Ekonomik Krizin Asıl Nedeni Yanlış Politikalar

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter:

Ekonomik Krizin Asıl Nedeni Yanlış Politikalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, Muş İl Başkanlığında partililerle bir araya gelerek döviz kurundaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Muş’a geldi. Muş ziyareti kapsamında, partisinin il teşkilatıyla bir araya gelen Serter, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamasında 16 yıldır iktidarda olan Ak Parti’yi eleştiren Serter, “Biz genel merkezden çeşitli illere görevlendirildik. Çorum ve Muş bana verildi. Geçen hafta Çorum’daydım, bu hafta çok sevdiğimiz Muş’tayım. Gelişim olarak son süreçte Türkiye de ekonomi batık vaziyette, ekonominin düzelmesi için hiçbir yerden hiçbir ışık görmüyoruz. 16 yıldır Ak Parti iktidarının Türkiye’yi getirdiği durum, budur maalesef” sözlerini kullandı.

İş dünyasında çok ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Serter, “Muş’un tek fabrikası olan Şeker Fabrikası’nı özeleştirdiler. TEKEL depolarının ve iş yerlerinin, özel kaleme devredilmesi çok acı bir durum. İş dünyası olarak çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Son bir yılda yaklaşık 70 bin iş yeri kapandı. Esnaf kan ağlıyor ama buna rağmen çıkıp demiyor, durumumuz kötü. Çünkü müthiş bir baskı altıdadır. Esnaf korkuyor, sesini çıkaramıyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Türkiye’de liyakat sisteminin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Serter, “Türkiye de öncelikle liyakat sisteminin oturması lazım. Liyakat; herkesin bir görevi var herkesin bir mesleği var bu meslek dallarına göre herkesi görevlendirmek gerekiyor. Demokrasi diye bir şey kalmadı. Parlamentoda kalmadı. Eskiden parlamentoda karşımızda bir hükümet vardı, şimdi soru yönelteceğimiz bir hükümet yok. Bir ay öncesine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı olan Binali Yıldırım’a soru sorduğumuzda, ‘Ben meclis başkanıyım, bu soruya cevap veremem’ diyordu. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu mücadeleyi vereceğiz. Bu görevlendirmede ekonominin kurtulması için öncelikle üretimin olması gerekiyor. Üretim olmazsa ekonomi canlanmaz. 16 yıldır o kadar hazıra alıştık ki, her şeyi yurt dışından alıyoruz. Her gelen körfez ekimi İzmir körfezinde bir fabrika kapattırdı. Türkiye oyuncak üretmiyor top üretmiyor, makine ve teçhizat üretmiyor. Her şey ithalata dayılı böyle olunca da düşeceğimiz vaziyet bu 100 TL olanda 1 milyonu olan da, dolara bakıyor. Hazırdan para kazanmakla Türkiye’nin hiçbir yere varacağı yok. Mutlaka üretim yapmamız lazım ve kendi istihdamımızı sağlamamız gerekir. Bizim görevimiz burada diğer odalarımız ile bu konuları detaylı konuşmak. Bu odalarımız bunun farkında zaten biz bu konuları dile getirerek, daha aktif hale getirmek istiyoruz. Bu ziyaretimizi ekonomi üzerine yaptık. Muş’un ekonomik fizibilitesini yapıp merkeze sunacağız” diye konuştu.

‘KİMSE YARININI GÖREMİYOR’

Krizin asıl nedeninin Türkiye’deki yanlış politikalar olduğunu da savunan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Türk Lirası’nın yıllardır erimesinin sebeplerinin başında, Türkiye ekonomisinin büyümesinin doğrudan yatırımlarla değil, sıcak paraya bel bağlanmasıyla olması geliyor. ABD’nin 2008 krizinin ardından varlık alım programını başlatmasıyla dünyadaki dolar bolluğu ülkemize de uğradı. Ülkemizdeki şirketler ucuz döviz bolluğunu kullanarak, hesapsızca, 220 milyar dolar borçlandılar” diye konuştu. Hükümetin yanında olan şirketlerin büyük bir çoğunluğunun rant peşinde koştuğunu iddia eden Serter, yandaş müteahhidin ekonomisinin büyüdüğünü, halkın kazancının ise olduğu yerde saydığını kaydetti. Rant peşinde olmayanların da, kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğini belirten Serter, artık kimsenin yarınını göremediğini söyledi.

‘SUYUN İÇİNDE HAŞLANIYORUZ’

Yaşanan bu krizin gelip geçici olmadığını ileri süren Serter, 2001 ekonomik krizini hatırlatarak, şunları söyledi:

“2001 krizinden tek farkı, orada olay bir gecede oldu ve bitti. Burada ise olay bir gecede olmuyor, zamana yayılıyor. Suyun içindeki kurbağa misali alıştırılarak yavaş yavaş haşlanıyoruz. Suyun ısı derecesi artıyor, yanıyoruz. Ülkemizi yönetenlerin uyguladığı dış politika ve Amerika’nın faiz artış sürecine girmesiyle sıcak para ülkemizden çıkmaya başladı. Türk Lirası değer kayıpları yaşamaya başladı. Yapılan tüm uyarılara rağmen, cari açığı kontrol altında tutacak politikalar geliştirilemedi. Çiftçiler toprağına küstürüldü.”

Serter, yaptığı açıklamaların ardından partisinin Muş teşkilatıyla karşılıklı görüşmelerde bulundu.HABER49 

İlginizi Çekebilir

Özgür Özel: Süleyman Bey’in açıkladığı anketi kendisinden başka gören yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Muş’ta yaptığı “CHP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir