Alparslan-2 ile içme suyu sorunu tarih oluyor

Devlet Su İşleri (DSİ) 172. Muş Şube Müdürlüğü, Alparslan-2 Barajının su tutmasıyla birlikte Muş’ta su sorununun tamamen biteceği müjdesini verdi.

DSİ 172. Muş Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Muş Ovasının 78 bin 210 hektar alanında sulama ve drenaj projesi yapıldığı belirtilerek, “Proje sahasının su ihtiyacı Alpaslan II Barajından enerjisi alındıktan sonra Murat Nehri yatağına bırakılan suyun mevcut Arıncık Regülatörü yerinde çevrilmesi ile sağlanacaktır. Proje kapsamında, yaklaşık 54 kilometre açık kanal ve 9 adet pompa istasyonu bulunmaktadır. Tüm sahada yüksek basınçlı yağmurlama ve damla sulama sistemi oluşturulacaktır.

Muş Ovası Sulaması 1. Etap işi kapsamında 15 bin 767 hektar alan suya kavuşacaktır. Pompajlı sulamanın enerji ihtiyacı Alpaslan 2 Barajı tarafından karşılanacaktır ve ayrıca net gelir artışı 7 bin TL hektar alan olup yıllık 110 milyon TL gelir artışı sağlanacaktır. Bu kapsamda 16 bin 500 kişiye istihdam sağlanacaktır.” denildi.

İÇME SU SORUNU TARİH OLUYOR

İçme suyu tesisleri yapımına değinilen açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “Proje kapsamında, Muş ili ve 52 civar yerleşimin 2050 yılı için ön görülen 421 bin nüfusun 33 bin 046 hektometre küp yıl 31 bin 891 hektometre küp yıl Arıcık Regülatöründen ve mevcut kaynaklar içme-kullanma suyunun iletilmesi için içme suyu tesislerini kapsamaktadır.

İş kapsamında il merkezi dışında 2 ilçe, 9 belde, 39 köy, üniversite ile organize sanayi bölgesi içme suyuna kavuşacaktır.

Yapım işi 2 Kısıma ayrılmıştır. Birinci kısım işler kapsamında arıtma tesisi, terfi merkezi, ana servis deposu 10 bin metreküp ve Muş merkez isale hattı 26 kilometre yapılacaktır. İkinci kısım işler kapsamında civar yerleşim isale hatları 128 kilometre ve su depoları 7 adet 500×4-1000×2-2000 metreküp olarak yapılacaktır.”HABER49

İlginizi Çekebilir

100 yıllık su sorunu tarihe karışıyor

Muş’ta yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle kentin 7 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir