Sağlık Müdürlüğü’nden “Dünya Yürüyüş Günü” etkinliği

Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Dünya Yürüyüş Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında, Belediye Meydanı önünde bir araya gelen Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, İl Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, sağlık personelleri, öğrenciler ve vatandaşlar, valilik önüne kadar yürüdü. Valilik önünde kurulan stant da yürüyüşe katılanların şeker ve tansiyonları ölçüldü. İl Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, yaptığı açıklamada, […]

Sağlık Müdürlüğü’nden “Dünya Yürüyüş Günü” etkinliği
Sağlık Müdürlüğü’nden “Dünya Yürüyüş Günü” etkinliği
  • Yayınlanma5 Ekim 2019 13:40

Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Dünya Yürüyüş Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinlik kapsamında, Belediye Meydanı önünde bir araya gelen Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, İl Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, sağlık personelleri, öğrenciler ve vatandaşlar, valilik önüne kadar yürüdü. Valilik önünde kurulan stant da yürüyüşe katılanların şeker ve tansiyonları ölçüldü.

İl Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, yaptığı açıklamada, topluma fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasında, fiziksel aktivitelerle ilgili özel gün ve haftaların etkin kutlanmasının önemli olduğuna dikkati çekti.

Türkoğlu, şunları kaydetti:  “Türkiye beslenme ve sağlık araştırma sonuçlarına göre toplumumuzun yüzde 71.9’u hareketsiz yaşıyor. Fiziksel aktivitelerin hayatımızın her alanda olması gerekmektedir. Tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen aktivite yürüyüştür.”

ÇÖLYAK DERNEĞİ DÜNYA YÜRÜYÜŞ ETKİNLİĞİ’NDE

Kısa bir süre önce kurulan Muş Çölyak Derneği yönetim kurulu üyeleri de, Muş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Dünya Yürüyüş Günü” ne katıldı.

Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen Muş’ta adından çok söz ettiren ve ilk etkinlik olarak da Muş’taki çölyak hastalarını glütensiz aşure etkinliğinde bir araya getiren Muş Çölyak Derneği, İl Sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenen “Dünya Yürüyüş Günü” ne de katılarak Çölyak’lı hastaların adını her etkinliğe yazmayı hedefliyor. Toplum olarak Çölyak’a karşı bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Muş Çölyak Derneği kurucu başkanı Züleyha Almaz, “Çölyak Hastalığı, ince bağırsağın ‘Glüten’ adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi ve hassasiyeti olarak tanımlanıyor. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar glüten içerdiği için çölyak hastalarının glüten içeren besinlerden uzak durmaları gerekiyor. Özel ve maliyetli bir beslenme programı uygulamak ise aileleri zor durumda bırakıyor” dedi.HABER49

mardin escort bayan