MUDOSK, TDF’ye sporcu yetiştiriyor

Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü Derneğinde (MUDOSK) yer alan sporcular, meydana gelebilecek afet türü kurtarmalarda görev alıyor.

MUDOSK’un 2019 yılı il faaliyetleri sürdürülüyor. MUDOSK’un çalışmaları ve eğitimleri ile ilgili bir değerlendirmede bulunan MUDOSK Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Demir, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) kamplarına sporcu göndermeye devam ettiklerini kaydetti. Her yıl onlarca MUDOSK üyelerini ve sporcularını TDF’nin eğitim kamplarına gönderdiklerini belirten Demir: “Deprem, çığ, dağ arama kurtarma konusunda bölgemizin en eğitimli arama kurtarma ekibini bünyesinde barındıran MUDOSK, her yıl Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitim kamplarına sporcu göndermektedir. Bölgemizde meydana gelen afet türü kurtarmalarda görev almaktadır. Özellikle Van ve Bingöl depremlerinde ekiplerimizin göstermiş olduğu gayretli çalışmalar takdir toplamıştır, İlimizde yapmış olduğumuz dağcılık faaliyetleriyle hep örnek olmuşuzdur ” dedi.

Her hafta faaliyetlerinin devam ettiğinin altını çizen Demir: “Geçtiğimiz hafta Kızıl Ziyaret tarafına bir faaliyet düzenledik, bu haftada çevreye karşı duyarlılığı olan STK’larla birlikte dağlık araziye gelişi güzel atılan atık şişeler, naylon, kutu ve birçok zararlı maddeleri organize edilen çevre temizliği farkındalığına katıldık. Daha sonra da Kızıl Ziyaret oradan da Tarihi Haspet Kalesine kadar uzanan bölgede trekking faaliyeti gerçekleştirdik. Her hafta faaliyetlerimiz devam edecektir. Bu hafta sonu da Tarihi Haspet Kalesi üzerinden Arak Kilisesi civarlarına bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyoruz. İklimi ve doğasıyla mevsimsel doğa yürüyüşlerine son derece elverişli olan ilimizde yaptığımız etkinliklerimize katılım sağlamak isteyen doğaseverleri de bekliyoruz” diye kaydetti.

MUDOSK sporcularından Sinan Akpolat da, Muş ilinin doğasının dağcılı sporuna uygun olduğunu dile getirerek, şunları aktardı: “Türkiye Dağcılık federasyonu ve Muş Dağcılık Arama ve Kurtarma İhtisas Kulübü tarafından verilen eğitim çok güzel. Muş’un doğası da dağcılık sporuna uygun, katılmak isteyen arkadaşlarımızı da bekliyoruz. Muş’tan Türkiye Dağcılık Federasyonunun açmış olduğu eğitimlere katıldık. Muş’ta da sosyal anlamda yapılacak pek bir şey yok, doğamız da müsait olduğu için spor yapmak istedik. İlimizi çevreleyen dağları dolaşıyoruz. Dağcılık güzel spor, eğitimler de çok güzel, katılmak isteyen doğaseverler de faaliyetlerimize katılabilirler” ifadelerine yer verdi.HABER49

İlginizi Çekebilir

Menderes Spor’un ismi değişti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Bölgesel Amatör Ligi (BAL) takımlarından Muş Menderes Sporun isim ve logosu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir