Sanayi Sitesi esnafı sorunlarının çözülmesini istiyor!

Muş Küçük Sanayi Sitesi esnafı, kendilerini ziyaret eden HÜDA PAR Muş İl Başkanlığı heyetinden sorunlarının çözülmesi için destek istedi. HÜDA PAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, beraberindeki heyetle Muş Küçük Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Heyete sorunlarını aktaran esnaf, sorunların çözümü için HÜDA PAR heyetinden destek istedi. Yapılan ziyaretin […]

Sanayi Sitesi esnafı sorunlarının çözülmesini istiyor!
Sanayi Sitesi esnafı sorunlarının çözülmesini istiyor!
  • Yayınlanma10 Kasım 2020 13:58

Muş Küçük Sanayi Sitesi esnafı, kendilerini ziyaret eden HÜDA PAR Muş İl Başkanlığı heyetinden sorunlarının çözülmesi için destek istedi.

HÜDA PAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, beraberindeki heyetle Muş Küçük Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Heyete sorunlarını aktaran esnaf, sorunların çözümü için HÜDA PAR heyetinden destek istedi. Yapılan ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan HÜDA PAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, sanayi sitesi esnafının zor durumda olduğunu söyledi.

Esnafın sıklıkla dile getirdiği sorunlara karşı kayıtsız kalındığından dolayı artık esnafın susmayı tercih ettiğini dile getiren Çağlayan, “HÜDA PAR olarak, halkımızın sorunlarıyla ilgilenmeye devam ediyoruz.

Yaptığımız saha çalışmalarında, ihmallerden kaynaklı birçok sorunun var olduğuna şahitlik ediyoruz. Ziyaretlerimiz kapsamında Muş Sanayi Sitesi esnafımızı ziyaret ettik. Yaptığımız ziyarette esnafımızın birçok kez dile getirip karşılık bulamadığı, sıkıntı ve şikâyetlerine karşılık bulamayınca artık susmayı tercih ettiğine şahitlik ettik.” dedi.

‘ÇIRAK YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN AÇILAN ATÖLYE KAPATILDI’

Esnafların yaşadığı sorunları kendilerine ilettiğini ve esnafın geleceğe yönelik çırak yetiştirme noktasında endişelerinin olduğunu belirten Çağlayan, sorunların en kısa s

ürede çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Çırak yetiştiricilik kursu olarak açılan binanın kapatıldığına dikkat çeken Çağlayan, “Yaptığımız gözlemlerde sanayi sitemizde çırak yetiştiriciliği kursu olarak açılan bir bina daha sonra kapatılarak bir tabela ile ‘Muş Spor Sosyal Tesisleri’ binasına çevrildiğini gördük. Bu tesis de kapalı durumda ve marangozların malzeme deposuna dönüştürülmüştür. Neden kapatıldığına dair hem esnaf hem de kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor.”

‘SANAYİ SİTESİNDEKİ CADDE VE SOKAKLARDA YÜRÜNMÜYOR’

En fazla kaza riskinin olduğu sanayi sitesi bölgesindeki caddelerin yürünmeyecek ve araç kullanılmayacak durumda olduğuna vurgu yapan Çağlayan, şunları söyledi:

Sanayi bölgeleri kaza riskinin en çok olduğu yerlerdendir. Dolayısıyla bu tür yerlerde yaşanabilecek olası kazalarda acil müdahale edilmesi gerektiği malumdur. Fakat buna rağmen sanayi sitemizde bir sağlık ocağının olmaması çok büyük bir eksikliktir. Esnaf ve vatandaşımızın karşı karşıya kalabileceği olası bir kazaya karşı acil müdahalenin yapılabilmesi için sanayi sitemizde bir sağlık ocağının olması elzemdir. Esnafımızın bu konuda haklı ve ısrarlı bir talebi vardır. İl Sağlık Müdürlüğümüzün sanayimizdeki bu eksikliğin giderilmesi için gerekeni yapmasını bekliyoruz. Sanayi sitesi içinde bulunan bazı caddeler bozuk ve yürünmez haldedir. Özellikle Belediyenin altyapı çalışmalarından kaynaklı bu bozuk yollar, kuruduğunda sanayiyi toz dumana; yağışlı havalarda ise çamur deryasına dönüştürmektedir.  Bazı caddelerde çukurda kalan rögar kapaklarına esnaf lastik sıkıştırarak olası bir kazayı önlemeye çalışmıştır. Bunun yanı sıra sanayimizde çöp konteyneri eksikliği bulunmaktadır. Çöp konteynerlerinin eksik olması nedeniyle çöpler orta yerde yığılmakta, esnaf bunun ciddi rahatsızlıklara neden olduğunu belirtmektedir. Sanayi sitesindeki konteyner eksikliği de bir an önce gidermelidir.

Vergisini ödeyen esnafa bu şekilde sıkıntıların reva görülmemesi gerektiğini belirten Çağlayan, hizmet vermekle mükellef olan belediyenin, esnafı ve halkı mağdur etmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Çağlayan, “Belediyenin ihmalinden kaynaklı bunca sıkıntı, vergisini veren esnafımıza reva görülmemelidir. Bir yandan ‘hizmet ediyoruz’ derken, diğer yandan yapılan çalışmaların halkımızı ve esnafımızı sıkıntıya sokması, belediyenin çalışma sistemindeki sıkıntıyı ortaya koymaktadır. Belediye, sanayi sitesinin cadde ve sokaklarına dair programını paylaşmalı, yapılması gereken çalışmalara zaman kaybetmeden başlamalıdır. Endişeleri gidermek adına sanayi esnafımızı bilgilendirmelidir. Aynı şekilde esnafımız, sanayi sitesinde bir posta şubesi ve bankamatiğin olmamasından yakınıyor. Sanayi sitesi esnafımız ve vatandaşımızın ödemelerinde hızlı erişimini sağlanmak adına bir posta şubesi ve bankamatiğin açılması gerekmektedir. Postane İl Müdürlüğümüzün konuyla ilgilenmesini ve esnafımızın bu sıkıntısını gidermesini bekliyoruz. Biz de esnafımız adına, bahse konu olan eksikliklerin bir an önce giderilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.HABER49