Muş Sağlık Müdürlüğü Türkiye birincisi oldu

Sağlık alanında Türkiye genelinde fark yaratan Muş il Sağlık Müdürlüğü, 2018 yılı Kolorektal Kanser taramalarında Türkiye birincisi oldu.

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, Kolorektal Kanser (Kalın Bağırsak Kanseri) taramalarında Türkiye genelinde elde ettikleri başarı nedeniyle tüm personelini kutladı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Türkoğlu, “Ülkemizde kalın bağırsak kanseri tüm kanserler içerisinde 3. Sırada yer almaktadır. Kalın bağırsak kanser taramaları 50- 70 yaş arasındaki kadın ve erkek nüfusa Kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi (KETEM) ve Aile sağlığı Merkezinde (ASM) gaitada gizli kan kiti yardımıyla ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Bu bağlamda muş il sağlık Müdürlüğü olarak 2018 yılında taramamız gereken hedef nüfusun %93,1’ni tarayarak Türkiye genelinde en fazla tarama yapan il olup Bakanlığımız tarafından teşekkür belgesi ile ödüllendirildik. Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Kalın Bağırsak Kanseri (Kolorektal Kanser) kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri, hem kadınlarda, hem de erkeklerde üçüncü sırada yer almaktadır. Erkeklerde yüz binde 22,8 ve kadınlarda ise yüz binde 13,8 sıklığında görülmektedir. Bu kapsamda, 2018 yılı Kolorektal Kanser Taramalarında Muş İl Sağlık Müdürlüğümüz Türkiye birincisi olmuştur. Kanser hastalıklarının erken tanı almasında ve tedavi edilebilmesindeki en önemli etken olan taramalarda bize her daim destek olan Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz´e, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Emin Şimşek’e, yönetici arkadaşlarıma, aile hekimlerimiz ve kıymetli sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hep Birlikte sağlık alanında birçok ilke imza atmak dileğiyle emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bizler için önemli olan vatandaşlarımızın sağlığıdır.” dedi.HABER49

İlginizi Çekebilir

Aşısız hastaların pişmanlığına tanıklık eden doktorlardan “AŞI OLUN” çağrısı

Muş’ta fedakarca görev yapan, Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesinde yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenmek için zorlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir