Hastanede ilk defa “Meningomyelosel kesesi” ameliyatı yapıldı

Muş Devlet Hastanesi başarılı bir operasyona daha imza atarak, yeni doğan bir bebeği ilk 24 saat içerisinde “Doğumsal Orta Hat Kapanma Defekti” ameliyatına alarak başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Aynı hastalıktan ilk bebeğini kaybeden aile başarılı operasyonla yeni çocuklarına kavuştu.

Muş Devlet Hastanesinde görevli Op. Dr. Hakan Millet ve Op. Dr. Çiğdem Erdin Pehlivan, başarılı bir ameliyata imza atarak, Muş’ta ilk defa “Meningomyelosel kesesi” ameliyatı yaptı. Bulanık ilçesinde dünyaya gelen bebek, Muş Devlet Hastanesinde müşahede altına alınarak, ilk 24 saat içerisinde doğumsal orta hat kapanma defekti ameliyatına alındı. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrası bel bölgesinde boyutları 8×8 santim olan ve içerisinde omuriliğe ait sinir lifleri ihtiva eden Meningomyelosel kesesi onarıldı.

Gerçekleştirilen ameliyat hakkında açıklamalarda bulunan Op. Dr. Hakan Millet, bebeğin belinde kese şikayeti ile Muş Devlet Hastanesine getirildiğini söyledi.

Ailenin daha öncede aynı hastalıktan bir çocuğunu kaybettiğini hatırlatan Op. Dr. Hakan Millet, “aile daha önce Spina Bifida (belinde kese) Doğumsal orta hat anomalisi nedeniyle kaybedilmiş bir çocuğu var. Bundan dolayı biz bu çocuğu Bulanık ilçemizden buraya kabul ettik. Daha önce Muş Devlet Hastanesinde ya da Muş ilinde yapılmış bir ameliyat değil. Bu tür hastalara müdahale edilmezse menenjit ya da diğer enfeksiyon gibi sebeplerle bu çocukların kaybedilmesi kaçınılmaz oluyor. Genellikle bu keseler ilk 24-48 saatleri içerisinde ameliyat edilmesi lazım. Bebeğimiz bir günlük olması nedeniyle oldukça zorlu bir ameliyattı. Ameliyatımız iyi geçti, keseyi onardık, cildi kapattık. Ayaklarındaki güç kaybıyla ilgili takiplerimiz devam ediyor.” dedi.

Anne Songül Aydan ise, “Şuan ameliyatı iyi geçti. Hocalara çok teşekkür ediyorum. Bebeğin bacakları biraz tepki veriyor.” diye konuştu.

Yazılı bir açıklama yapan Hastane Başhekimi Uz. Dr. Gürkan Danışan ise, “Muş’ta ilk kez ve başarılı bir şekilde yapılması nedeniyle önemli olan Doğumsal Orta Hat Kapanma Defekti ameliyatı artık Muş Devlet Hastanesi’nde büyük merkezlere sevke gerek kalmadan multidisipliner yaklaşım ile yapılabilmektedir. Başta Op. Dr. Hakan Millet ve Op.Dr. Çiğdem Erdin Pehlivan olmak üzere tüm Beyin ve Sinir Cerrahisi, Anestezi ve Reanimasyon ve Çocuk Hastalıkları Kliniklerine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim. Ameliyat sonrası Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesine alınan ve genel durumu iyi olan hastamızın tıbbi tedavilerine devam edilmektedir.” ifadelerini kullandı.HABER49

İlginizi Çekebilir

Aşısız hastaların pişmanlığına tanıklık eden doktorlardan “AŞI OLUN” çağrısı

Muş’ta fedakarca görev yapan, Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesinde yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenmek için zorlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir