ŞEHİT MURAT YILMAZ KIZILAY ANAOKULU AÇILDI

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığınca projelendirilen “81 İle 81 Anaokulu” projesi kapsamında, ilimizde yapımı tamamlanan “Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulu” düzenlenen tören ile açıldı. Yardım faaliyetleri başta olmak üzere kan bağışı, sağlık ve eğitim alanında çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı, tüm yurtta kardeşliği pekiştirecek projeleri bir bir hayata geçiriyor. Çocuklar ile ilgili projelere […]

ŞEHİT MURAT YILMAZ KIZILAY ANAOKULU AÇILDI
ŞEHİT MURAT YILMAZ KIZILAY ANAOKULU AÇILDI
baykal
  • Yayınlanma14 Şubat 2018 20:14
  • Güncelleme3 Şubat 2020 10:33

Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığınca projelendirilen “81 İle 81 Anaokulu” projesi kapsamında, ilimizde yapımı tamamlanan “Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulu” düzenlenen tören ile açıldı.

Yardım faaliyetleri başta olmak üzere kan bağışı, sağlık ve eğitim alanında çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı, tüm yurtta kardeşliği pekiştirecek projeleri bir bir hayata geçiriyor. Çocuklar ile ilgili projelere özel önem veren Türk Kizilayi İstanbul Şube Başkanlığı, geçtiğimiz aylarda “81 İle 81 Anaokulu” projesini başlattı. Proje kapsamında, ilimizde yapımı tamamlanan “Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulu” Başbakan Binali Yıldırım´ın Erzincan ilinde gerçekleştirdiği toplu açılış töreni ile hizmete başladı. İlimizde düzenlenen açılış törenine; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Şehit Murat Yılmaz´ın ailesi, vali yardımcıları, protokol üyeleri, kamu kurum amirleri, özel sektör temsilcileri ve Türk Kızılayı Muş Şubesi personelleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Muş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Özçelik´in konuşması sonrasında konuşan Vali Aziz Yıldırım, emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek: “Bugün burada Türk Kızılayı´nın İstanbul Başkanlığı´nın Anadolu´muzdaki 81 vilayetimizde 81 tane anaokulu açılışlarından biri olan cennet vatanımızın cennet köşelerinden birisi olan Muş´ta açılacak olan anaokulunun açılışı için hep birlikte burada toplandık. İnşallah birazdan Sayın Başbakanımızın Erzincan´dan yapacak olduğu toplu açılışta ilimize bir bağlantı sağlanacak ve sonrasında bizlerde burada anaokulumuzu inşallah hep birlikte açmış olacağız” diye konuştu.
Anasınıflarını arttırma gayreti içerisinde olduklarını hatırlatan Vali Aziz Yıldırım: “Kıymetli misafirlerimiz; hepimizin bildiği gibi bizim yaşlarımızda olanlar 7 yaşından itibaren okula başladılar. Sonrasında eğitimlerini ilkokul, ortaokul, lise, üniversite diye devam ettirdiler. Fakat bugünün dünyasında geleceği şekillendirecek olan kıymetli gençlerimiz, geleceğimizi emanet edecek olduğumuz kıymetli yavrularımız bugünün küçükleri, yarının büyükleri daha fazla eğitim almak mecburiyetinde. Gelecek, eğitimli nesillerle şekillendirilecek. Beşikten mezara kadar okuyunuz emrine uyarak tabi ki eğitimi daha erken yaşlarda başlatmak mecburiyetindeyiz. Geleceğin dünyası eğitimli insanların eli üzerinde, omuzlarında onların fikri onların yönlendirmesi ile şekillendirilecektir. Bu bilinç ile hareket ederek, anasınıflarını arttırma gibi bir gayretlerimiz var. Bugün Muş´ta da yaklaşık 8 bin 500 anasınıfı öğrencisi var. Bu öğrencilerimiz köylerde bile okul, sınıf bulabilmektedir. İl ve ilçe merkezlerinde anaokulları açmışken, köylerimizde ve beldelerimizde de okullarımızın, ilkokullarımızın bünyesinde, birinci kademenin bünyesinde anasınıflarımız mevcut. Burada açılacak olan anaokulu ile birlikte ilimiz merkezinde 7 tane anaokulumuz mevcut olacak inşallah. Bu sayede 4 yaşından itibaren yavrularımızı eğitmeye başlayacak, bundan sonra da eğitimlerini en güzel bir şekilde, en güzel ortamlarda devam ettirerek, sürdürerek, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve inşallah daha yükseklerini devam ettirecekler” dedi.
Ayrıca, çocuklara en güzel yarınları hazırlayacak şekilde imkanları seferber etmek mecburiyetinde olduklarını belirten Vali Aziz Yıldırım: “Bizler büyükleri olarak, ilde söz sahibi insanlar olarak onlara en güzel yarınları hazırlayacak şekilde imkanları seferber etmek mecburiyetindeyiz. Bu bizler için bir zorunluluk, bizler için bir görev, bizler için mutlak ve mutlak yapılması gereken işlerden en önemlilerinden bir tanesidir” şeklinde konuştu.
