HDP Heyeti’nden oyların yeniden sayılmasına tepki

HDP’nin 3, AK Parti’nin 1 milletvekili çıkardığı Muş’ta AK Parti’nin yaptığı itiraz sonucu tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi. HDP’li Meral Danış Beştaş, “Aldığımız milletvekilliğimiz gasp edilmek isteniyor” iddiasında bulundu.

Ak Parti’nin yaptığı itiraz üzerine İl Seçim Kurulu, Muş’ta tüm oyların yeniden sayılması yönünde karar verdi. Bunun üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden oluşan bir heyet, Muş’a gelerek, merkez ve ilçelerde temaslarda bulundu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Muş’ta vekil seçilen Gülistan Kılıç Koçyiğit ve PM üyeleri her 5 ilçede oy sayımı yapan görevlileri ziyaret ederek, izlenimlerini paylaştılar.

Meral Danış Beştaş, hukuka aykırı yöntemlerle Ak Parti’nin ikinci milletvekilliği almaya çalıştığını iddia etti. Muş’ta kurulan bütün sandıklarda yeniden sayımın yapılması yönünde karar verilmesinin hukuki dayanağının bulunmadığını belirten Beştaş, “YSK kendi içtihadı ve seçim kanununa karşı bir karar aldı. Burada baskının olduğu görülüyor. YSK ve İl Seçim Kurulu baskı sonucu karar veriyor. Bu verdikleri kararla kendileriyle çelişen, bağlı oldukları kuralları dinlemeyen bir konumdalar. AKP’nin amacı HDP’nin aldığı vekilleri gasp etmektir” sözlerini ifade etti.

Aydın’da HDP’nin seçim sonuçlarına yapılan itirazının ilkin kabul edilmesi ve sayıma başlandığını hatırlatan Beştaş, hemen ardından sayımın durdurulması kararına dikkat çekti. Beştaş, “Orada itiraz eden bizdik, vekilliğimiz açıkça elimizden alındı. Hakkari’de aynı durum söz konusu. Bizim itirazımız somut gerekçelere dayanmasına rağmen ret edildi. Seçim kurulları yasalara göre hareket etmiyor. İtirazı yapan AKP ise kabul ediyor, itirazı yapan HDP ise ret ediyor. Bunun hukukla hiç bir ilgisi yok” diyerek tepki gösterdi.

YSK’nin sayımın durdurulması yönünde karar alması gerektiğini ve benzer başvuruların kabul edilmediğine işaret eden Beştaş, “AKP’nin bu duruma doğrudan dahil olduğu söz konusu. Halkın üzerinde çok ciddi bir baskı var. Seçim sürecindeki baskı devam ettiriliyor. Halkın tepki göstermesi de engelleniyor. Muş’ta sıkıyönetimi aşan bir durum var” diye konuştu.

Heyette yer alan Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Muş’ta yaşananların erken seçim kararı ile başlayan sürecin devamı olduğunu iddia ederek, “AKP Meclisteki güçsüzlüğünü bu seçimle düzeltmeyi hedefliyor. AKP seçim sonuçlarını bir başarı gibi lanse etse de, hayatının en başarısız seçimi ile karşı karşıya kaldı. Meclis çoğunluğunu kaybetti. AKP hilelerle elde edemediği sonuçları, itirazlarla elde etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Başaran, “AKP buradan bir vekil daha arttırabilmek için sandıkları tek tek saydırıyor. AKP’nin sandık görevlileri ve müşahitleri sandık başındaydı. Devletin bütün aygıtları ve birçok sandık başkanı AKP taraftarıydı. Sandıkta bir hile yapıldıysa, bizim aleyhimize yapılan bir hiledir. Sandıkta başaramadılar, bu tür oyunlarla geri almaya çalışıyorlar.” Sözlerini ifade etti.HABER49

İlginizi Çekebilir

CHP’den açıklama: Çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlediği eğitim politikalarına ilişkin açıklamada “Çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir