Reklam
Reklam

“Siyaseti uzun bir maraton koşusu olarak görüyorum”

Gazetemiz yazı işleri müdürü Emrullah Özbey, Muş’un en genç Belediye Meclis Üyesi adayı Muhammed Şamil Kök ile röportaj yaptı. Gazetemize samimi açıklamalarda bulunan Kök, Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu İslam’la ve Müslümanlıkla buluşturduğu bu kadim coğrafyada doğup büyüdüğü için kendisinin çok şanslı olduğunu ifade ederken “coğrafya kaderdir” dedi. Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Haber49 ailemizde köşe yazarlığı yapmış, […]

“Siyaseti uzun bir maraton koşusu olarak görüyorum”
“Siyaseti uzun bir maraton koşusu olarak görüyorum”
  • Yayınlanma20 Mart 2019 16:17

Gazetemiz yazı işleri müdürü Emrullah Özbey, Muş’un en genç Belediye Meclis Üyesi adayı Muhammed Şamil Kök ile röportaj yaptı. Gazetemize samimi açıklamalarda bulunan Kök, Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu İslam’la ve Müslümanlıkla buluşturduğu bu kadim coğrafyada doğup büyüdüğü için kendisinin çok şanslı olduğunu ifade ederken “coğrafya kaderdir” dedi.

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Haber49 ailemizde köşe yazarlığı yapmış, bizim aramızdan çıkan bir kardeşimizsiniz. Allah hayırlara vesile kılsın. Kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?

Çok teşekkür ediyorum. İçerisinde yer edinmiş olmakla çok bahtiyar olduğum Haber49 ailesinin tüm mensuplarına ve başta sizlere bugüne kadar beraber yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum.

1994 Muş doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Muş’ta tamamladım. Lisans eğitimime Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum. Allah nasip ederse lisans eğitimimi de Haziran ayında tamamlayacağım. 2015 yılından itibaren aile şirketimize ait özel bir eğitim kurumunda yöneticilik yapıyorum. 2014 yılından itibaren sivil toplum kuruluşları içerisinde aktif olarak; öğrenci başkanlığı ve dernek başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundum. 2018 yılında 18.’si düzenlenen Ak Parti Siyaset Akademisinde dereceye girerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildim. Sivil toplum çalışmalarıma hala aktif olarak devam etmekteyim, Ak Parti Muş Belediye Meclis Üyesi adayıyım.

Siyasete olan ilginiz ne zaman başladı?

Ailem aktif olarak siyasetin içerisinde yer almış olmasa da siyasi gündeme ve ülke sorunlarına duyarlı bir aile içerisinde büyüdüm. 28 Şubat sürecinde çok küçük yaşta olsam da amcamın, öğretmenimin ve ailemin bu süreçte yaşamış oldukları sıkıntılar hep aklımın bir köşesinde kaldı. O dönemde amcamın düzmece iddianameler ile karşılaşması, sınıf öğretmenimin başörtüsünden dolayı görevinden atılması ve annemin tesettürü nedeniyle lojman hakkından mahrum bırakılmaya çalışılmamız bana bu ülkeden neler oluyor sorusunu hep sordurdu. 2007 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sürecinde yaşananlar ile birlikte hukuk fakültesinde okumaya karar vermem ve son olarak da hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyken ülkemizin karşılaştığı 17-25 Aralık operasyonları siyasete olan ilgimi fazlasıyla arttırdı.

Gençlerin Siyasete bakış açılarını nasıl görüyorsunuz? Sizce gençler siyasette yeterince varlık gösterebiliyor mu?

Özellikle 12 Eylül 1980 darbesiyle birlikte ülkede apolitik bir nesil oluşturulmak istendiğini düşünüyorum. Fakat özellikle Merhum Necmettin Erbakan’ın, Alparslan Türkeş’in ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun gençlerle sürekli temas halinde olmaları, şuurlu bir gençlik yetiştirme gayretleri; Milli Gençlik Vakfı, Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları’nın bu apolitik nesil oluşturulma gayretlerini boşa çıkarttığını düşünüyorum. Bugün de aynı şeyi Sayın Cumhurbaşkanımız büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor. Seçilme yaşının önce 25’e sonra da son anayasa değişikliği ile birlikte 18’e çekilmesi Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretlerinin sonucudur. Milletvekilliği aday listeleriyle başlayan gençlere siyasette yer verme Belediye Meclislerinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin talimatıyla devam etmiştir. Ak Parti Muş Belediye Meclis Üyesi aday listemizde en genç aday olarak benimle birlikte 6 tane daha genç kardeşimize yer verilmiştir. Bu nedenle gençler olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza bizlere olan güveninden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizlerde kendimizi iyi yetiştirerek kendisini mahcup etmemeye gayret göstermeliyiz. Ben siyaseti uzun bir maraton koşusu olarak görüyorum. Bu bir bayrak yarışıdır, büyüklerimiz günü geldiğinde bu bayrağı gençlere devredecek ve yarın bu ülkeyi bugünün gençleri idare edecek. O nedenle gençlerimiz, bizler kendimizi her alanda iyi yetiştirmeye gayret etmeliyiz.

