İşte Muş Belediye Başkan Adayları

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için kolları sıvayan siyasi partiler, belediye başkan adaylarını belirledi.

Muş’ta 31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala adaylar belli oldu. Siyasi partilerde nabızlar tutulurken adaylar ise seçim çalışmalarına başladı. Seçmen, 31 Mart’ta yerel yöneticileri belirlemek ve oy vermek için sandık başına gidecek. Muş’ta vatandaşların büyük merakla beklediği seçimin sonucu 31 Mart’ta vatandaşların kullanacağı oy ile belirlenecek.

ADAYLAR NETLEŞTİ

Siyasi partiler Muş merkez ve 5 ilçede adaylarını açıkladı. Muş’ta AK Parti mevcut Belediye Başkanı Feyat Asya ile yola devam ederken, HDP ise AK Parti’nin karşısına tecrübeli siyasetçi Sırrı Sakık’ı aday gösterdi. CHP’de genç, dinamik ve girişkenliği ile dikkatleri üzerine çeken Tansu Saraç’ta karar kıldı. İyi Parti Erkan Çelikoğlu, Saadet Partisi Sadık Aydın, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı Şerafettin Yatçı Partisinin Ak Partiye destek vermesiyle Bağımsız Belediye Başkan adayı oldu.

İŞTE PARTİLERİN ADAYLARI VE ÖZGEÇMİŞLERİ:

AK PARTİ’NİN ADAYI: FEYAT ASYA

1 Mayıs 1970’te Muş’ta doğdu. Öğrenim hayatının orta ve lise kısmını Muş İmam Hatip Lisesi’nde, lisans kısmını ise İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Ayrıca İlahiyat programından mezun oldu. Evli 4 çocuk babasıdır.

Çalışma hayatına 1991 yılında Muş Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü bünyesinde laborant olarak başladı. 1995 yılında Muş İl Müftülüğünde memur olarak devam etti. 2005 yılında Personel Şefi, 2007 yılında aynı kurumda Personel, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü olarak görev yaptı.

HDP ADAYI: SIRRI SAKIK

HDP son anda güçlü bir adayı sahaya sürerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. HDP’nin adayı Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Sırrı Sakık kimdir?

Sırrı Sakık, 1 Ağustos 1957 tarihinde Muş’un Yörecik köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Sabri, annesinin adı Fatma’dır. İleri düzey Kürtçe bilen Sakık, 3 çocuk babasıdır.

Çalışma hayatına turizm işletmecisi olarak başladı. Daha sonra “Cumhuriyet” ve “Vatan” gibi gazetelerde muhabirlik yaptı. 1991 yılında kurulan “Demokrasi Partisi”nin kurucu üyesi oldu. 1994 yılında bu parti kapatıldı ve parti üyeleri cezaevine gönderildi. 2005 yılında yine kurucu üyesi olarak “Demokratik Toplum Partisi”ne katıldı. Bu parti de 2009 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından ”eylemleri yanında, terör örgütüyle olan bağlantıları da değerlendirildiğinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği” gerekçesiyle kapatıldı.

19 ve 23. Dönemde Muş Milletvekili olarak meclise girdi. 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri görevine getirildi. 24. Dönemde aynı görevi yeniden üstlendi. Sakık, son olarak Ağrı Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

CHP GENÇ VE KADIN ADAY GÖSTERDİ

CHP’de genç isim Tansu Saraç’a görev verildi.

Tansu Saraç Kimdir? 1992 Muş Merkez’de doğdu. Konaklama işletme öğrencisi. Cumhuriyet Halk Partisi Muş Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Parti içi eğitici eğitmenliği yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan yardımcılığı ve MYK üyeliği yaptı.

İYİ PARTİ’NİN ADAYI ERKAN ÇELİKOĞLU

Erkan Çelikoğlu, 1963 Yılında Muş’ta doğdu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Doğuş Üniversitesi İnsan Kaynakları bölümlerinden mezun oldu. İstanbul Defterdarlığında 10 yıl vergi denetmeni görevinde bulunduktan sonra istifa etti.

SAADET PARTİSİ SADIK AYDIN’I ADAY GÖSTERDİ

Sadık Aydık 1964 yılında muş Özdilek köyü. ilkokulu Karakuyu ilkokulunda tamamladı. 1995 – 2004 yılları arasında ticaretle uğraştı. 2007 ve 2011 dönemlerinde Saadet Partisi adayı olarak gösterildi.

BAĞIMSIZ ADAY ŞERAFETTİN YATÇI’YA BÜYÜK TEVECCÜH

Milliyetçi Hareket Partisi Adayı iken Partisi tarafından geri çekilen Muş Bağımsız Belediye Başkan Adayı Şerafettin Yatçı, vatandaşların büyük teveccühünü kazanmış durumda.

Şerafettin Yatçı, 1955 Yılında Muş’ta doğdu. Muş’ta eğitimci olarak görev yaptı. 13 yıl esnaflık yaptı. 1999 yılında Milliyetçi Hareket Partisinden Muş Belediye başkanı seçildi ve 1999-2004 yılları arasında Muş Belediye başkanlığı yaptı.

BİR BAĞIMSIZ ADAY DA ALİ ZİVER ÇAKI

Ali Ziver Çakı, 1986 yılında Muş’ta doğdu. Muş’un sevilen ailelerinden rahmetli Derviş Çakı’nın oğlu olan Ali Ziver Çakı evli ve üç çocuk babası. Eğitim hayatının ardından ticaret hayatına atılan Çakı, kendisine ait Danışmanlık ve temizlik şirketini kurdu. Siyaset hayatına gençlik kolları başkanlığı, merkez ilçe başkanlığı ve il başkalığı yapan Çakı, halen çeşitli bazı sivil toplum kuruluşlarında da görev alıyor.

5 İLÇENİN ADAYLARI DA NETLEŞTİ

İşte İlçe adayları:

Varto

Bağımsız: Abdulbahri Han, AK Parti: Mehmet Lütfi Turgut, CHP: Nazim Aykal, HDP: Gıyasettin Aydemir – Ülkü Baytaş

Malazgirt

AK Parti: Cengiz Altın, CHP: Ahmet Kenan Türker, MHP: Celal Şahin Tekin, HDP: Erdal Çakar- Gülay Çelik

Bulanık

AK Parti: Cahit Aral, CHP: Yavuz Kızılkale, HDP: Adnan Topçu – Eylem Suruca, İyi Parti: Faruk Çevi, Saadet Partisi: Cemil Bostancı

Korkut

AK Parti: Sami Pekbay, CHP: Atif Demirtaş, HDP: Maşallah Çakır

Hasköy

AK Parti: Hikmet Karayel, İyi Parti Çetin Elçin, CHP: Nedret Paçal, Saadet Partisi Güven Baykal, Demokrat Partisi: Ersin Matpan, HDP: Ersin Hergül. HABER49

İlginizi Çekebilir

Bizim için her zaman önce ülkemiz gelir

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: Bizim için her zaman önce ülkemiz gelir Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir