SİYASET AKADEMİSİ

AK Parti’de bir gelenek haline gelen Siyaset Akademisi programlarının 18.’si bu sene “1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık geleceğe” sloganı ile gerçekleştirildi. AK Parti geleneğini haline gelen Siyaset Akademisi, 2008 yılında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlamış, geleneksel hale dönüştürülerek 17 dönem devam etmişti. Siyaset Akademisi’nin 18. dönemi “1919’dan 2019’a […]

SİYASET AKADEMİSİ
SİYASET AKADEMİSİ
  • Yayınlanma25 Eylül 2018 09:05

AK Parti’de bir gelenek haline gelen Siyaset Akademisi programlarının 18.’si bu sene “1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık geleceğe” sloganı ile gerçekleştirildi.
AK Parti geleneğini haline gelen Siyaset Akademisi, 2008 yılında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlamış, geleneksel hale dönüştürülerek 17 dönem devam etmişti. Siyaset Akademisi’nin 18. dönemi “1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık geleceğe” sloganı ile 8 Ocak 2018 tarihinde başlamıştı.

AK Parti, kurulduğu yıldan itibaren bir okul misyonu yürütmüştür. Yetiştirdiği siyasetçiler, siyasete yaklaşımı ve siyaset yaparken bilimselliğe verdiği önemle Türk siyasetine yeni bir soluk getirmiştir. Bir eğitim kurumu gibi çalışan AK Parti’nin bu alandaki en büyük faaliyetlerinden birisi de Siyaset Akademisi’dir. Geniş kapsamlı faaliyetlerden biri olan Siyaset Akademisi, seçmenlerin Partiyle bağını kuvvetlendirmek, siyasete yönelik toplumsal ilgiyi artırmak, katılımcıların tarih, siyasal tarih, ekonomi, dış politika vb. alanlarda uzmanlar tarafından bilgilendirildiği, Türkiye geneline teşkilatlar aracılığı ile yaygınlaştırıldığı bir eğitim faaliyetidir. Siyaset Akademisi herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek bireyler olarak konumlandırıp hem siyasal hem de kültürel donanım kazandırmak, bu sayede siyasi hassasiyetleri olan sorumluluk sahibi vatandaşlar kılabilmek adına kendine bir görev edinmiş bir eğitim faaliyetidir. Bu doğrultuda 2008 ve 2018 tarihleri arasında farklı siyasal eğilimlerde olan 60 bini aşkın katılımcı Siyaset Akademisi’nde eğitimi görme imkânı bulmuş ve bu katılımcılardan 26.000’i eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır. Ülkemizde bir siyasi parti tarafından 18 dönemdir kesintisiz olarak uygulanan tek eğitim faaliyeti olan ve kurumsal bir niteliğe bürünen Siyaset Akademisi katılımcıları ve verilen eğitimin niteliği bakımında oldukça değerlidir.

Ocak 2018’de, 18. Dönemi başlayan Siyaset Akademisinin bu yılki teması ‘1919’dan 2019’a Milletin Emrinde Aydınlık Geleceğe’ olarak belirlenmişti. Bu dönem ki temel konular arasında Cumhurbaşkanımızın Dünya 5’ten büyüktür anlayışı, 2023 Vizyonu ile Yerli ve Milli Ekonomi konuları bulunmaktaydı ve bu konular özellikle Dünya’dan örnekler ile somut uygulamalara dayalı bir akademik temelle işlendi.
Dersleri teorik ve uygulamalı olarak takip eden katılımcılar, Dış Politika, Ekonomi, Türk Siyasal Hayatı, Sosyal Medya Kullanımı, Toplumsal Yapı ve Aile Kurumu, Temel Siyasal Kavramlar ve İdeolojileri, Siyasal İletişim, Medya Okur Yazarlığı, Teşkilat ve Organizasyon Yapılanması, İrfan Dersi başlıklarına ek olarak bu yıl Deneyim Paylaşımları bölümünde daha fazla tecrübe ve siyasi hikâyeye birinci ağızdan da şahit olma şansını elde etmiş oldu.

Mayıs ayı içerisinde yapılan sınav ile sonuçlandırılan Ak Parti 18. Dönem Siyaset Akademisine katılanlar arasında ben de vardım. Geçtiğimiz Cuma günü Ak Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Siyaset Akademisinde il birinciliği başarısı elde eden katılımcılar ödüllendirildi. Ben de Muş İl Birincisi olarak plaketimi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldım. Bizleri takdirleriyle onurlandıran kıymetli Cumhurbaşkanımıza takdirlerinden dolayı teşekkür ediyorum.