“Hekim Olarak Çaresiz Kalıyoruz”

Muş Devlet Hastanesi Pandemi Servisinde görev yapan doktorlar, taburcu ettikleri hastalarla mutlu olurken kaybettikleri hastaların üzüntüsünü yaşıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gonca Öcal ve Anestezi Uzmanı Doktor Adil Akın Yıldıran, Kovid-19 tedavisi gören hastalarına nefes olabilmek için çaba sarf eden sağlık ordusunun neferlerinden.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gonca Öcal,  salgın sürecinin başından bu yana Kovid-19’un her aşamasında görev yaparak hastaların sağlığına kavuşması için mücadele ettiklerini söyledi.

Kovid-19’da yaşanan nefes darlığının diğer hastalıklardaki nefes darlığına benzemediğini vurgulayan Öcal, bir hekim olarak karşısında boğulan bir hastayı görüp ona hiçbir şey yapamamanın çaresizliğini yaşamanın ağır bir yük olduğunu belirtti.

Kullandıkları ilaçların, bazı hastalarda olumlu etki yarattığını, bazılarında da sonuç vermediğini anlatan Öcal, “40-50 yaşlarında, hiçbir hastalığı olmamasına rağmen kaybettiğimiz hastalarımız var. Onları kaybettiğimizde yaşadığımız üzüntüyü inanın anlatamam. Aile yakınları kadar biz de üzüntü duyuyoruz, bu gerçekten çok yıpratıcı” dedi.

“NEFES DARLIĞI ÇEKMENİN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY”     

Nefes darlığı çekmenin çok kötü bir şey olduğunu ifade eden Öcal, “Bunu yaşamayan anlamaz. ‘Kovid-19’a yakalanırım, geçiririm nasıl olsa benim komşum da evde geçirdi’ demeyin. Komşunuz hastalığı evde rahat geçirmiş olabilir ama siz evde atlatamayabilir, hastanede yoğun bakımda kalabilirsiniz ya da entübe edilip uyutulmak zorunda kalabilir ve ölebilirsiniz. Bu hastalığın kimde ne etki yaratacağı belli olmuyor. Kovid-19 yoğun bakımında kaybettiğimiz hastalar, sadece tanımadıkları sağlık çalışanlarını görüyorlar ve belki de son gördükleri surat benim suratım oluyor. Bu insanlar yalnız ölüyorlar” ifadelerini kullandı.

“HASTALAR YOĞUN BAKIMDAN ÇIKMAK İÇİN YALVARIYOR”

Anestezi Uzmanı Doktor Adil Akın ise yoğun bakım hastalarının ayakta tedavi edilen hastalar kadar şanslı olmadığını ifade ederek, “Burada çok kötü hastalar görüyoruz. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan durumlar oluyor. Yoğun bakımda bilinci açık ama çok zor nefes alan hastalarla karşılaşıyoruz. Yoğun bakımdan çıkmak için yalvarıyor. Gözümüzün önünde hastanın günden güne kötüye gitmesi, ölmesi, bizi derinden etkiliyor, çok fazla üzüyor. Bazı Kovid-19 hastaları son olarak bizim yüzümüzü görüyor. Ailesini göremeden vefat ediyor” diye konuştu.HABER49

İlginizi Çekebilir

Muş Devlet Hastanesi, kalp merkezi yolunda ilk adımını attı

Muş Devlet Hastanesinde görevli kalp damar cerrahisi uzmanları tarafından ilk defa gerçekleştirilen açık kalp ameliyatı …