Böbrek çıkışındaki darlık kapalı ameliyatla düzeldi

38 yaşına kadar böbrek çıkışında darlık hastalığı ile birlikte yaşayan hasta laparaskopik ameliyatla sağlığına yeniden kavuştu

38 yaşına kadar birlikte yaşadığı üreteropelvik darlık hastalığını, ağrılarının artması ile öğrenen Cevat Ekici, Muş Devlet Hastanesi Üroloji servisinde gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. Doğuştan üreteropelvik darlık olarak bilinen rahatsızlığı bulunan 38 yaşındaki Cevat Ekici, bu yaşına kadar hastalığı fark etmedi. Muş Merkezde yaşayan Ekici, kasık ağrılarının artması ile Muş Devlet hastanesine başvurdu. Burada doğuştan olan hastalığı tespit edilen Ekici’ye sağ böbrek çıkışının tıkalı olduğu ve bu ameliyatın laparoskopik yöntemle de yapılabileceği anlatıldı.

HASTALIK DOĞUŞTAN VARDI

Ekici, bunun üzerine Muş Devlet Hastanesi Üroloji Doktoru Op. Dr. Kamil Gökhan Şeker’e başvurdu. Çekilen ultrason ve yapılan tetkiklerde Ekici’ye kapalı ameliyat önerilerek operasyonu gerçekleştirildi. Doğuştan var olan hastalığının bugüne kadar fark edilmemesini hayretle karşılayan Ekici, ” Op. Dr. Kamil Gökhan Şeker’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘BÖBREK ÇIKIM DARLIKLARI DAHA ÇOK DOĞUŞTAN OLAN DARLIKLARDIR’

Muş Devlet Hastanesi Üroloji Uman doktorları Op. Dr. Mehmet Ezer ve Op. Dr. Kamil Gökhan Şeker, hastalığı ve hastanın durumunu şöyle özetledi: “Laporoskopik (kapalı sistem) yöntemle 38 yaşındaki Cevat Ekici, böbrek çıkım darlığı (üreteropelvik darlık) tedavi edildi. Laporoskopik işlemin avantajı hiç kesi olmadan hastanın ameliyatının yapılabilmesidir. Bu sayede hasta çok kısa bir sürede iyileşmektedir. Böbrek çıkım darlıkları daha çok doğuştan olan darlıklardır. Bu hastalarda belirtiler lonber ağrı, bulantı karında şişkinlik gibi semptomlardır. Bazen de bu hastalar ürüner sistem enfeksiyon bulguları ile hekime gelebilmektedir. Bazen de hiç belirti vermeden tesadüfen yapılan ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilmektedir. Böbrek çıkım darlığının tedavisi ancak cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Son zamanlarda teknolojideki gelişmelerle bu rahatsızlık minimal invaziv bir yöntem olan laporoskopik yöntemle de tedavi edilmeye başlanmıştır.”

Muş Devlet Hastanesi Üroloji doktorları Op. Dr. Mehmet Ezer ve Op. Dr. Kamil Gökhan Şeker, Cevat Ekici’ye kapalı ameliyat önererek operasyonu gerçekleştirdi.HABER49

youtube izlenme satın al

İlginizi Çekebilir

Aşısız hastaların pişmanlığına tanıklık eden doktorlardan “AŞI OLUN” çağrısı

Muş’ta fedakarca görev yapan, Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesinde yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenmek için zorlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir