ile şu anda insan yaşamı ve sağlığını tehdit edecek durumdadır. Çağa ve insan yaşamına aykırı bir haldedir. Yaklaşık 10 yıldır bu evlerimizin yerine,  çağa ve insan yaşamına uygun yeni konutlar, yerleşkeler yapabilme çabalarımız, Muş Belediyesinin oluşturduğu keyfi bürokrasi ve engellemeleri  ile  sonuçsuz kalmıştır. Şimdiki hali, ahvali ile Sarı Blok Evler Muş Belediyesinin oluşturduğu hayalet bir şehir görüntüsündedir. Devletimiz ve milletimiz için her türlü güvenlik tehdidine açık haldedir. Her an için bir deprem ve doğal afetin olma olasılığı dışında bir binanın her an kendiliğinden çökmesi olasılığı da göz ardı edilmemelidir. Muş Belediyesi can ve mal güvenliğimize, yaşam hakkımıza kastetmiştir” dedi.

“MUŞ BELEDİYESİNİN ENGELLEMELERİNDEN BİR AN EVVEL VAZGEÇMESİ BEKLENTİMİZDİR”

Sarı Blokların çözüm bekleyen bir sorununun olmadığını, sorunun kaynağının Muş Belediyesinin engellemelerinden bir an evvel vazgeçmesi gerektiğini belirten Başkan Özlü: “Çözüm mü? Aslında Sarı Blokların çözüm bekleyen bir sorunu yok. Sorunun kaynağı olan Muş Belediyesinin engellemelerinden bir an evvel vazgeçmesi, kendi imar yönetmeliğine göre hareket ederek halkına zorluk çıkarmaması beklentimizdir. Muş Belediyesinin sadece bir meclis toplantısında alacağı basit bir imar revize kararı ile yanlıştan dönmesi herkesi mutlu edebilir. Üzücü olasılıkların ihtimal dışında olması sağlanabilir. Başkanın her söyleminde ‘8 kat verdim´ söylemi tamamen asılsız ve olabilecek üzücü hadiseler sonunda sorumluluktan kaçma çabasıdır. Sarı Blokların imar durumu ile Muş´a 8 kilometre uzakta olan ve henüz yeni imara açılan Başkanın kendi köyündeki kayak merkezi civarında bulunan çorak ve çıplak dağlık alan ile aynıdır. Sonuç itibarı ile Sarı Blok evler ile alakalı ciddi bir ihmal, ciddi bir hak kaybı ile sosyal ve ekonomik zararlar, kayıplar vardır.  Bu kayıp ve zararların geriye dönük telafisi artık imkansız olsa da, bir an evvel kolaylaştırıcı olmak Başkanın asli vazifesi olmalıdır. Artık Sarı Blokların seçilmiş atanmışların gündeminde kalarak bir an önce çözüme kavuşturulması halkımız ve ilimiz adına önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.HABER49

takipci33.com

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir