Muş’ta yüzyıllardır devam eden gelenek

Muş’ta ev kadınları, yaz aylarını fırsat bilerek halılarını derelerde yıkıyor.

Muş’ta yüzyıllardır devam eden gelenek
Muş’ta yüzyıllardır devam eden gelenek
Haber49 Editör
  • Yayınlanma6 Temmuz 2024 13:55

Sizlerin desteği ve katkılarıyla daha hızlı ve doğru haberler sunabilmek için WhatsApp haber ihbar hattımıza yaşadığınız, tanık olduğunuz olayları bize anında bildirebilirsiniz.

HABER49- Muş’un Kızılağaç beldesinde yaşayan ev kadınları, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte halı yıkama geleneklerini sürdürüyor. Beldelerinin yakınından geçen Kızılağaç deresinde halılarını yıkayan kadınlar hem halılarının temizliğini yapıyor hem de ekonomik bir çözüm buluyor.

 

 

Muş’ta yaz sıcakları kendini iyice hissettirdi. Kadınlar, derelerin serin ve temiz sularında halı yıkarken, çocuklar ise dere üzerinde oluşturdukları göletlerde yüzerek suyun tadını çıkarıyor.

 

 

Geleneksel yöntemlerle halılarını yıkayan kadınlar, Kızılağaç Deresi’nin sodalı su gibi olduğunu iddia ederek suyunun halıları temizlemede etkili olduğunu belirtiler.

 

 

Her yıl derde eşi ile birlikte halı yıkadığını belirten Erdal Taşıyan, “Kızılağaç Beldesinde yaşıyorum. Her yıl eşimle birlikte halılarımızı burada yıkıyoruz. Çok temiz ve ekonomik oluyor bu şekilde halı yıkamak. Buranın çok güzel bir doğası var. Burada doğal ortamda halı yıkıyoruz. Biz burada halı yıkarken çocuklarda suda yüzerek günün tadını çıkarıyorlar. Günümüz burada çok güzel geçiyor. Hem gündelik işlerimizi yapıyoruz hem de piknik yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

HABER: KADER AKÇİL