“Okulumuzun Eksiklerini Birlikte Tamamlamış Olacağız”
Vali Aziz Yıldırım´ın konuşmaları sonrasında bir konuşma yapan Türk Kızılayı Muş Şube Başkanı Cengiz Koç ise, emeği geçenlere teşekkür ederek: “Türk Kızılayı Derneğimizin sadece bir affet kurumu olmadığını, eğitsel boyutuyla da ülkenin her noktasında önemli hizmetler verdiğini hepiniz görmektesiniz. Bu proje ilimizde 2017 yılının Haziran´ının 10´unda başlamıştı. Tabi 81 ile yapılacak olan bu paket uygulamanın ilk programına Muş´u da dâhil eden, bu projenin kaynağını bulan, kaynağını sağlayan arkadaşımız, aynı kurumda birlikte çalıştığımız Sayın Başbakanımızın değerli kardeşi Sayın İlhami Yıldırım´a da hem ilimiz adına hem de kurumumuz adına huzurlarınızda teşekkürlerimi, şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Başbakanımız kıymetli eşi Semiha Hanımın himayelerinde olan bir proje, bu proje belki yapı olarak, boyut olarak, sembolik olarak görülebilir. İnşallah eğitim yılı başında Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize olarak okulumuzun eksiklerini birlikte tamamlamış olacağız” sözlerini kullandı.
Türk Kızılayı´nın önemine de değinen Başkan Koç: “Türk Kızılayı Derneği ülkemizin ulusal derneği, bu dernek çalışmaları halkımızın verdiği bağışlarla, desteklerle gelişen, güzelleşen güzel bir kurum, bir dernektir. Hemen hemen ülkemizin her yerinde güzel çalışmaları var” şeklinde konuştu.
“Rabbim Tüm Kızılaycıları ve Kızılay Gönüllülerini Muvaffak Kılsın”
Proje kapsamında genel olarak bilgilendirmelerde bulunarak, içinde çocuk olan projelerin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım da: “Türk Kızılayı çatısı altında yapılan her yardım ve projenin manevi değer ve gücünün birbiri ile karşılaştırılamayacak kadar değerli olduğunun bilincindeyiz ve çocuklarımız için atılan her bir adımın, yardımın ve yürütülen projenin aynı zamanda yarınımıza yapılan bir yatırım olduğunun farkındalığı ile hareket ediyoruz. Bu minvalde, 81 il 81 Anaokulu projemiz ile ülke çapında çocuklarımızın okul öncesi eğitiminde de rol almaya devam ediyoruz. Her yıl düzenli olarak 23 Nisan vesilesi ile 81 ilden minik kardeşlerimiz ile buluşuyor ve onları refakatçileri ile İstanbul´u dolu dolu yaşatacak şekilde misafir ediyoruz. Çocuklarımız için ve çocuklarımız ile yaptığımız her projenin şahsım adına önemi ve değeri çok büyük. Kızılay içinde geçirdiği yıllarda onların gülüşlerinden ve memnuniyetlerinden daha hatırı sayılır ve huzur veren bir teşekkür bilmiyorum. İstanbul Kızılay Yönetim Kurulu´ndaki tüm arkadaşlarımız ile minik kardeşlerimiz için her alanda seferberliğimize devam ediyoruz. Hepimiz farklı şehirlerde birbirinden güzel kardeşlerimiz ile buluşuyoruz. Onları giydiriyoruz, birlikte paylaşıyoruz. Diğer yandan 81 ilde yapımları tüm hızı ile devam eden, çok yakında açılışları gerçekleştirilecek Kızılay anaokullarımızın yapımlarını denetliyoruz. Rabbim tüm Kızılaycıları ve Kızılay gönüllülerini muvaffak kılsın. Çocuklarımız için her şeye değer çünkü onlar söylendiği gibi geleceğimizin değil bugünümüzün de teminatı ve geleceğe umutla bakmamızın yegâne nedeni” sözlerini kullandı.
“Ülke Çapında Bir Eğitim Projesidir”
Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığının başlattığı yenilikçi projelerden biri olan “81 il 81 Anaokulu Projesi”, tüm ülke çapında bir eğitim projesidir. Başbakanımız Binali Yıldırım´ın değerli eşi Semiha Yıldırım Hanımefendi himayelerinde yürütülen proje 81 ilde 81 anaokulu inşasını içermektedir. Kızılay için en önemli misyonlardan biri eğitimdir ve projeye de bu perspektif ile başlanmıştır. Proje, okul öncesi eğitimin, tüm eğitim ve öğretim hayatının temelinin atıldığı bir dönem olması nedeni ile geleceğe ve gelecek nesillere yapılmış vizyoner bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. 81 ilde yapılacak olan anaokulları Türk Bayrağının simgeleri olan ay ve yıldızı esas alan mimari bir yapıda inşa ediliyor. 390 metrekare kapalı, 110 metrekare açık alana kurulan Türk Kızılayı Anaokullarında çocukların gelişimi için tüm eğitimi ve oyun birimleri tam kapasiteye sahip” diye konuştu.
Gerçekleştirilen konuşmalar sonrasında, gerçekleştirilen açılış töreni ile “81 İle 81 Anaokulu” projesi kapsamında, ilimizde yapımı tamamlanan “Şehit Murat Yılmaz Kızılay Anaokulu” hizmete başladı.