MUŞ’TA ÜÇ GÜNÜMÜZ

Güzel ülkemin şirin bir köşesi olan doğup büyüdüğüm Muş iline ve ilçem Varto’ya,  küçük bir yatırım olarak gördüğüm iki açılış için üç günlüğüne gittim. Hava alanındaki dostlarımın bizleri karşılaması elbette gönlümüze bir ferahlık verdi. Ancak engelli birkaç kişinin tekerlekli sandalye ile bizleri karşılamalarında verdikleri çiçek ve beraberlerinde bayanlarında aynı jesti yapmaları göz yaşartıcıydı… Hava alanından […]

MUŞ’TA ÜÇ GÜNÜMÜZ
MUŞ’TA ÜÇ GÜNÜMÜZ
Gıyasetin Bingöl
  • Yayınlanma17 Ocak 2019 19:28

Güzel ülkemin şirin bir köşesi olan doğup büyüdüğüm Muş iline ve ilçem Varto’ya,  küçük bir yatırım olarak gördüğüm iki açılış için üç günlüğüne gittim. Hava alanındaki dostlarımın bizleri karşılaması elbette gönlümüze bir ferahlık verdi. Ancak engelli birkaç kişinin tekerlekli sandalye ile bizleri karşılamalarında verdikleri çiçek ve beraberlerinde bayanlarında aynı jesti yapmaları göz yaşartıcıydı… Hava alanından ayrılırken uzun bir konvoyun bizimle berber olması misafirleri bayağı bir duygulandırmıştı.

Ardından, şehirde Sn. Muş Valisi İlker GÜNDÜZÖZ ve Sn. Bld. Başkanı Feyat ASYA’NIN BİZLERİ Valilik makamında kabul etmeleri eğitime ve öğretime ne denli değer verdikleri kayda değer bir üstünlüktü.  Üst düzey idarecilerimizin bizlere verdikleri değerin,  eğitimciliğimizden geliyor olmasını öğrenmiş olmamız da  bir mutluluktu bizim için. Valilik ziyaretimizden sonra Ticaret Odası mensuplarının çayını içtik. Oda mensuplarının girişimciliği yukarı doğru çekme çabalarını görmek ve kalkınma skalasını yukarılara kaldırma gayretleri şehrimiz için sevindirici.

Akabinde Sn Bld. Bşk. Feyat Bey’in akşam yemeğine katıldık. İstanbul Muş Kalkınma Vakfı Başkanı Sn. Orhan Sami GÜLTEKİN ve İMSİYAD ( İstanbul Muşlu İş Adamları Derneği)  yönetiminden Sn. Yılmaz Bozyiğit,  Metin Haymana ve M.Şah Dursun hemşehrilerimle  beraber,  Sn Valimizin de iştirakiyle çok samimi ve sıcak ortamda yiyilen yemek bizlerde derin iz bıraktı. Ebetteki ilin en üst düzey idarecilerinin halkla bütünleşmesi ve kaynaşması, yıllardır devam ede gelen terör belasını durduran ve etkisiz hale getiren sebeplerden birisidir. Belki de en önemlisi. Yemekten sonra konakladığımız otele giderken gecenin karanlığında şehrin güzelliği bambaşkaydı. İstasyon caddesi âdete bir tablo gibiydi.

İkinci günümüzde Muş’ta bulunuşumuzun esas sebebi olan Merhum Annem PORSOR HATUN adına yaptırdığım ve Muş Belediyesine hediye ettiğim Kadın Eğitim Merkezinin açılışı.. Katılımın fazlalığı, halkın teveccühü, Şehrin bürokrasisi, STK lar, siyasi kuruluşların katılımı mekânın ne derece önemli olduğunun ispatıydı. Gerek kendi adıma ve gerekse sahibi olduğum Sınav Okulları adına birçok açılış yaptım. Ama bu açılış bana daha başka bir heyecan verdi. Aradaki fark, bu tesisin Annemin adını taşımasıydı. Proje çok kapsamlı dizayn edilmiş. Mefruşatından imar projesine kadar mükemmel. Yer olarak da şehrin en merkezi yeri.

Açılış yerinden ayrılmak istememekle beraber yinede bir nostalji olması babından çocukluğumuzdan kalma hatıraları yad etmek niyetiyle Kebapçı Şerefettinin lokantasına gittik. Masadaki arkadaşlarımızla bol bol mazi anlattık. Daha da doğrusu maziyi yaşadık. İmkansızlıklar içinde, dişimizle tırnağımızla gayret ederek bu günlere gelişin bir nebze değerlendirmesini yaptık. Mahalli kahve kültürümüzden olan KÜRSÜLERDE oturup çay içeceğimiz mekâna geçtik. Köz ateşte demlenen Çaylardan doyasıya içtik. Davetleri üzere Gazeteciler Cemiyetine uğradık. Gazetecilerle bol bol sorulu cevaplı sohbetimiz gecenin geç saatine kadar devam etti. Özellikle başta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Emrullah Özbey’in üyeleriyle beraber verdiğimiz emekleri takdir etmeleri elbette ki çok güzeldi.

Üçüncü günümüzü Varto’ya ayırmıştık. Kokusu burnumda tüten Varto. Nasıl tütmesinki; her taşının altında hatıralarımız yüklü. Murat nehri üzerinde inşa edilen baraj muhteşemdi. İnşaat dolaysıyla eski yol iptal edilmiş. Yeni yoldan gittik. Ama ne var ki unutulmayan ve hatıralarda yerini koruyan ABDURRAHMAN PAŞA KÖPRÜSÜ acı tatlı kalıntılarıyla tap taze. Varto Müftülüğünde kısa bir çay faslından sonra Kaymakam Beyin kahvaltısına katıldık. İlçeye gelişimizin sebebi olan Saygı Değer Babamın adına yaptıracağım Kız Kur’an kursu temelini atmak için inşaat mahalline geçtik. Arsa, ilçenin merkezi yeri. Çok kullanılışlı. Temel atma merasiminden sonra zamanımız dar olması hesabıyla uçağımıza yetişmek üzere Muş’a hareket ettik.

Ancak ne var ki; gerek Anne ve babamın hayrına bir şeyler yapmanın yükümlülüğü altına girmek ve gerekse o bölge insanının, yani benim bölgemin insanının bir eksiğini azda olsa gidermiş olmanın verdiği haz, verdiği heyecan, parayla pulla ölçülmez. O hazzı ve o heyecanı Muş’ta kaldığım üç gün süreyle doya doya yaşadım. Ömrümün başköşesini kapan üç gün.

Bu güzellikleri bana yaşatan idarecilerimize, arkadaşlarıma, akrabalarıma, basın mensuplarına, İstanbul Muş Vakfı gurubuna, İMSİYAD Yönetimine ve hasetsen yöre insanına çok ama çok teşekkür ederim… Sayenizde daha da güzele yürümek, can ve candan insanlar…