Üniversitede üç mühendisliğin kapısına kilit

Muş Alparslan Üniversitesi’nde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin üç bölümü öğrenci alımı olmaması nedeniyle kapatıldı. Muş’un ileri gelenlerinin yoğun çabaları, siyasilerin destekleri ve dönemin üniversite yönetiminin çabalarıyla 10 yıl önce büyük umutlarla Muş Alparslan Üniversitesi’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde açılan Çevre Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri YÖK kararıyla kapatıldı. YÖK’ün konuyla ilgili kararında […]

Üniversitede üç mühendisliğin kapısına kilit
Üniversitede üç mühendisliğin kapısına kilit
  • Yayınlanma23 Mayıs 2021 13:23

Muş Alparslan Üniversitesi’nde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin üç bölümü öğrenci alımı olmaması nedeniyle kapatıldı.

Muş’un ileri gelenlerinin yoğun çabaları, siyasilerin destekleri ve dönemin üniversite yönetiminin çabalarıyla 10 yıl önce büyük umutlarla Muş Alparslan Üniversitesi’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde açılan Çevre Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri YÖK kararıyla kapatıldı.

YÖK’ün konuyla ilgili kararında her üç bölümün geçen süre içinde yeterli öğrenci ilgisi olmaması nedeniyle kapatıldığını bildirdi.

ÖĞRENCİ ALINAMADI, BÖLÜMLER ATIL KALDI

YÖK’ün kapatma kararında şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda yükseköğretimde pek çok bölüm ve programa öğrenci talebinin azaldığı görülmekte olup bu bölüm ve programların atıl kalmasına rağmen kamu harcamalarının devam ettiği görülmektedir. Sayıştay Başkanlığının olağan yıllık denetimlerinde da öğrencisi olmayan bölüm ve programların kamu zararına yol açtığı sıklıkla dile getirilerek ilgililer hakkında sorgu çıkartıldığı, Yükseköğretim Kuruluna yapılan bilgilendirmelerden de anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere söz konusu bölümler/programların önemli bir kısmı, her ne kadar mevcut rektörlerimiz döneminde açılmamış olsa da üniversitelerin tercih ve talebiyle açılmıştır.

Devlet üniversitelerimizin bünyesindeki yükseköğretim programları, merkezi yerleştirme sonucu oluşan doluluk oranları, mezunların istihdam imkanları, kamu kaynaklarının etkin kullanımı açılarından değerlendirilmiş olup henüz öğrenci alımı yapılmamış olan bölümlerin durumu 17.03.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülmüş ve Muş Alparslan Üniversitesi bünyesindeki aşağıda belirtilen bölümlerin kapatılması uygun görülmüştür.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki kapanan bölümler: Çevre Mühendisliği Bölümü, Endüstri Mühendisliği Bölümü, İnşaat Mühendisliği Bölümü.”

30 ÖĞRETİM ÜYESİ KENTTEN AYRILDI

Özellikle küçük kentlerde toplumsal gelişimin itici gücü olan ve esnaf için de “bacasız fabrika” olarak nitelendirilen üniversitenin üç önemli bölümünün öğrenci alınamaması nedeniyle kapatılması Muş’ta şok etkisi yarattı.

İddialara göre, Muş Alparslan Üniversitesinde bulunan ve çoğunluğu yurtdışı doktoralı 30 öğretim üyesi de Üniversite yönetimi ile anlaşamadığı için kentten ayrıldığı ifade edildi.

YÖK’ün kararını üniversitenin iyi yönetilmemesine bağlayan Muşlular, üniversitede başka bölümlerin hatta fakültelerin kapatılmasından endişe duyuyor.HABER49