MDH’da Hematoloji Servisi açıldı

Muş’ta sağlık alanında önemli hizmetlere imza atan Sağlık Müdürlüğü Muş Devlet Hastanesinde (MDH) ilk defa Hematoloji servisi açtı.

Muş Devlet Hastanesi bünyesinde Hematoloji (Kan hastalıkları) Merkezi açıldı. Muş Devlet hastanesi kan hastalıklarının araştırıldığı hematoloji merkezi hizmete sunarak başarılı çalışmalarına devam ediyor.  Alınan bilgilere göre, Hematoloji merkezlerinde her türlü kan hastalıkları, lösemiler, lenf kanserleri, kemik iliğinin diğer kanser türleri, kanıtsal kan hastalıkları, pıhtı atmaları, pediatrik bozuklukları tespit edip tedavi edilecek. Muş Devlet Hastanesinde Hematoloji doktorunun göreve başlaması il dışına sevklerin artık olmayacağı ön görülüyor. Hematoloji hastalığının belirtileri, çabuk yorulma, halsizlik, nefes darlığı, vücutta renk değişikliği, boğazda ve koltuk altlarında beze (şişlik) oluşması, kanamalar, ağız ve diş eti kanaması, erken doymalar, ateşlenmelerin kan hastalıklarının bulguları olduğunu ifade edildi.

Muş Devlet Hastanesine ataması yapılan doktorlarla ilgili gazetemize açıklama yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, “İlimiz Muş Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Tesisleri;  1.Basamak Sağlık Tesisleri ile Devlet Hastanelerine Sağlık Bakanlığı tarafından 92.Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kapsamında Uzman Hekimler ve pratisyen hekimler atanmış olup, özellikle eksikliği hissedilen branşlarda ilimiz için önemli Hekimler atanarak görevlerine başlatılmıştır” dedi.

Şimşek Muş Devlet hastanesinde göreve yeni başlayan doktorların, “Hematoloji Uzmanı, Plastik Cerrahi Uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Radyoloji Uzmanı, Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı, İç Hastalıkları Uzmanı, Ruh Sağlığı ve Nevroloji Uzmanları” olduğunu ifade etti.

Muş’a ilk defa Hematoloji uzmanının atandığını ifade eden Şimşek, “Hematoloji Uzmanı Hekim atanması özellikle ileri uzmanlık dalı gerektiren kan hastalıklarının tanı ve tedavisi için büyük önem arz etmektedir. Yine nevroloji uzmanının atanması da böbrek hastalıklarının ileri tanı ve tedavisi açısından ilimizdeki ciddi bir eksikliği giderecektir. Diğer branşlarda ise İlimiz il ve ilçe Devlet Hastanelerinin Uzman Hekim ihtiyaçları büyük oranda giderilmiştir ve hemen hemen tüm branşlarda hizmet vermeye başlanılacaktır. Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından İlimiz Sağlık tesislerine çok önemli sayıda yardımcı sağlık personeli ataması yapılmıştır. 30 Hemşire, 16 Ebe, 30 Diğer unvanlarda İlk ve Acil Yardım, Çevre Sağlık, Labratuvar, Röntgen Sağlık Teknisyeni vb.)  5 Klinik Destek Personeli, 5 Özel Güvenlik personeli, 46 Temizlik personeli atanmıştır” şeklinde konuştu.HABER49

İlginizi Çekebilir

Sağlık çalışanları aşı için karlı dağları aşıyor

Muş’ta korona virüsle mücadele kapsamında dondurucu soğuğa rağmen karlı dağları aşan sağlık ekipleri, en ücra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir