300 işçiye “işsizlik” eziyeti

Muş Alparslan-2 Barajı’nın yapımında çalışan yaklaşık 300 işçinin, iş akitleri feshedilmediği için mağdur oldukları bildirildi.

Baraj yapımının sona ermesinin ardından ücretsiz izne çıkarılan işçiler, tazminatlarının ödenmek istenmemesi nedeniyle işten çıkarılma işlemlerinin yapılmadığı için başka bir yerde işe girememekten şikayetçi…

İşçilerin avukatı Atilla Şentürk, müvekkillerine maaş ödenmediği gibi sigorta primlerinin yatırılmadığını belirtirken, firma yetkilileri ise ödeneklerin verilmemesi nedeniyle söz konusu sıkıntıların yaşandığını, sorunu çözmek için gayret gösterdiklerini açıkladı.

Muş Alparslan-2 Baraj yapımını üstlenen Energo adlı şirket için taşeron çalışan Irmakçılar A.Ş bünyesinde çalışan yaklaşık 300 işçi, baraj yapımının sona ermesinin ardından iş akitlerinin feshedilmemesi nedeniyle mağdur oldu.

Mağdur işçilerin avukatı Atilla Şentürk, “Bu şekilde mağdur olan yaklaşık 300 işçi var. İş hukukuna göre, işin bitiminin ardından işçilerin iş akitleri feshedilerek tazminatlarının ödenmesi gerekiyor. Ancak ilgili firma bunu yapmamaktadır. Ücretsiz izne çıkarılmış olan işçilere maaş verilmediği gibi sigorta ücretleri de yatırılmamaktadır. Bu durum müvekkillerim açısından büyük bir mağduriyete yol açmıştır” dedi.

AVUKAT ŞENTÜRK: TAZMİNATLARINDAN VAZGEÇMELERİ AMAÇLANIYOR

İş akitleri feshedilmediği için işçilerin başka bir işte de çalışamadığına dikkat çeken Avukat Şentürk, “Ücretsiz izne gönderilen işçilerin işçilik tazminatlarından vazgeçmeleri amaçlanmaktadır. Ancak taşeron firma Irmakçılar A.Ş. daha önce birçok işçinin tazminatını ödedi. Daha sonra ise ana firma Energo bunların hak edişlerini vermeyince ödeme sıkıntısı içine girdi. Energo yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde iş kanuna göre asıl işveren alt işveren ilişkisinde sorumlu olduklarını bildiklerini sorunu çözmeye çalıştıklarını beyan etmişlerdir” diye konuştu.

İş hukukuna göre müvekkillerine hak etmiş oldukları tazminatlarının ödenmesi gerektiğine dikkat çeken Avukat Atilla Şentürk şunları söyledi: “Bir kısım müvekkilimin tazminatlarını arabuluculuk yoluyla taşeron firmayla anlaşarak aldık. Fakat daha sonra bu anlaşmalar durdu. Kendileri ile yaptığımız görüşmelerde ana firmanın hak edişlerini vermemesi nedeniyle ödeme yapamadıklarını ifade etmişlerdir. Ana firma ile görüşmelerimiz neticesinde sorunu çözme gayreti içerisinde olduklarını söylemişlerdir. Fakat aylardır ücretsiz izinde olan işçilerin ücretsiz izin ödeneği ile geçimlerini yapması mümkün değildir. Çıkışları verilmediği için başka işte çalışamamaktadırlar. İş bitmiş olmasına rağmen tazminatlar verilmemektedir. Ücretsiz izin ödeneği bir kısım işçiye verildi. Bir kısmına ise geç verildi. Ancak işçinin ücretsiz izin ödeneği olan yaklaşık bin TL kabul edilebilir bir durum değildir. Ana firma Energo ve taşeron firma Irmakçılar AŞ. Oyalama yöntemlerini terk edip iş hukuku çerçevesinde işçilerin haklarını vererek biran önce bu mağduriyetleri gidermesi zaruridir.”

TAŞERON FİRMA: ÖDENEKLERİMİZİ ALAMADIK

Konuyla ilgili Haber49’a telefonla açıklamalarda bulunan taşeron firma Irmakçılar A.Ş’nin Proje Müdürü Ozan Yılmaz da yaşanan sıkıntıyı kabul ederek, ancak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, sorunun nedeninin ana firma Energo’nun ödemeleri yapmaması olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Barajdaki işimiz bitti. Geçici kabul tutanağının imzalanmasını bekliyoruz. İşçilerimizin sigortaları yatıyor. Pandemiden dolayı kısa çalışma ödenekleri de var. İşçilerimizin bir kısmının tazminatını ödedik. Ödeneklerinin çoğunu biz taşeron firması olarak kendi imkanlarımızla ödedik. Fakat biz de ana firmadan para alamadığımız için diğer ödemelerimizi yapamıyoruz. İşçilerimizin hakkını ödeyeceğiz. Biz de taşeron firma olarak şuanda alacaklarımızı alamadığımız için mağduruz ve ödeme yapamıyoruz.”HABER49

İlginizi Çekebilir

Gençlerin yeni iş kapısı: Tekstilkent

Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahip illeri arasında yer alan Muş’ta devlet desteği ile kurulan …