NASIL BİR İL BAŞKANI?

Bugünlerde kim ararsa veya kimin ağzı açılırsa AK Parti İl Başkanı kim olacak diye soruyor? Muş’un gündemi haline gelen iktidar partisi il başkanı kim olmalı? İl başkanı ne iş yapar? Aslında bu konu AK Parti meselesi değil, genel olarak bir partinin il başkanında olması gereken özellikler nelerdir onu söyleyelim. Öncelikle il başkanı olacak isim, partisini […]

NASIL BİR İL BAŞKANI?
NASIL BİR İL BAŞKANI?
  • Yayınlanma15 Aralık 2020 17:36

Bugünlerde kim ararsa veya kimin ağzı açılırsa AK Parti İl Başkanı kim olacak diye soruyor? Muş’un gündemi haline gelen iktidar partisi il başkanı kim olmalı? İl başkanı ne iş yapar?

Aslında bu konu AK Parti meselesi değil, genel olarak bir partinin il başkanında olması gereken özellikler nelerdir onu söyleyelim.

Öncelikle il başkanı olacak isim, partisini en iyi şekilde temsil ederek siyaset ve vatandaşları bir arada tutarak halkın benimsediği bir lider olmalı.

Projeci olmalı. Milletvekiline, belediye başkanlarına programlar hazırlamalı ve ortak çalışma sergilemeli.

Adaletli davranmalı.

Her kesime karşı kucaklayıcı olmalı, insanları ötekileştirmemeli.

Genel olarak iletişim kabiliyeti iyi olmalı.

Partisinin gençlik kolları, kadın kolları ve parti üyeleri, teşkilatı tarafından sevilip benimsenmeli.

Bunun yanında halk tarafından da kabul gören biri il başkanı olmalı.

Sanayici ve iş adamlarının sorunları ile doğrudan ilgilenerek çözüm üretecek bir potansiyele sahip olmalı.

Şehrin tüm kademeleri ile koordineli bir şekilde çalışmalı.

Geleceği ifade eden gençlere öncü olmalı ve destek sağlamalı.

Sonuç odaklı olmalı.

Liyakat ve ehliyet sahibi olmalı.

Ankara ile doğrudan iletişim halinde olmalı.

Usûlsüz işlere karışmamış, adı lekelenmemiş, dürüstlüğü ile kendini kanıtlamış olmalı.

Halka kapısı tamamen açık olmalı.

Oturduğu koltuğun hakkını vermeli.

İldeki en büyük eksiklik teşkilat bilincinin eksik olması. Başkan, teşkilat içinde birlik ruhunu sağlamalı, ihale, makam, fitne için gelenleri süzgeçten geçirmeli, gerçekten gönül verenlerle teşkilat oluşturulmalı.

Partide Milletvekilinin, Belediye Başkanının katılımları ile halk buluşmaları gerçekleştirmeli, halkla sürekli etkileşim halinde olmalı.

İstihdamda sadece partilileri, kendi yakınını, aşiretinden olanları değil gerçek ihtiyaç ve hak sahiplerini öncelemeli.

“Adalet ve Kalkınma Partisi” adının hakkını vererek adaleti her şeyin üstünde tutmalı ve teşkilatından tek bir kişinin dahi adaletsizliğine göz yummamalı.

Kalkınma için teşkilat içinde Ar-Ge faaliyetlerine öncelik vermeli ve ilin kalkınmasına katkı sunacak yeni fikir ve projeler ortaya koymalı.

Halk- teşkilat- Milletvekili- Belediye Başkanı- kurumlar- STK’lar arasında koordinasyonu iyi sağlamalı.

Hangi görüşten olursa olsun mazlumun, haksızlığa ve adaletsizliğe uğramış olanın yanında olmalı, savunucusu olmalı, yol göstermeli.

Parti içinde kırılan kol yene saklansa da kangren olmasına izin vermemeli. Yapılan yanlışların, hataların üstünü kapatarak daha büyük yanlışlara zemin hazırlamamalı.

Muş küçük yer ve iktidar partisinin il başkanı da teşkilatı da ilimize etki eder durumda. Bu isimlerin doğru seçilmesi ilimizi olumlu etkiler. Yanlış seçimler ise bir kaosu hazırlar. Gönül ister ki her partinin başkanı ve teşkilatları müspet isimlerden oluşsun ve tek dertleri memleket olsun. Olmadığında da bu memleketteki her bireyin söz hakkı, eleştiri hakkı vardır, kimse gocunmasın. Benim hakkımda kimse konuşmasın demek sırça köşküme kimse taş atmasın demek. Sırça köşküne çekilenlerin de bu memlekete bir hayrı dokunmaz. Şimdi, iktidar partisinin il başkanı kim olacak onu bekleyelim.