Muş’un en önemli sorunu nedir sizce, sorunların çözümü için ne tür projeleriniz var?

Seçim çalışmaları kapsamında hemşerilerimizi ziyaret ediyoruz, sıkıntılarını dinleme fırsatını buluyoruz. Muş için en büyük problemin işsizlik olduğunu görüyorum. Muş genç nüfusunun çok olduğu bir il, istihdam alanlarımızda buna tam cevap verebilecek bir seviyede değil henüz. Bizim Belediye ile ilgili projelerimizin Muş’un istihdamını arttıracak projeler olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Hükümetimizin de istihdam ile ilgili teşvikleri bölgemizle ilgili devam ediyor. Ayrıca yatırımcılara yönelik de büyük teşvikler verilmekte. İnşallah hep birlikte istihdamı arttıracak projelerle ilimizin bu sorununu çözmeye gayret edeceğiz. Altyapı ve üstyapı Muş için gerçekten önemli bir sorundu, bu sorunu büyük oranda çözdük. İnşallah önümüzdeki dönemde de kültür, sanat ve spor alanında yapacağımız çalışmalarla Muş’un bu alandaki eksikliklerini de gidereceğiz. Muş’u hep birlikte daha yaşanabilir bir şehir haline getireceğiz.

Buradan belediye meclisinde temsil edeceğiniz gençlere neler söylemek istersin?

Öncelikle Muş’un gençlerine şunu söylemek istiyorum; coğrafya kaderdir, Muş bizim kaderimizdir. Bu nedenle hangi siyasi görüşten olursak olalım ortak paydamız Muş olmalıdır. Biz bu memleketin evlatlarıyız, bu memlekete hizmet etmek de boynumuzun borcudur. Bu coğrafyayı güzelleştirmek için daha yaşanabilir bir hale getirmek için çaba göstermek zorundayız. Bizler Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu İslam’la ve Müslümanlık buluşturduğu bu kadim coğrafyada doğup büyüdüğümüz için gerçekten şanslı insanlarız. Ben Ak Parti Belediye Meclis Üyesi adayı bir kardeşinizim, hangi siyasi partiye mensup olursanız olun, bana oy verin veya vermeyin seçildiğim takdirde sizleri Belediye Meclisinde en iyi şekilde temsil etmek için çalışacağıma söz veriyorum. Ama sizlerden de şunu rica ediyorum, sizlerde bizim elimizi güçlendirin. Siz verin bu gücü bize bu kolumuzu güçlendirin bu kol sizin kolunuzdur, bu yürek sizin yüreğinizdir. Gençlerin Muş siyasetindeki gür sesi olacağıma, gençlerin hak ve hukukunu koruyacağıma emin olsunlar.

Son olarak Kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Öncelikle gençlerin ve kadınların siyasette söz sahibi olmasına önem verdiği için kıymetli Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim. Biz tarihten, atalarımızdan destek aldık ve geçmişimizi bilerek yarınlarımıza yön verme gayreti içerisindeyiz. Anadolu’yu İslam’la ve Müslümanlıkla buluşturan Sultan Alparslan’ın, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin, yirmi bir yaşında İstanbul’u fetih eden Fatih’in miras bıraktığı bu kadim coğrafyanın, Türkiye’nin bir evladı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Muş’un en genç adaylarından biri olarak vatan ve millet için hizmet yarışına girmiş bütün hemşerilerime başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum. Büyük ve güçlü Türkiye için, geleceğimiz için bu can bu bedende oldukça çalışmalarıma devam edeceğimi kamuoyunun bilmesini istiyorum. Bu güzel söyleşi içinde başta şahsınız olmak üzere Haber49 ailesinin bütün mensuplarına saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Kazasız, belasız bir seçim geçirmeyi ve kazananın Muş olmasını temenni ediyor, teşekkür ediyorum.HABER49