Rektör Polat: Kapasitesi en yüksekokulu Hasköy’de açıyoruz

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Hasköy’de MŞÜ’ye bağlı bir meslek yüksekokulunun açılması için gerekli akademik dosya hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Hasköy’de incelemelerde bulunan Prof. Dr. Polat, Muş Alparslan Üniversitesinin, kuruluş amacı doğrultusunda Muş’un bütün ilçelerinin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmeyi hedeflediğini belirtti. Hasköy’ün gerek beşeri yapısı gerekse coğrafi konumu itibariyle MŞÜ’nün akademik […]

Rektör Polat: Kapasitesi en yüksekokulu Hasköy’de açıyoruz
Rektör Polat: Kapasitesi en yüksekokulu Hasköy’de açıyoruz
  • Yayınlanma1 Temmuz 2018 09:39

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Hasköy’de MŞÜ’ye bağlı bir meslek yüksekokulunun açılması için gerekli akademik dosya hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Hasköy’de incelemelerde bulunan Prof. Dr. Polat, Muş Alparslan Üniversitesinin, kuruluş amacı doğrultusunda Muş’un bütün ilçelerinin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

Hasköy’ün gerek beşeri yapısı gerekse coğrafi konumu itibariyle MŞÜ’nün akademik birim açma stratejisinin öncelikli adreslerinden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Polat, “Gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması ile Hasköy’e 2019’da meslek yüksekokulu açılması söz konusu olacak.” dedi.

Muş Alparslan Üniversitesinin Türkiye’nin uzun vadeli stratejik hedeflerini gerçekleştirmesinde bütün ilçeleriyle Muş’un en üst seviyede pay sahibi olması için bütün imkânlarını seferber ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Polat şöyle konuştu: Üniversitemiz 2018–2019 Eğitim-Öğretim yılında sadece yeni açılacak bölümlerine 245 ön lisans, 325 lisans, 193 lisansüstü olmak üzere toplamda 763 öğrenci alacak. Tüm bölümlerine alacağı toplam öğrenci sayısı ise 2793 olacak. Bu kadar öğrenciyi bünyesine katacak olan üniversitemiz, gerek şehrimizin gerekse bölgemizin eğitimde güvencesi olma yolunda emin adımlar atıyor.

Son iki yıldaki gayretlerimizin mahsulü olarak kapılarını hizmete açan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Varto ve Bulanık ilçelerimizdeki meslek yüksekokullarını bölgemizin ve bilim camiasının hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Muş’un bütün ilçeleri bizim için çok değerli. Bununla birlikte her ilçemizin nüfus yapısı, coğrafi konumu, fiziksel altyapısı gibi farklılık arz eden özellikleri olduğunu dikkate almaksızın bir planlama yapmak devlet aklına yakışmayan bir tavır olacaktır. Bu sebeple biz üniversite olarak ilçelerimizin farklılıklarının her birini avantaj ya da avantaja dönüştürülebilecek bir potansiyel olarak değerlendiriyoruz. Bu açıdan ve adalet ilkesi çerçevesinde her ilçemiz için en uygun programların açılması için çaba sarf ediyoruz.

Hasköy’de açılabilecek programlarımızın neler olması gerektiği hususunda ilgili kişi ve kurumlarla istişarelerimiz sürüyor. Hasköy’ün beşeri ve sosyal potansiyeli ve uzun vadeli ihtiyaçları doğrultusunda iyi bir planlamayla doluluk oranları yüksek programlar açılmasını arzu ediyoruz. Bu programlar Hasköy’ün ekonomisine, sosyal yapısına, kültürel dokusuna ve nasipse açılacak bu okulda eğitim görüp iş hayatına atılacak öğrencilerimizin beklentilerine uygun olarak kurumsallaşacaklardır.

Hasköy’deki yerel paydaşlarımızla yürüttüğümüz ön hazırlıklar olması gereken sürede tamamlanacak ve inşallah 2019’da Hasköy Meslek Yüksekokulu açılacak. Hasköy’de meslek yüksekokulumuza uygun dersliklerin en kısa sürede tamamlanması için ilgili kurumların olağanüstü gayret gösterdiğini biliyoruz. İlçe halkımızın da desteğiyle Hasköy MYO eğitim-öğretime, yeni akademisyenleri ve öğrencileri ile merhaba diyecek.”HABER49