Reklam
Reklam

Sadece insanların değil sokak hayvanlarının da can dostu

Muş’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele eden doktor ve sağlık çalışanları, Sadece insanların değil sokak hayvanlarının da can dostu. Sağlık çalışanları, İnsan hayatının yanı sıra, kendi imkanlarıyla hastane bahçesindeki sokak hayvanlarının karnını da doyuruyor. Korkut Devlet Hastanesi’nde Kovid-19 biriminde görev yapan pratisyen hekim Işıl Işık ve Zeki Özay, bir yandan hastaların iyileşmesi için fedakarca […]

Sadece insanların değil sokak hayvanlarının da can dostu
Sadece insanların değil sokak hayvanlarının da can dostu
Haber49 Editör
  • Yayınlanma10 Şubat 2021 15:58

Muş’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele eden doktor ve sağlık çalışanları, Sadece insanların değil sokak hayvanlarının da can dostu. Sağlık çalışanları, İnsan hayatının yanı sıra, kendi imkanlarıyla hastane bahçesindeki sokak hayvanlarının karnını da doyuruyor.

Korkut Devlet Hastanesi’nde Kovid-19 biriminde görev yapan pratisyen hekim Işıl Işık ve Zeki Özay, bir yandan hastaların iyileşmesi için fedakarca mücadele ederken bir yandan da hastane bahçesindeki sokak hayvanlarına sahip çıktı.

Hastanede görev yapan doktor ve sağlık çalışanları, kar ve soğuk hava nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için hastane bahçesinde kulübe kurdu.

Kendi imkanlarıyla mama alan ve yemeklerinden arta kalan yiyeceklerle hayvanları besleyen doktorlar, onları doyurmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kovid-19 sürecinde hastaların iyileşmesi için görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını belirten Pratisyen Hekim Işıl Işık, hayvansever olarak kar ve soğuk hava nedeniyle hastane bahçesindeki hayvanlara ellerini uzatmaya çalıştıklarını söyledi.

Işık, şöyle konuştu:

“Başhekim, doktor ve sağlık çalışanları olarak sokak hayvanlarına elimizden geldiğince mama, kalacak sıcak bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Kar ve dondurucu soğuk havadan dolayı hayvanlarının hepsi çok üşümekte. Bizde mama vererek onları bir şekilde hayata tutundurmaya çalışıyoruz. Biz hayvanseverler olarak onlarla çok bütünleştik. Elimizden geldiğince yemeğimizden arta kalanlarını onlarla paylaşıyoruz. Başhekimimiz öncülüğünde sokak hayvanlarına bir kulübe aldık. Doktor olarak hastalara yardımcı oluyoruz ama o sesiz olan hayvanları unutmamak hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum. Elimizden geldiğince bu soğuk havada onlara karşı yardımlarımızı esirgemeyelim.”

“BOŞ VAKİTLERİMİZİN BİR KISMINDA ONLARI BESLEMEK İÇİN AYIRIYORUZ”

Sokak hayvanlarını doyurmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Işık, şöyle konuştu:

“Onların karınları doyunca kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Çünkü sizden başka ulaşabileceği kimsesi yok. Sokak hayvanlarına mama verdiğimizde mutluluğunu hissedebiliyorsunuz. Kendileri size hissettiriyorlar. Kendi nöbetlerimize ya erken geliyoruz yada geç çıkıyoruz yada hastalara baktıktan sonra kendimize ayırdığımız boş vakitlerimizin bir kısmında onları beslemek için ayırıyoruz.”

Hastanenin sağlık çalışanları olarak dışarıdaki dostları kış mevsiminde yalnız bırakmak istemediklerini belirten Pratisyen Hekim Zeki Özay da, sokak hayvanlarının karnını doyurmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

“Elimizden geldiğince onlara bir nebzede olsa  yardımcı oluyoruz. Kendi imkanlarımızla sokak hayvanları için kulübe aldık. Hastalardan fırsat buldukça hastane bahçesindeki hayvanları besliyoruz. Farkındalık oluşturmak için bu işe başladık. Umarım bunun devamı gelir. Sokaktaki dostlarımız da bu şekilde yalnız olmamış olurlar.”

“HAYVANLARI BESLEMEMİZ HASTALARIN ÇOK DİKKATİNİ ÇEKTİ”

Hemşire Sıla Elif Yıldırım ise kar ve dondurucu soğuk havadan dolayı sokak hayvanlarının yiyecek bulmakta zorlandığını belirtti. Yıldırım, “Çok mutluyuz burada hem işimizi yapıyoruz hem de hayvanlarımızı hiç bir zaman unutmuyoruz. Hayvanları beslememiz hastaların çok dikkatini çekti. Hastanemizin bahçesine sığınan sokak hayvanlarına elimizden geldiğince bakmaya çalışıyoruz. Biz onları besledikçe onlar bizi sahipleniyor, bizde onları sahipleniyoruz. Muş’un kış şartları çok zor. İlçe merkezi kar yağışının ardından beyaza büründü. Hayvanlar yiyecek bulmakta zorlanıyor. Biz elimizden geldiğince mama veriyoruz. Zaman buldukça işe erken gelmeye çalışıyoruz ve bazen de geç çıkıyoruz onları beslemek adına. Yada nöbetçi arkadaşlarımıza devrediyoruz. Aslında hastanede çalışırken köpekler içinde nöbetleşe çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.HABER49